(centimeter- tot decimeternauwkeu- righeid) en je hebt vrijwel geen pas- punten meer nodig in het terrein. "We zouden bijvoorbeeld het hele Neder land-project kunnen uitwerken zon der triangulatie. De reden dat we het toch met triangulatie doen, is dat we bovenop de vereiste specificaties een verhoogde nauwkeurigheid willen be reiken," legt Hagman uit. Afbeelding van het oude stadje Sluis in Zeeland, opgenomen met behulp van laseraltimetrie. Het doel van de fotovluchten is in de loop der jaren steeds vaker gericht op gebruik in de GIS-wereld en daarin kunnen digitaal uitgewerkte luchtfo to's gemakkelijk worden opgenomen. Omdat voor de foto-uitwerking de ana lytische plotters meer en meer werden vervangen door digitale uitwerkings instrumenten (softcopy-fotogramme- trie), schafte Aerodata een aantal or- thowerkstations aan, zodat nu ook de GIS-markt kan worden bediend. Roald Berckmans sorteert de zojuist binnengekomen filmrollen. Een andere filosofie van Aerodata is, dat ze producten willen leveren waar vraag naar is, waar men wat aan heeft. De digitale luchtfoto wordt volgens Hagman bijvoorbeeld ook erg veel ge bruikt voor actualisering en verbete ring van de GBKN. Voorwaarde is wel dat je de foto's zo goedkoop mogelijk moet kunnen leveren. Vooral gemeen ten zijn klant, zoals Amsterdam, Rot- De Leica-scanner waarmee al meer dan 25.000 foto's zijn gescand. terdam, Leeuwarden en ook veel kleinere gemeenten. Ook provincies, waterschappen en overheden actualiseren hun lcaartbestanden op deze wijze. Sommige gemeenten probe ren door middel van clustering met aanliggende gemeen ten wat voordeel te halen, maar dat valt vaak weg tegen de verschillende systemen of eisen die men onderling stelt. Ie dereen zal dan wat water bij de wijn moeten doen. Het vraagt bovendien veel overleg om het onderling eens te worden, soms zoveel dat het vliegseizoen voorbij is eer daar over een besluit is genomen, herinnert Willem zich. Leuk bijproduct is de posters of uitvergrote wandversierin gen of fotomozaïeken uit te geven. Veel gemeenten benut ten die mogelijkheid uit pr-oogpunt. De verbeterde technie ken hebben de omgang met digitaal luchtfotomateriaal ver gemakkelijkt. Steeds meer mensen in een organisatie kun nen ermee omgaan en willen er dan ook over meepraten. Dat veroorzaakt ook een grotere vraag. "Er is een enorme honger naar recent fotomateriaal ontstaan", merkt Willem op. Gemeenten vragen steeds vaker om een nieuwe foto- vlucht. Er verandert veel, dus wil men sneller actuele opna men. Maar ook de eisen worden zwaarder. Men vraagt steeds betere kwaliteit of hogere nauwkeurigheid van de foto's. In de offerte-aanvragen gaan de eisen omhoog en daartegenover wil men de prijs omlaag. Dat kan alleen als je op een efficiënte manier werkt en dat kan alleen als je ge bruikmaakt van de nieuwste technieken. Hagman: "Daar om zijn wij ook voortdurend sterk gericht op innovatie en concentreren we ons op de hoofdtaak. Onze echte corebu- siness is data-acquisitie. Dat doel wordt gedekt door onze slogan: "Earth observation for Geo-information". GEODESIA 2003-10

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 35