Inleiding Landmeetkunde INFORMATIE Leerboek Inleiding Landmeetkunde van J.E. Alberda vernieuwd - publicatie In het voorjaar 2003 was de zesde editie van het leerboek Inleiding Landmeetkunde van prof. ir. J.E. Al berda geheel uitverkocht. Met een jaarlijkse verkoop van meer dan vijfhonderd exem plaren genoot dit boek nog volop belangstelling. Jan Eb- binge, voorheen directeur van Ingenieursburo Van Steenis en van Kadata, heeft geholpen bij de redactie van een nieuwe versie, die door aanvulling en weglating voldoet aan gewij zigde eisen. De belangrijkste wijzigingen bestaan uit het herordenen van de onderwerpen, waar door de nieuwe technieken een prominentere plaats in het boek hebben gekregen. Daarnaast is gestreefd naar het terugbrengen van het boek tot een hanteerbare dik te, waardoor uitgave als 'hard cover' mogelijk werd. Als ge volg van die ingreep is het aantal pagina's van 567 naar 484 teruggebracht en het aan tal hoofdstukken van 31 naar 24. Tevens is veel aandacht be- steed aan de verbetering van de lcwa- keiijker aanzien gekregen, liteit van de illustraties. Al met al De stijl behoudt het karakter van een heeft het boek daarmee een aantrek- leerboek, waarin de basisbegrippen van de landmeetkunde wor den behandeld, en naast de methoden en technieken het instrumentarium in alle onderdelen wordt beschreven. Met de weglating van de tek sten over het Kadaster en de landinrichting heeft dit boek het brede terrein van de geo- informatie verlaten, en be perkt het zich tot de inwin- nings- en verwerkingstechnie ken, waarmee het de bruik baarheid als naslagwerk voor diegene die zich in het buiten land met landmeetkundige onderwerpen geconfronteerd ziet, heeft behouden. Voor weggelaten (delen van) hoofdstukken die betrekking hadden op verouderde metho den, technieken en instru menten lean men nog terecht bijwww.vssd.nl/hlf/landmeet. html. J.E. Aiberda J.B. Ebbinge Herman Quee Meters en yards - reactie In Geodesia 2003 no. 7/8 heeft redac teur Adri den Boer Ken Alder's boek 'De Maat van alle dingen' besproken. In deze boekbespreking wordt ook ver haald hoe groot de gevolgen kunnen zijn wanneer yards en meters worden verward en er geen standaardmaat als de meter wordt gebruikt. In de na-oor- logse tijd is dat ook weieens het geval geweest. Het defensieapparaat was nog op Engelse wijze georganiseerd. Ook het materieel was veelal van Brit se herkomst. Zo werden bij de veldar tillerie de schootsafstanden in yards opgegeven. Omstreeks 1950 werden bij de lucht macht als eerste straaljagers de 'Gloster Meteors' geïntroduceerd. De bestaande startbanen waren soms te kort en moesten worden verlengd. Zo werden daartoe op de vliegbasis Twente delen van percelen aangekocht om deze ver lenging te kunnen realiseren. Na aan wijs werd door de Landmeetkundige Dienst van het Kadaster in Almelo een meting uitgevoerd. Nadat de uitkom sten van de meting waren verzonden, bleken de over te dragen perceelsge deelten nogal kleiner te zijn dan oor spronkelijk de bedoeling was. Nieuwe grenzen werden uitgezet en nieuwe me tingen vonden plaats. Het verhaal gaat dat een dienstplichtig luchtmachtsol daat, die als landmeetassistent zou fun geren, een 'yardsband' in plaats van een 'meterband' uit de kast had gepakt, het geen tot gevolg had dat de startbanen 'te kort' werden uitgezet. Maar deze omissie kon gelukkig worden hersteld. J.H. Holsbrink Aanvulling op 'Nederlandstalige geo-periodieken' Het overzicht van Nederlandstalige geo-periodieken in Geodesia 2003 no. 9, p. 332-334, kan worden aangevuld met de Nederlands-Engelse GPS Nieuws brief (ISSN 1387-4934). Uitgever is de werkgroep Toegepaste Ruimtegeode- sie van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie. De GPS Nieuwsbrief ver schijnt sinds 1985 en tweemaal per jaar. Overigens was in de bijdrage ten on rechte vermeld dat de nieuwsbrieven van Ravi, VGVI, NCGI, BGI en VROM als 'advertorial' in Vi-matrix zijn opgeno men. De nieuwsbrieven zijn redac tionele pagina's, waarvoor de verant woordelijkheid voor de inhoud ervan berust bij de betreffende besturen. Adri den Boer GEODESIA 2003-10

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 41