K Krijgt het bestuur nieuwe mogelijkheden met satelliet opnamen? Het laboratorium ontgroeid Summary Fig. 6. Veranderingen tussen twee SATl-opnamen van Hoek van Holland, namelijk een nieuwe strandtent (A) en een uitbreiding van een strandtent (B). Fig. 7. Drie duidelijk zichtbare mutaties uit twee SATl-opnamen van een woonwijk, namelijk een nieuwe dakkapel (A), een boomstronk (B) en nieuwe bestrating van een tuin (C). In het normale werkproces voor het signaleren van veranderingen tussen twee satellietopnamen wordt het ver schil van de beelden berekend, en op het verschil worden digitale patroon herkenning en classificatie toegepast (fig. 8). Er zijn immers niet veel men sen geïnteresseerd in de vraag of de auto's in 2000 en 2002 op dezelfde plaats geparkeerd zijn, en die informa tie moet dan liefst zover mogelijk wor den uitgefilterd. Dit werkproces staat natuurlijk nog in de kinderschoenen en onderzoek in deze richting zal de efficiëntie van deze analysemethode nog enorm kunnen verhogen. In de praktijk blijken op deze wijze zo goed als alle mutaties direct of indi rect gesignaleerd te kunnen worden. Een voorbeeld van een indirecte signa lering is bijvoorbeeld de herinrichting van een weg. Natuurlijk is op een satel lietopname niet te zien of een putdek sel een nieter is verplaatst, want vaak is de deksel zelf erg onopvallend op een opname met een pixelgrootte van 90x90 cm. Aan de verandering in pro fiel, parkeerhavens en dergelijke is echter zoveel te zien, dat ook kan wor den aangegeven of de lantaarnpalen en de putten zijn verplaatst. Ook van zelfsprekend is dat de verandering al- Fig. 8. Automatische mutatiesignalering, digitale patroonherkenning (C) en classificatie (D) van twee IKONOS-opnamen, 2844-2000 (A) en 11-5-2000 (B). leen kan worden gesignaleerd en niet kan worden ingete kend met de geometrische nauwkeurigheid van bijvoor beeld een GBK. Een ander aspect van deze vorm van muta tiesignalering is de snelheid. In principe kan een opname van een satelliet binnen enkele dagen, op kleur gebracht en ingepast op de kaart, worden afgeleverd bij een afnemer en de mutaties enkele weken later. Dat maakt dat de informa tie op de opnamen zo actueel is, dat deze ook direct kan worden gebruikt voor handhaving en beheer. In zekere zin is het verkrijgen van informatie van alle veran deringen ook het verkrijgen van het overzicht over een be heersgebied. Waarschijnlijk is het ook niet nodig of kan het te kostbaar zijn om alle mutaties in te meten of te toetsen of er een vergunning voor is afgegeven of niet. Als een beheer der echter het overzicht heeft, kunnen afwegingen worden gemaakt waar de prioriteiten liggen. De middelen van een beheersorganisatie zijn beperkt en natuurlijk moeten er keuzen worden gemaakt. Het is helder dat de keuzen beter kunnen worden gemaakt als dat vanuit het overzicht van de situatie kan gebeuren. Zeker wanneer de informatie actueel is, kan de kwaliteit van bestuur en beheer daardoor stijgen. De voorbeelden uit dit artikel zijn allemaal van het laatste jaar en worden sinds kort als normale commerciële dienst aangeboden. Dat geldt bijvoorbeeld voor de signalering van mutaties in de GBK-inhoud (bebouwing, sloten, wegen en terreinafscheidingen), maar ook zijn er projecten voor de monitoring van stedelijke beplanting, landschapselemen ten in het buitengebied, belastingheffing, bouw- en wo ningtoezicht en brandpreventie in ontwikkeling. Ieder pro ject is weer anders en stelt weer heel nieuwe uitdagingen en problemen. Dat maakt dat het voor de betrokken specia listen een zeer spannende periode is, waarin de grenzen voortdurend worden verlegd. Change detection using high-resolution satellite images For every manager of geo-information it is important to be informed on spatial changes or to be certain that no changes have occurred. NEO BV uses high-resolution satellite images for detecting spatial changes. Change detection using satellite images can be quick, accurate and economical. This article presents innovative examples. High-resolution satellite images can be compared to an existing map or can be compared to each other. Using satellite ima ges, it is possible to monitor all changes either directly or indirectly. KEYWORDS remote sensing, image processing, survey. TREFWOORDEN remote sensing, beeldverwerking, over zicht. GEODESIA 2003-10

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 9