J 'm ü- Laseraltimetrie Voorbeeld van innovatie is het werken met laseraltimetrie, een techniek om vanuit een vliegtuig het gebied op te me ten met een laserscansysteem (gemonteerd op de plaats van de luchtfotocamera) dat met hoge snelheid een brede strook pulsen naar de grond zendt en alle gemeten punten in x, y en z berekent met een nauwkeurigheid van beter dan tien centimeter. De strookbreedte is afhankelijk van de vlieghoogte die meestal achthonderdvijftig meter bedraagt. De scanner die Aerodata gebruikt, heeft een vaste zijwaart se opnamehoek van veertien graden; er wordt dus een klei ne strook gemeten. Voordeel daarvan is dat er vrij verticaal wordt waargenomen en de gebouwen weinig 'omvalling' vertonen. Dit systeem wordt vooral gebruikt voor het me ten van DEM's (digitale hoogtemodellen). Aerodata heeft met dit systeem, in samenwerking met een Duits bedrijf, meegewerkt aan de totstandkoming van het Actueel Hoog tebestand van Nederland (AHN) in opdracht van de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat en ook aan het in kaart brengen van de Nederlandse kuststrook. Digitale hoogtemodellen kunnen overigens ook worden gegene reerd uit stereoscopisch uitgewerkte luchtfotoparen. Buiten Nederland worden met behulp van laseraltimetrie ook opdrachten uitgevoerd in België en Frankrijk. Vanuit Antwerpen zijn die gebieden immers gemakkelijk bereik baar. In Frankrijk zijn de mondingen van de Seine en de Loi re opgenomen. Speciaal voor de Franse markt heeft Aeroda ta dan ook een vestiging in Lille. Ook worden opdrachten uitgevoerd in Engeland, Luxemburg en Zwitserland. Werkplekken De scannerruimte is gemarkeerd door een tafel met daarop een stapel filmrollen die gereed staan voor bewerking. Het zijn de nieuwe opnamen van het grote Lyon-project dat be staat uit in totaal zo'n veertienhonderdvijftig beelden. Roald Berckmans is middenin een scanprocedure, dat wil zeggen dat een belichte fotorol momenteel in de gesloten scanner, een echte black box, wordt afgetast. Op een ge koppelde pc kan Roald zien hoever de bewerking is gevor derd en wat het resultaat is. Deze Leica-scanner DSW 500 waarin rollen positief- of negatieffilm worden gescand, is de meest gebruikte scanner in ons land; dit jaar zijn er al vijfentwintigduizend mee gescand. Roald opent het appa raat even en laat zien hoe het scannen verloopt. De filmrol die wordt gescand, beweegt onder de vaste arm (met lens) door. Bij andere scanners ligt de film vast en beweegt de sensor eroverheen, maar het eerste systeem lijkt een betere waarborg voor stabiliteit. Elke foto (23 x 23 cm) wordt stuk je voor stukje afgetast door de scanner en de resultaten worden opgeslagen tot een bestand van 900 Mb per foto. Op de pc volgt Roald het verloop van het scannen nauwge zet en zorgt tevens dat elke foto door 'dodgen' (contrastver betering) optimale kwaliteit verkrijgt. Roald is ervaren fotograaf en die vakkennis is voor dit werk belangrijker dan die van een fotogrammeter. In een aanliggende werkruimte zorgen vijf orthowerksta- tions voor de verdere bewerking. Lieven Colardyn heeft een Lieven Colardijn past de orthofoto's nauwkeurig in op de GBKN. Het terras naast het vliegveld is een goede plek waar Willem, Fred en Hans (van links naar rechts) filosoferen over de toekomst recente opname op het scherm, die hij bezig is in te passen in de GBKN waar van de rode lijnen in het fotobeeld zichtbaar zijn. De foto's zijn in de scanner reeds geoptimaliseerd wat contrast betreft. Lieven heeft in middels de foto al radiometrisch (juis te kleurbalans) en geometrisch (schaal- verschil) gecorrigeerd. Nu moet nog worden ingepast op de rode GBKN-lij- nen. Gebouwen nemen we daar vrijwel nooit voor, zegt Lieven. Het beste is de harde topografie, zoals haaientanden en vooral rotondes. En die blijken er genoeg te zijn. Lieven denkt zelfs dat er een soort fotogrammetrische lobby bestaat om te zorgen dat er zoveel rotondes worden aangelegd. Vaak wordt gevraagd om een fotomo- zaïek te vervaardigen van een bepaald gebied. Meerdere foto's moeten dan zodanig aan elkaar worden gekoppeld, dat er een naadloos plaatje ontstaat. Dat vereist perfecte geometrische nauwkeurigheid en een optimale kleurbalans, zodat je de afzonderlijke beelden niet meer kunt herkennen. Aerodata is hierin gespecialiseerd. GEODESIA 2003-10

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 36