Conclusie Het begrip 'diffusiesnelheid' is hierbij richtinggevend. De diffusie(snelheid) van nieuwe producten, diensten of tech nologieën in sociale systemen is uitgebreid onderzocht door de bekende innovatiesocioloog Rogers [3], Hij onder scheidt vijf karakteristieken waaraan moet worden voldaan om de diffusie van innovaties snel en succesvol te kunnen laten plaatsvinden: relatief voordeel: de gebruiker moet ervan overtuigd zijn dat de innovatie een duidelijk voordeel biedt ten opzich te van de huidige praktijk. Dit voordeel moet aansluiten bij de werkelijke bestaande behoefte. Dit niveau kan worden gemeten in economische termen, alhoewel soci aal prestige, overtuiging en tevredenheid ook belangrij ke factoren zijn. Het maakt veelal niet uit of de innovatie een groot objectief voordeel biedt, waar het om gaat is of het individu de innovatie als een voordeel waarneemt. Het buitenprogramma dat RWS organiseert, heeft als doel te laten zien en voelen dat het nog nooit zo eenvou dig is geweest om locatiegebonden informatie tot je te nemen; compatibiliteit: een innovatie moet aansluiten bij de huidige waarden en normen van de gebruiker, en mak kelijk in te passen zijn in het huidige gedrag. De applica tiefuncties van het buitenprogramma sluiten goed aan bij de huidige eisen aan mobiele telefoons. Daarnaast biedt de applicatie de gewenste content aanvullend bij de 'conventionele' applicaties die op kantoor op de desk top en/of browser aanwezig zijn. Tevens kunnen gebrui kers naar hartelust met elkaar e-mailen (berichtenver keer); complexiteit: een gebruiker moet ervan overtuigd zijn dat een innovatie niet moeilijk is in het gebruik. Innova ties die moeilijk worden begrepen, worden dus ook lang zamer geadopteerd. Het buitenprogramma is zodanig opgezet, dat laagdrempeligheid en gebruikersgemak zo optimaal mogelijk zijn. Een instructie van vijf minuten is voldoende om als gebruiker op pad te gaan; probeerbaarheid: innovaties zijn succesvoller wanneer een gebruiker ze zonder veel moeite en zonder kosten op gelimiteerde basis lean uitproberen. Het buitenprogram ma is mede ontwikkeld vanuit de filosofie 'zien (en doen) is geloven'; visualiseerbaarheid: wanneer iemand besluit een nieuw product of nieuwe dienst te gebruiken, dan helpt het wanneer dit duidelijk zichtbaar is voor zijn omgeving. De zichtbaarheid van resultaten van innovaties stimu leert de discussie. Ook hiervoor geldt dat het buitenpro gramma een tastbare en zichtbare activiteit is en gedu rende een langere periode (2002, 2003 en 2004) binnen RWS wordt aangeboden. Adoptie heeft betrekking op de strategische keuze die een organisatie maakt om een bepaalde technologie toe te pas sen in de werkprocessen. RWS heeft vooralsnog geen strate gische keuzen gemaakt. Bij LBS dient namelijk een complex aan factoren te worden beschouwd, alvorens deze keuze kan worden gemaakt. Momenteel wordt binnen RWS daarvoor een verkennende studie uitgevoerd, die moet leiden tot een strategische keuze aan de hand van een business case voor LBS. Aansluiting vinden bij de internationale standaardisa tie-initiatieven (OpenGIS OLS, e.d.) staat daarbij voorop. Implementatie heeft betrekking op de mate en wijze waarop de organisatie moet worden aangepast om de innova tie succesvol te kunnen introduceren in de dagelijkse werkprocessen. Hier bij spelen zaken een rol zoals de beno digde technologische kennis van de medewerkers en de technische aan passingen aan reeds bestaande syste men waarin de nieuwe innovatie moet functioneren. Naast het buiten programma wordt binnen RWS via en kele pilot-projecten reeds gestart met mobiel gegevensgebruik. In [1] zijn hiervoor overwegingen meegegeven, die van belang zijn bij het uitvoeren van dergelijke, succesvolle pilot-pro- jecten. Tot slot geldt dat voor al deze vier per spectieven rekening wordt gehouden met de Product Life Cycle (PLC). De ver schillende fasen van de PLC vragen om een verschillende aanpak vanuit het innovatieperspectief. De beginfase van een product wordt veelal geken merkt door snelle en frequente inno vaties met een hoeveelheid aan ver schijningsvormen. Latere fasen wor den gekenmerkt door een relatief sta biel productconcept met vaak alleen incrementele veranderingen geba seerd op innovaties die worden geïni tieerd door het reduceren van de kosten. Het vermogen om de juiste fase binnen de PLC te benoemen en op basis hiervan te innoveren wordt ge zien als een belangrijk sleutelelement voor het vergroten van het competitie ve voordeel van een organisatie. Het is gezien de PLC van LBS nog te vroeg hiervoor concrete overwegingen mee te geven [5], De toepassing van LBS in de dagelijkse praktijk van de 'mobiele' werker en mobiele consument verdient een stra tegische en stapsgewijze aanpak. Een strategische visie op de introductie en adoptie behoort tot één van de eerst uit te voeren activiteiten. Tegelijker tijd lean via pilot-projecten en een bui tenprogramma zoals RWS dit haar medewerkers biedt, de benodigde er varing en kennis worden opgedaan, die nodig is voor een eerste stap in de richting van een toekomstige LBS-ar- chitectuur infrastructuur. Theorie van innovatie kan behulpzaam zijn bij het GEODESIA 2003-10

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 28