Tweede Kamer akkoord met fusie Kadaster-TDN Op donderdag 4 september 2003 heeft de Tweede Kamer ingestemd met het wetsvoorstel "Wijziging van de Kadasterwet en de Organisatiewet Kadaster (aan passing van doeleinden en taken van de Dienst voor het kadaster en de openbare registers)", waarin de overheveling van de taken van de Topografische Dienst naar het Kadaster wordt gere geld. De Kamer had er geen behoefte aan om het wetsvoor stel plenair te bespreken, en het voorstel is zonder stem ming aangenomen. Daarmee is de fusie van Kadaster en To pografische Dienst vrijwel zeker geworden: als de Tweede Kamer dit voorstel niet omstreden vindt, dan ligt het voor de hand dat de Eerste Kamer ook zonder problemen ak koord zal gaan. Als de Eerste Kamer het wetsontwerp nog dit jaar afhandelt, kan de fusie per 1 januari 2004 formeel een feit zijn. De inhoudelijke bespreking van het wetsontwerp had al eerder plaatsgevonden in de vaste kamercommissie voor Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (verslag van 31 maart 2003). In het al gemeen konden de commissieleden zich vinden in het ontwerp, zij het met een aantal kanttekeningen. De PvdA- leden 'spraken de hoop uit' dat het Mi nisterie van Defensie altijd de moge lijkheid behoudt om direct de beschik king te krijgen over de benodigde ge gevens zodra daar behoefte aan is. De SP vroeg zich zelfs af of het niet ver standiger zou zijn om de productie van de 'militaire lagen' uit de taak van de Topografische Dienst te halen; bo vendien vond de partij dat de Minister van VROM niet verantwoordelijk gemaakt kon worden voor de productie van militaire informatie. De nieuwe gebrui kersraad kon op brede instemming rekenen, al zag het CDA de meerwaarde van twee kamers niet in. Over de verbreding van de doelstelling van het Kadaster met 'de bevordering van een doelmatige geo-informatie-infrastructuur' kraak ten zowel het CDA als de SGP enkele noten. Zo vond het CDA de wetstekst wel erg ruim geformuleerd, terwijl de me morie van toelichting beperking aangeeft. De SGP consta teerde dat het begrip geo-informatie-infrastructuur een veelomvattend begrip is, en vroeg de minister of de strek king van deze bepaling uitdrukkelijk niet verder gaat dan overeenkomt met de onderbrenging van de TDN bij het Ka daster. Ten aanzien van de marktactiviteiten vroeg de PvdA zich af welk mechanisme bepaalt of deze dienstverlening al dan niet wordt verzorgd, en welke waarborgen er zijn dat dit de uitvoe ring van de primaire taken niet belem mert. Naast deze punten werden nog opmerkingen geplaatst over onder meer de financiële aspecten, overleg met gemeenten, en de privacy van ge gevens. De beantwoording door de Minister van VROM bestond uit ruim acht pagi na's toelichting en verduidelijking. De positie van Defensie is genoeg gewaar borgd, marktactiviteiten zullen alleen plaatsvinden als er ruimte voor is, de gebruikersraad is vooral om pragmati sche redenen zo ingekleed, en aan de rol van het Kadaster bij de coördinatie van de geo-informatie-infrastructuur 'kan geenszins' de conclusie worden verbonden dat de ambtelijke onder steuning voor de coördinerende rol van VROM bij het Kadaster komt te lig gen; per 1 januari 2003 wordt die ondersteuning verzorgd door de direc tie Informatiemanagement en Organi satie (DIO) van VROM. In een nota van wijzigingen worden vele punten en komma's in het wetsontwerp aange past. Ook de nieuwe bepaling dat de 'geografische gegevens worden gehou den aan een door het bestuur van de Dienst [=het Kadaster] te bepalen kan toor' is niets meer dan een aanvulling op art. 4 van de Kadasterwet, waarin datzelfde wordt bepaald voor de ka dastervestigingen. Maar op geen enkel inhoudelijk punt heeft het commen taar van de kamercommissie tot wijzi gingen in het ontwerp geleid. Voor een bespreking van het wetsont werp zie Geodesia 2003, no. 3, p.136- 137. Alle Kamerstukken (inclusief het inmiddels bij de Eerste Kamer inge diende gewijzigde wetsontwerp) zijn te vinden op www.overheid.nl, onder kamerstuknummer 28748. Ad van der Meer, redacteur. GEODESIA 2003*10

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 30