Land: Luchtfi NL2003 resolutie zal door Aerodata als stan daardproduct met bredere toepas singsmogelijkheden aan derden wor den aangeboden. De foto's krijgen een aantal verbete ringsbewerkingen zoals het 'dodgen' om een beter contrast te krijgen en la ter nog een radiometrische correctie voor een optimale kleurbalans. De op namen worden geometrisch gecorri geerd door gebruik te maken van de Applanix-oriënteringsparameters, een aerotriangulatie- proces en een hoogtemodel om schaalverschillen binnen de foto te corrigeren. Vervolgens worden de resultaten ge toetst aan de ToplOvector. Tenslotte wordt heel Nederland tot één bestand samengevoegd middels een aparte tech niek, waarbij de overgangsranden van de individuele foto's volledig worden weggewerkt en ook geen kleurverschillen te zien zijn. Het resultaat is een orthofotomozaïek in kleur. Dat is dan wel 500 Gb groot en past dus niet op de pc van de auteur! In juni was de fotovlucht voltooid, eind van dit jaar is ook de digitale afwerking gereed en lean het eindresultaat worden afgeleverd. Een voorbeeld van een dergelijk mozaïek is hierboven weergegeven; een afbeel ding van het werkgebied van het Havenschap Rotterdam. Gemozaïekte luchtfotocombinatie van 155 orthofoto's van 900 Mb per stuk. De foto's zijn gecorrigeerd op contrast, kleur en geometrie. Opnameschaal 1:18.000, vlieghoogte 5470 m, originele schaal 1:50.000. Robas Zeiss LMK 2000-camera met Forward Motion Compensation (FMC) en gyrogestabiliseerde ophanging (Angular Motion Compensation), uitgerust met een 15 cm en 30 cm lens. Hoe kan voor deze kolossale vliegopdracht al tien jaar gele den de basis zijn gelegd? Willem en Hans werden in 1991 ge vraagd om een dergelijk project te gaan uitvoeren. De bron was Robas, een bedrijf dat toen een fotovlucht wilde laten uitvoeren en de resultaten vervolgens aan de man zou gaan brengen. Er werd grote interesse verwacht om plaatjes van straat, huis of omgeving aan te schaffen. Willem en Hans, met hun langjarige ervaring in dienst van verschillende sur- vey-bedrijven, besloten de sprong te wagen en richtten hun eigen bedrijf Aerodata op. Er werd een vliegtuig gekocht, een tweemotorige turbo Cessna 310R, dat werd ingericht als fotovliegtuig. Dat wil zeggen dat er een heleboel werd uitge- sloopt en er een hoeveelheid geavanceerde techniek werd in gebracht, zoals de nieuwste Oost-Duitse Zeiss-camera met gyrostabilisatie dat veel ontschrankingswerk uitspaarde. Ook schaften zij als één van de eersten in Europa het CCNS- Theo Scheele, redacteur. GEODESIA 2003-10

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 33