Een druk volkje Mutatiesignalering Vergelijken van gedetailleerde satellietopnamen met de bestaande kaart rigens oolc aan hoe belangrijk het antici peren op, én de kwaliteit van een bewol- kingsvoorspelling is voor de exploitatie van een aardobservatiesatelliet. Ook aan dit aspect wordt door steeds meer satel lieteigenaars aandacht besteed. De feite lijke opnamefrequentie boven Neder land neemt in de praktijk dus steeds ver der toe. 'God schiep de wereld, maar Nederland is gemaakt door de Nederlanders' is een in het buitenland nog weieens ge hoorde karakterisering van ons land. Omdat we met zoveel op zo'n klein op pervlak zitten en bovendien een tame lijk bezig volkje zijn, verandert ieder jaar 5-10% van de lijnen op welke groot schalige kaart dan ook. Dat intensieve gebruik van de ruimte leidt er ook toe dat we bijzonder gespitst zijn op het beheer van onze kaarten. We zijn dus niet alleen een zeer dichtbevolkt land, we hebben vermoedelijk ook nog eens het grootste aantal geo-informatiebe- heerders en GIS-gebruikers per vierkan te kilometer. Voor deze specialisten, maar ook voor hun 'klanten' is het be waken van de actualiteit van de infor matie van groot belang. Deze bijzonde re Nederlandse situatie leidt ertoe dat dit beheersprobleem op een andere wij ze kan worden aangepakt dan in ande re landen. Methoden waarmee snel en eenduidig veranderingen in het ge bruik van de ruimte kunnen worden gesignaleerd, kort na het moment dat ze optreden, zijn in ons land eerder economisch interessant dan elders. Vandaar ook dat we in Nederland ta melijk vooroplopen in de toepassing van satellieten in dit werkveld. Veranderingen of mutaties in ruimte gebruik zijn op twee manieren te sig naleren als je van satellietopnamen ge bruikmaakt: vergelijken van satellietopnamen met een bestaande kaart, bijvoor beeld een GBK; vergelijken van satellietopnamen met elkaar die met een tussenpauze van zes maanden, of langer of kor ter zijn opgenomen. De eerste manier lijkt enigszins op de klassieke luchtfoto- kartering en is slechts gedeeltelijk te automatiseren. Het verschil met de interpretatie van luchtfoto's is dat de inter- preteur veel meer digitale hulpmiddelen lean gebruiken dan met de luchtfoto: alle pixels zijn immers op dezelfde manier in doorgaans vijf golflengtegebieden opgenomen en er is minder vertekening in de geometrie als gevolg van de grote opnamehoogte. In de vergelijking van satellietopnamen van een verschil lende datum met elkaar is nog veel meer te automatiseren, hetgeen leidt tot een enorme versnelling in de signalering van mutaties. Door bestaande kennis te koppelen aan de ge signaleerde mutaties, lean een mutatie direct worden ver taald naar relevante beheersinformatie: er is een dakkapel geplaatst, er is een weginsteek verlegd, een boom is gekapt, de verlanding in een riviermeander gaat wel of niet volgens plan, enzovoort. In het onderstaande worden hiervan voor beelden gepresenteerd. Eigenlijk zijn deze toepassingen in de wereld nog behoorlijk uniek, maar zoals gezegd, in Nederland vinden we het erg belangrijk dat we snel en goed worden geïnformeerd omtrent veranderingen in het ge bruik van de ruimte. Het is dus wel logisch dat innovaties op dit onderwerp worden gericht. Voor de gemeente Meppel is een satellietopname gebruikt om de watergangen van de GBK aan te vullen en te actuali seren. Op 24 november 2002 is daartoe een SAT1-opname ge maakt door de IKONOS-satelliet. Ondanks het jaargetij (met weinig licht en lange schaduwen) zijn binnen een maand meer dan 1000 km watergang nieuw gekarteerd en zijn in nog eens 1500 km watergang wijzigingen en aanvullingen aangebracht. De beeldanalisten hebben hierbij gebruikge maakt van allerlei technieken uit de digitale beeldbewer king die het werk zodanig konden versnellen, dat het gehele project nog voor eind december 2002 werd opgeleverd. Eerst is de belijning van de sloten op de GBK omgezet in een kaart met het wateroppervlak van de watergangen. Vervolgens is Fig. 2. deze kaart automatisch vergeleken met het satellietbeeld en Slootdemping daarna opgeschoond. Dit is dan het beginpunt voor de kaart in Meppel; met nieuwe watergangen. De nog niet op de kaart voorko- de gemuteerde sloot mende watergangen zijn geautomatiseerd opgespoord, is rood gekleurd, vervolgens zijn deze weer opgeschoond (fig. 2). GEODESIA 2003-10

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 7