Location Based Services: hoe om te gaan met een innovatie? Een jaar geleden voorspelden trendanalisten dat de veelbelovende ontwikkelingen rondom Location Based Services (LBS) weieens konden zorgen voor nieuwe markten met grote economische potenties. Deze voorspellingen lijken op korte termijn niet uit te komen. De 'killerapplicatie' die voor de telecom- bedrijven moest leiden tot grote opbrengsten, laat vooralsnog op zich wachten. Consumenten zijn nog nauwelijks vertrouwd met het begrip LBS en zijn dus ook niet bereid om hiervoor te betalen. Binnen Rijkswaterstaat wordt de toegevoegde waarde van draadloze geo-informatietechnologie voor haar werkprocessen onderkend. Het oppakken van een 'innovatie' als LBS dient op een weloverwogen wijze te geschieden. Dit artikel gaat in op de wijze waar op Rijkswaterstaat voorzichtig is gestart met LBS via een interactief buitenprogramma. Deze aanpak wordt tevens in een innovatieperspectief geplaatst. Het is te verwachten dat Rijkswaterstaat (RWS) in de nabije toekomst - net als de andere rijks-, regionale en lokale overheden - locatiegebonden diensten zal gaan inzetten ter ondersteuning van haar werkprocessen en voor haar publieke dienstverlening. Veel RWS-medewer- kers zijn vaak onderweg en in het veld werkzaam voor de uitvoering van hun taken, zoals inspecteurs, handhavers en rayonmedewerkers. Draadloze geo-informatietechnologie heeft de potentie om een toegevoegde waarde te leveren in de primaire processen en ten behoeve van de publieke dienstverlening; voor voorbeelden bij de overheid zie [1]. De inzet van mobiele Geo-ICT kan ervoor zorgdragen dat deze medewerkers hun taken efficiënter en dus ook goedkoper kunnen uitvoeren. Bij Location Based Services (LBS) draait het om het aanbieden van 'locatiege bonden' informatiediensten via een draadloze device. De actuele positie speelt hierbij een essentiële rol. Real time plaatsbepaling is noodzakelijk voor nagenoeg alle mobiele geo-toe- passingen. Hiermee wordt het in toe nemende mate belangrijk om te weten wat je positie is. Plaatsbepaling wordt steeds meer geïntegreerd in devices. Het wordt steeds gemakkelijker en goedkoper, en daarom dus ook steeds vanzelfsprekender om het toe te pas sen in mobiele geo-applicaties. In de toekomst is het net zo gewoon dat je beschikt over je positie als datje weet hoe laat het is; er zijn al horloges op de markt, uitgerust met een GPS-chip. Lo catie-informatie op zichzelf levert nog geen zinvolle dienst op. Pas wanneer locatie-informatie wordt gerelateerd aan gegevens die locatiegebonden diensten genereren, bestaat de moge lijkheid om bruikbare toepassingen te bedenken. Locatiegebonden informatie kan bin nen een toepassing verschillende func ties vervullen. Op de eerste plaats kan de plaatsbepaling fungeren als filter. Bij het zoeken naar bepaalde informa tie kan de plaatsbepaling worden ge bruikt om alleen de resultaten in de a ing. J.G.M. Steenbruggen (trendanalist) en dr. M. Grothe, senior-adviseur, Adviesdienst Geo-informatie en ICT. GEODESIA 2003-10

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 24