Meetpunten op wad GEODESIA Toekomst Er is steeds meer behoefte aan actuele in formatie, dus zal er steeds meer worden gevlogen. Door verbeterde technieken kan er ook onder veel meer omstandig heden worden gevlogen; misschien straks wel een keer in het vroege voor jaar en nog eens in de late zomer. Het voorjaar voor de landmeter (zoveel mo gelijk zicht, weinig blad aan de boom), in de zomer juist meer gegevens over de begroeiing. Waarschijnlijk komen er in de toekomst digitale camera's voor het vliegtuig beschikbaar, waarmee weer een bewerkingsslag kan worden overge slagen en de resultaten binnen een week bij de klant kunnen liggen. Het triangu- leren van fotovluchten gebeurt steeds meer volledig digitaal. Dat gaat erg snel, een blok van driehonderd foto's kost maar één dag, semi-automatisch of volle dig handmatig duurt veel langer. Het karteren gebeurt tegenwoordig voor de helft digitaal en voor de andere helft op analytische plotters. De hoge investerin gen in deze 'analyten' zijn daaraan de bet. Maar ook de haalbare nauwkeurig heid speelt daarin mee, al is die nauw keurigheid weieens ondergeschikt aan de kosten en wordt steeds meer gekeken of een hoge nauwkeurigheid wel nodig is. Zeker is dat de fotogrammetrie verdwijnt uit de hoek van de geodeten en meer gaat naar de IT-specialisten en GIS-gebrui- kers. Daarmee verdwijnt ook die 'laatste-centimeterbehoefte'. Voor Aerodata ziet de luchtfototoekomst er in ieder geval even zonnig uit als op de dag van het Geodesia-bezoek, en dat was een erg warme. Summary A day... Aerodata Surveys in Antwerp The company Aerodata International Surveys was founded about ten years ago. The firm is specialised in Airborne Data Acquisition and processing of remote sensing imagery with advanced equipment and techniques. Aerial photographs are made with a twin engine aircraft Cessna with a gyro-stabilised Zeiss camera with a D-GPS controlled CCNS4 navigation system. The collected photographs are mostly con verted to digital data to be used in GIS or CAD environment. In 2003 the firm acquired a large order to make a digital airborne database of the whole of the Netherlands. The author visited the firm in Ant werp and describes the instruments and systems used. photogrammetry, data processing, profile TREFWOORDEN fotogrammetrie, gegevensverwerking, reportage Tijdschrift voor geodesie en geo-informatie Interessante lezerskring Geodesia bereikt een buitengewoon interessante doelgroep, Het actuele maandblad wordt gelezen door leden van de aangesloten verenigingen, beleidsbepalers bij overheids- en gemeentediensten, architecten-, ingenieurs- en geodetische bureaus alsmede stafmedewerkers in de bouwwereld en aanverwante branches. Een interessante lezerskring die relatief goedkoop kan worden bereikt. Met een advertentie in Geodesia! Onder dit kopje berichtte de Leeuwarder Courant op 15 juli 2003 dat de mijnendienst van de marine uitrukte naar de Engelsmanplaat. Wat was er aan de hand? De vogelwachten hadden melding gemaakt van een drietal mogelijk explosieve bommen. De kustwacht suggereer de dat het mogelijk oude stalen meetpunten van de Rijkswaterstaat zouden kunnen zijn. Voor alle zeker heid is toch de duik- en demonteerploeg van de mijnen dienst gewaarschuwd. Die spoedde zich daarna per boot naar de Engelsmanplaat om de rechtop in het zand staande voorwerpen met hun glimmende stalen neuzen te gaan inspecteren. In deze eeuw met zijn ruim twintig satellietmeetpunten aan de hemel zou men bijna vergeten dat er in de vorige eeuw ook nog an dere meetpunten werden gebruikt. Iedere landmeter en ook het grote publiek van de vorige eeuw weet wel dat ons land miljoenen meetpunten of wel grondslag- punten herbergt in de vorm van KAD-stenen, ijzeren buizen en dergelijke. Maar wanneer voor ieder gevaar lijk lijkend meetpunt 'Defensie' moet worden ingescha keld, lijkt het erop dat voorshands maar niet op defen sie moet worden bezuinigd. Men weet maar nooit wat er allemaal aan 'gevaarlijke' meetpunten onder het maaiveld zit. KEYWORDS WESTERUM PUBLICITEIT BV Advertentie-exploitatie Geodesia Wintereik 38 - 5682 HM Best Tel. (0499) 398689 - Fax 374497 westbest@wxs.nl GEODESIA 2003-10

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 37