kennis vergroten GF5 nog toekomot? Ül maatwerk in projecten Spraakmakende resultaten TRACE Friso Penninga Genereren van een 6-positie postcodebestand op basis van de kadastrale registratie (Afstudeerdatum: 06-06-2003) Kwalitatief goede postcodebestan den spelen een belangrijke rol in veel GIS-toepassingen, aangezien de postcode gebruikt kan worden als kop peling tussen administratieve gege vens enerzijds en een geografische lo catie anderzijds. Van de op de Neder landse markt verkrijgbare 6-positie (vier cijfers twee letters) postcode- vlakbestanden vallen de grenzen vaak niet samen met in werkelijkheid voor komende grenzen, zoals wegen en wa terlopen. Daarnaast doorsnijden de postcodegrenzen vaak bebouwing. Om voor deze problemen een oplossing te vinden, is binnen het afstudeeronder zoek een algoritme ontworpen en met behulp van Computational Geometry Algorithms Library (CGAL) geïmple menteerd, dat op basis van de in de ka dastrale registratie aanwezige per- ceels- en eigendomsgegevens een pla- naire partitie van door infrastructuur begrensde postcodevlakken genereert. Na het bevragen van deze gegevens wordt aan de hand van de cultuur- en bebouwingscode bepaald of een per ceel een infrastructuurperceel is. Van deze percelen worden de hartlijnen be paald door het uitvoeren van een ske lettering. Op basis van dit skelet wor den de infrastructuurpercelen ge splitst en in delen toegedeeld aan de omliggende postcodegebieden. Voor alle (delen van) percelen die geen post code hebben (omdat er geen AKR-ob- jectadres aan het perceel gekoppeld is), wordt in een iteratief proces de meest geschikte postcode bepaald op basis van de postcodes van de omlig gende percelen. Als aan alle (delen van) percelen een postcode is toegekend, worden alle percelen met gelijke post codes samengevoegd tot 6-positie post codegebieden. Doordat is uitgegaan van de kadastrale situatie, snijden de postcodegrenzen slechts in uitzonde ringsgevallen met bebouwing. Veel postcodegrenzen vallen samen met de hartlijnen van infrastructuur. PERSONALIA De geodeet dr.ir. Frits J.J. Brouwer is sinds 1 oktober 2003 adjunct-hoofddi recteur van het KNMI te De Bilt. Tot die datum was hij directeur Water van de Directie Noord-Holland van de Rijks waterstaat. Het is de bedoeling dat hij medio 2004 de huidige hoofddirecteur prof.dr. J. de Jong opvolgt. alles is bespreekbaar duurzame relaties 2SFW NAP is geen op de millimeter nauwkeurige stan daard. De Dam is als locatie van hèt ijkpunt eigenlijk achterhaald. De aardbodem in Nederhorst den Berg, Muiderberg, of beter nog, die op de Veluwe is veel sta bieler. Voor praktische toepassingen vormt een plaat selijke onnauwkeurigheid van een centimeter geen enkel probleem, bij twee centimeter wordt gefronst, drie centimeter wordt pas gezien als een hinderlijke afwijking. Tussen Den Helder en de Vaalserberg is de onnauwkeurigheid - er wordt net als in de 17e eeuw nog steeds met een waterpas gemeten - uiteraard nog veel groter. Voor wetenschappelijke doeleinden is een grotere precisie wel interessant. Er wordt ge werkt aan een nieuwe meetmethode met satellieten, het 'Global Positioning System'. Maar zover is het nog lang niet. (Uit: Fanta Voogd, NAP-de bronzen standaard, in: NH, tijdschrift voor openbaar bestuur in Noord-Holland, 2003-1) Net als de geodeet hiernaast vervult Tracé meerdere functies. Niet alleen detacheren we kundige en ervaren mensen binnen de geodesie en geo-informatie, we begeleiden onze mensen ook in het vergroten van hun expertise. Uiteraard luisteren we daarbij naar de wensen van zowel onze medewerkers als onze opdrachtgevers. Maatwerk in projecten wordt met name mogelijk gemaakt door de technisch inhoudelijke achtergrond van onze adviseurs. Deze werkwijze heeft geresulteerd in een groot aantal werknemers die gedurende lange tijd bij ons in dienst zijn middels jaarcontracten en vaste contracten. Voor concrete informatie of een persoonlijk gesprek kunt u contact opnemen in Nieuwegein met ing. Cesar Blaauwgeers of ing. Jeroen van Heeswijk. 's Gravenweg 23, 2901 LA Capelle a/d IJssel Meerwal 21,3432 ZV Nieuwegein Tel.: (010) 266 66 00, fax: (010) 266 66 01 Tel.: (030) 238 03 45, fax: (030) 238 03 44 Internet: www.tracee.nl E-mail: info@tracee.nl

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 46