Uit de Qmw Een landmeter in de klas en fun met fractals £vendie*t fêteren, 01? Hebt u al eens geprobeerd om aan familie of vrienden uit te leggen wat er nou zo leuk is aan (land)meetkunde? En kwam u ook zoveel niet-begrijpende blikken tegen? Meetkunde heeft, zoals de meeste onderdelen van de wiskunde, het ima go dat het heel, heel, heel erg moeilijk is. Eigenlijk alleen te snappen door ie mand die met de juiste knobbels gebo ren wordt. Wiskunde? - da's saai en moeilijk. Maar nu de tweede fase is in gevoerd, is de vlakke meetkunde weer helemaal terug in het wiskundeonder wijs. Dat dit niet saai hoeft te zijn, en ook niet zo moeilijk, laat de internetsite van Iris Gulikers zien. Mevrouw Gulikers werkt als wiskundedocent op een middelbare school en is ook als AIO verbonden aan de RU Groningen. Ze gebruikt de geschiedenis van de wiskunde om levendig en interessant lesmateriaal te ontwikkelen. Het pro ject dat ze heeft ontwikkeld, heet 'De zeventiende-eeuwse landmeter in de klas' (members.lycos.nl/gulikgulikers/ L_project.htm). Je ziet er voorbeelden van eenvoudige landmeetkundige vraagstukken, en leert ze ook op te lossen met behulp van de in de 17e eeuw beschikbare technieken. Al eens een jacobsladder in elkaar gespijkerd? Of een simpele spiegel gebruikt om het gebouw aan de overkant op te meten? Ze maakt de toepassingen grijpbaar en snapbaar. Scholieren leren op een eenvoudige manier om problemen in wiskundige termen te beschrijven. "Juist in de vlakke meetkunde leren scholieren be redeneren en bewijzen", zegt me vrouw Gulikers. De meetkunde die u en ik op school hebben geleerd, is al oud. De studie van cirkels, vierkanten en driehoeken en hun eigenschappen werd al rond 300 voor Christus vastgelegd door een Griek genaamd Euclides. Maar in de huidige bovenbouw zet de niet-Euclidi- sche meetkunde de wereld voor leer lingen op scherp. Neem bijvoorbeeld het onderwerp 'fractals'. Met deze meetkunde van 'bergen, wolken en bo men' maak je de meest bizarre, kunst matige figuren en landschappen. Een zig-zaglijn waarvan iedere zig en iede re zag ook weer een zigzaglijn is, tot in het oneindige toe. En fractals zijn gloedjenieuw! Onderzoekers zijn nog steeds bezig dit onderwerp verder uit te diepen. Fractal, gemaakt met het programma Tiera-Zon 2.7 van 8 Stephen Ferguson. Het is niet moeilijk om zelf eens wat met fractals te experimenteren. Cyn thia Lanius van de Rice University in Houston, Texas (math.rice.edu/~lani us/frac/koch.html) geeft je er de hand vatten voor. Binnen een paar iteraties heb je al iets Escher-achtigs geschapen! Iets zwaardere kost vind je bij het virtuele meetkundemuseum van de Katholieke Universiteit Brussel (www. kubrussel.ac.be/geometry/mandel.html). De figuren die je daar ziet, zijn van een bijzondere schoonheid. En nu draaien we de zaak om. Kun je een bestaand landschap vastleggen met fractals? Digitale kaarten en ter reinmodellen vragen immers om me- ga-mega bits en bytes, terwijl fractals zich simpel laten opslaan. Dimitrios Tsoukis, student aan het University College Londen, komt in zijn artikel tot de conclusie dat dat kan (www.geo g.ucl.ac.uk/~dtsoukis/index.htm). Met 5% van de originele data plus een op fractals gebaseerd algoritme kun je hetzelfde plaatje op het scherm zetten als wanneer je de gehele dataset ge bruikt. Dat dit niet uit de lucht gegrepen is, kun je zien op de site van professor Anthony Clarke van de Universiteit van Louisville, Kentucky, (www.louis ville.edu/~aoclar01/torredp/dem_proj/ dtm.htm). Zijn model van Torre de la Palma in Portugal bestaat uit 3D-ani- maties. Wolken en vegetatie worden rechtstreeks door fractals gegene reerd. Voor hem en zijn onderzoeks groep is digitale terreinmodellering een belangrijk hulpmiddel bij het ana lyseren van wateraanvoer en -afvoer, erosie, transportroutes en landge bruik. Bovendien zijn de animaties en gegenereerde 3D-overzichten een ge weldige manier om de kennis uit het project over te dragen aan studenten en andere geïnteresseerden. Fractals zijn fun! Leuk hè, die (l@nd)meetkun- de. GEODESIA 2003-10

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 40