internet Kkm t— 1 I 'JÊÊh-: Innovatieperspectief overallscores beheer tracking en tracing ij F ;i|j 0 Bluetooth GPS PDA GIS-applicatie GIS-data GPRS- telefoon data- en applicatieserver kennisgemaakt met LBS via het buiten programma. Het (publielcsjvoorlich- tingscentrum van Rijkswaterstaat Mo- bilion (www.mobilion.nl) te Utrecht gaat het buitenprogramma als acti viteit aanbieden aan haar bezoekers. Diverse scholen hebben hiervan reeds gebruikgemaakt. Bij de adoptie van nieuwe ontwikke lingen zoals LBS is een goed doordach te strategie een eerste vereiste. Het innovatieperspectief is één van de in valshoeken die daarbij kan helpen. Technologische innovaties hebben be trekking op het kernproces van een organisatie; het proces van behoeften waarnemen en kansen benutten [3]. De technologische mogelijkheden en een bepaalde vorm van behoefte (veel al marktgeoriënteerd) zijn de twee sleutelelementen binnen dit vertaal proces. Er bestaat een bepaalde deter ministische visie op deze twee ele menten, namelijk die van de 'techno logy push' en 'demand pull'. Uit de innovatieliteratuur blijkt dat innova ties in zijn algemeenheid voorname lijk ontstaan door een interactie van Fig. 3. Mobiele configuratie en beheerapplicatie van het buiten programma. deze twee krachten [3]. Naast dit gege ven is het belangrijk om zich bewust te zijn langs welke wegen het innova tieproces zich voltrekt en wat hierbij voor de gebruiker kritische succesfac toren zijn. Om als organisatie enige grip te krijgen op technologische ont wikkelingen, kunnen verschillende perspectieven (vraagstukken) worden onderscheiden waarmee naar innova tieprocessen kan worden gekeken [4]. In [3] wordt een onderscheid gemaakt in een viertal nauw met elkaar samen hangende perspectieven van innova tie, namelijk inventie, diffusie, adop tie en implementatie. Deze perspec tieven worden hieronder kort toege licht en gereflecteerd aan de wijze waarop binnen RWS momenteel wordt omgegaan met en gedacht over LBS. Bij inventie (uitvinding) wordt er veel- al van uitgegaan dat de innovatie een grote radicale vernieuwing is. Echter, nagenoeg alle innovaties hebben een incremented karakter. Een innovatie kan zich uitstrekken van een enkele kleine incrementele aanpassing tot de inventie en introductie van totaal nieuwe producten. Sommige 'innovaties' zijn slechts een eenvoudige herpositionering van bestaande producten in nieuwe markten. Hooguit vindt een kleine modificatie plaats, zodat het product beter aansluit op de specifieke behoefte van een bepaald marktsegment (marktontwikke ling). Er zijn verschillende pogingen ondernomen om een classificatie aan te brengen in de mate van nieuwheid. Het mag duidelijk zijn dat de meeste nieuwe producten niet nieuw zijn voor de wereld, maar eerder een ontwikkeling zijn van reeds bestaande ideeën of een combinatie van de ze ideeën. Dit geldt ook voor LBS. LBS is een voorbeeld van 'technology fusion', waarbij verschillende technologische stromen convergeren en de integratie daarvan de innova tie bepaalt. Verschillende producten, met een oorspronke lijk discrete identiteit, beginnen door een integratiepro ces van (diverse) technologische ontwikkelingen uit te groeien tot nieuwe geïntegreerde architecturen. LBS is op gebouwd uit een aantal wezenlijke componenten met een eigen innovatiekader [1], die nauw met elkaar samenwer ken: de mobiele (tele)communicatie-infrastructuur, plaats bepalingstechnologie (incl. GPS), Geoservices (incl. geo-in- formatie) en mobiele devices. Innovaties op het niveau van geïntegreerde systemen komen veelal veel minder fre quent voor dan op het niveau van componenten. Zij heb ben over het algemeen ook een veel grotere impact op de organisatie en hun omgeving. De diffusie heeft betrekking op het malcen van keuzes op strategisch bedrijfsniveau. Daarbij staat één vraag centraal: op welke wijze zijn de gemaakte investeringen om een tech nologie te kunnen ontwikkelen het snelst terugverdiend? GEODESIA 2003-10

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 27