jj Antwerpen Opmars j^I^ernarionale iuchthave* systeem aan, een navigatiesysteem gebaseerd op DGPS, zo dat de navigator niet langer met een topkaart op schoot de vliegroute moest zien te volgen. Er werden extra tanks inge bouwd om langer in de lucht te kunnen blijven. Zo werd het fraaie luxe vliegtuigje omgebouwd tot krachtig werkpaard en daarmee werd de Robas-opdracht, bestaande uit twintig duizend fotobeelden op schaal 1:12.000, uitgevoerd. Inmiddels is Robas Wegener geworden, en later weer wat anders, en staat de helft van de toen vervaardigde foto's nu in de kelder bij Aerodata, een schat aan tien jaar oude historische infor matie in zich dragend. De opmars liet niet lang op zich wachten. Er volgden enkele opdrachten in Frankrijk en dan een hele grote in Gambia (West-Afrika), welk land in opdracht van USAID werd gefo tografeerd in kleurinfrarood op schaal 1:25.000 en een zwart/wit-versie op schaal 1:50.000. Dankzij het gebruik van GPS waren er voor het hele gebied maar twaalf paspunten nodig. Maar dat waren wel heel grote, met poten van vijf meter lang. Alle medewerkers de voeten te gaan lopen. Er werd soft- van de vestiging ware aangeschaft voor de vervaardi- Deurne bij elkaar. ging van digitale orthofoto's. Enkele opdrachten in Frankrijk waren de ope ningsstunt en vervolgens rolden we de gemeentemarkt binnen, aldus Willem Philipse. Dat ging goed en er moest personeel bij komen, waaronder Mar tin Hendriks als sales manager, en in januari 2003 ir. Fred Hagman als ma- naging director, oolc een oude bekende uit het vakgebied. Het totale werkne mersbestand is inmiddels uitgegroeid tot vijftien medewerkers, allen mini maal op hbo-niveau. Behalve de hoofd vestiging in Deurne bij Antwerpen zijn er ook vestigingen in Roosendaal en Lille (Frankrijk). Directieleden Fred Hagman (l) en Willem Philipse bij hun werkterrein. Een belangrijke aanwinst was de foto scanner (Leica DSW500) die in 2000 werd aangeschaft, alsmede een 'direct orientationsystem' (Applanix) dat het mogelijk maakt 'real time' al tijdens de vlucht de fotocentra van elke opna me (in x,y,z, phi, omega en kappa) vast te leggen. De positie van het vliegtuig wordt tegelijkertijd eenmaal per se conde vastgelegd met behulp van DGPS, zodat daarmee later via post processing in de oriëntering een heel hoge nauwkeurigheid wordt bereikt De filosofie van Aerodata is dat steeds de nieuwste techno logieën worden ingezet. Dat was gemakkelijk te realiseren omdat het bedrijf een heel platte organisatie kende: de uit voerenden waren tegelijk ook directeur en dus beslissings bevoegd. Toch dreigde na een paar jaar de werkvoorraad op te drogen. Het uitsluitend vervaardigen van luchtfoto's leek geen lange toekomst meer te hebben nu er een duidelijke ontwikkeling was in de richting van analytische en digitale fotogrammetrie. Reden voor Hans en Willem de bakens te verzetten en ook de uitwerking erbij te nemen, maar daar bij niet de karteerbedrijven (vaak ingenieursbureaus) voor GEODESIA 2003-10

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 34