Mutatiesignalering door het vergelijken van satellietop- namen met elkaar Fig. 4. Nieuwe aanbouw; de GBK van de gemeente (weergegeven in geel) is over een actueel IKONOS- beeld gelegd. De mutaties worden met een rode polygoon weergegeven. Een unieke eigenschap van satellietop namen is dat de satelliet na enige tijd vanzelf weer in min of meer dezelfde positie terugkomt. Indien dan van het zelfde gebied een opname wordt ge maakt, kunnen de beelden heel goed over elkaar heen worden geprojec teerd. In fig. 5 wordt dat geïllustreerd door twee SAT5-opnamen (opnamen met een pixelgrootte van 5x5 m) van een tankopslag in de Amsterdamse Ja- vahaven van 1999 en 2002 over elkaar heen te projecteren in het rood, res pectievelijk groen. Het niet verander de deel van het beeld wordt dan geel groen rood) en de verschillen zijn in één oogopslag te zien als groene objec ten op het beeld. Voor een deel van Hoek van Holland zijn twee SATl-opnamen met elkaar vergeleken. De twee beelden zijn opge nomen in de zomer van 2000 en 2002. Dezelfde techniek is toegepast, maar het beeld van 2002 is in het rood afge beeld en dat van 2000 in het groen. Het resultaat is een plaatje waarin de ver anderingen tussen de twee periodes in rood zijn aangegeven. In fig. 6 is een verschuiving van de vloedlijn zicht baar, maar ook een nieuwe strandtent en de uitbreiding van een andere. Ook is te zien dat de auto's niet op dezelfde plaats zijn geparkeerd. In fig. 7 is een huizenblok op dezelf de manier geïllustreerd. Drie rode vlakjes zijn zichtbaar. Twee van deze mutaties kunnen van belang zijn in het kader van de handhaving. De nieuwe dakkapel kan leiden tot een andere WOZ-aanslag en het omhak ken van een boom gaat ook gepaard met het verlenen van een vergun ning en het valideren van de uitvoe ring daarvan. De derde rode vlek be treft de volledige en nieuwe bestra ting van een tuin. Voor de gemeente Littenseradiel is een satellietopname ge bruikt om de veranderingen in bebouwing ten opzichte van de GBK te signaleren. Op 21 februari 2003 is een SATl-opna- me gemaakt van de gemeente. Het doel is om te kijken of voor alle veranderingen in bebouwing (nieuwe en verdwe nen gebouwen of delen van gebouwen) wel een vergunning is verleend en of de verandering is aangebracht in de kaart. De GBK van de gemeente is hiertoe over het satellietbeeld ge drapeerd. Voor het hele gebied van 136 km2 was maar één satellietbeeld nodig, dat snel en heel precies was in te pas sen. In totaal zijn meer dan tweehonderdvijftig veranderin gen in bebouwing gesignaleerd. Ter plekke is nagegaan hoe volledig en hoe goed het resultaat was. Over het algemeen kwamen de veranderingen goed overeen met de werkelijk heid. De twijfelgevallen beperkten zich tot bouwkeetjes, een mobiele melkmachine en opslagplaatsen van kuilgras. In de ze opdracht werd een minimumgrootte afgesproken voor de gegarandeerde mutaties. In dit geval lag die minimum grootte op 16 m2, maar veel kleinere gebouwen, aanbouwen en schuurtjes zijn toch gesignaleerd. De locatie van verande ringen in gebouwen werd weergegeven met een polygoon (fig. 4). Die polygoon kan dan worden gezien als een nieuw 'object' in de GBK, dat door de beheerder met precisie kan worden ingemeten en ingevoerd. Bij de volgende signale ring worden de nieuwe en de oude objecten samen meege nomen en wordt het bij ieder object behorende stukje satel lietbeeld vergeleken met het nieuwe beeld, zoals hieronder wordt beschreven. Fig. 3. Luchthaven Schiphol voortdurend in ontwikkeling, opgenomen door IKONOS-satelliet in voorjaar 2003. Fig. 5. Twee SAT5-opnamen van een tankopslag in de Javahaven bij Amsterdam van 1999 (rood) en 2002 (groen). Mutatiesignalering door het over elkaar heen projecteren van twee satelliet opnamen. Eén van de meest dynamische ge bieden van Neder land zijn natuur lijk de vliegvel den en hun direc te omgeving met bedrijven en kan toren. Onder an dere om het are aal oppervlakte water te monito- ren (het opper vlak mag niet onder een zeker minimum komen gezien de bergingsfunctie van de watergangen), is de Luchthaven Schiphol begonnen om regelmatig satellietopnamen te la ten maken en te laten uitwerken (fig. 3). GEODESIA 2003-10

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 8