Een dagje... Aerodata surveys in Antwerpen Aardobservatie voor geo-informatie aero. data Ze zijn jong en ze willen wat. Nu ruim tien jaar op de markt als internationaal bedrijf voor luchtfotografie, digitale orthofotografie, fotogrammetrie en remote sensing, en ze mogen er zijn ofwel: ze hebben bereikt wat ze (toen) wilden. Een dagje in het bedrijf, gesitueerd op luchthaven Antwerpen, geeft de dynamiek dui delijk weer. Ruime werkkamers met veel (en grote) werkstations, printers, 'black boxen' en een prachtig vliegtuig naast de deur. Aan de wanden in de gangen fraaie specimen van de gedane arbeid: meterslange (of hoge) 'gemozaïekte' afbeeldingen van Antwerpen, Amsterdam, Rotterdam, Parijs, Londen en Sluis. Willem Philipse en Hans van Wijk zijn de enthousi aste doordouwers die ruim tien jaar geleden het bedrijf hebben opgericht, volgens Willem met het doel datgene te bereiken wat vandaag is gerealiseerd, na melijk het maken van een nieuw landsdekkend digitaal luchtfotobestand van heel Nederland op een fotoschaal van 1:30.000. Die opdracht is aan Aerodata toegewezen door een cluster bestaande uit de Ministeries van LNV en VROM, een aantal waterschappen en vrijwel alle provincies. De ver vaardigde luchtopnamen worden voor verschillende doel einden gebruikt. Dat kan zijn de uitvoering van diverse re gelingen in het landelijk gebied, onderzoek, monitoring van beleid, uitvoering van bodemstatistiek, taken rondom Tweemotorig opnamevliegtuig Cessna turbo 310R, voorzien van extra brandstoftanks. Het vliegtuig is verder uitgerust met een DGPS gecontroleerd CCNS-navigatie- systeem. milieu, vervoer, recreatie en waterbe heer. De genoemde cluster van op drachtgevers krijgt het gebruiksrecht van de bestanden, Aerodata blijft ech ter eigenaar. Het was een geweldige klus, maar dit jaar waren de vliegomstandigheden zo gunstig, dat heel veel dagen kon wor den gefotografeerd. Er is zo intensief gevlogen voor dit en nog een aantal an dere projecten, dat het fotovliegtuig voor een lange tijd in onderhoud moest. Het einddoel was een bestand van het hele Nederlandse grondgebied met een nauwkeurigheid vergelijk baar met die van ToplOvector in kleur digitaal met één-meterresolutie. Het landsdekkend fotobestand is gevlogen op een hoogte van ongeveer vijfdui zend meter. Er waren vijftienhonderd opnamen nodig om heel het land te be dekken. Na de fotovluchten werden de films gescand in de nauwkeurige Lei- ca-scanner DSW500, met een resolutie van vijftien micron waarmee een grondresolutie van vijftig centimeter kan worden verkregen. Beide Ministe ries krijgen het bestand van heel Nederland, de provincies en de water schappen alleen het eigen gebied met een resolutie van één meter. De hogere GEODESIA 2003-10

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 32