Registratie belangrijk Uitgangspunten Werkwijze RECHTSTOESTAND soorten pb's die gemeenten opleggen. Deze regeling voorziet in een werkwij ze waarbij de betrokken bestuursorga nen aan het Kadaster een opgaaf ver strekken van de actuele kadastrale per celen met daarbij aangegeven welke pb's daarop rusten. Na dertig jaar dis cussie, stammenstrijd, geldgebrek en pilots staat er nu een prima registratie aan te komen. Elke burger die een bouwkavel of een huis koopt, is op zoek naar informatie over deze kavel of dat huis om te kun nen beoordelen of men een goede koop sluit. Het is onder andere van belang om te weten of er op het perceel naast privaatrechtelijke ook publiekrechte lijke beperkingen rusten. De huidige wetgeving kent een groot aantal pb's, waarvan er enkele reeds op grond van bijzondere wetten in de kadastrale re gistratie moeten worden vermeld, bij voorbeeld krachtens de Monumenten wet en de Wet voorkeursrecht gemeen ten. Het is voor de burger thans niet mogelijk, zeker binnen de tijdslimie ten die bij een koop van een onroerend goed vaak gelden, een compleet over zicht te krijgen van alle opgelegde be perkingen. Beperkingen opgelegd door een waterschap, bouwbeperkingen en andere gebruiksbeperkingen zijn vaak maar ten dele te achterhalen via de no taris of de makelaar, het Kadaster en de gemeente. Zo is bijna niemand in staat om een complete actuele lijst van pb's te produceren. Het huidige wetsvoorstel is gebaseerd op de volgende uitgangspunten: de besluiten waarbij een beperking wordt opgelegd berusten op twee plaatsen: a. bij het Kadaster voor pb's die zijn opgelegd door het Rijk, de pro vincies en de waterschappen; b. bij de gemeente voor pb's die zijn opgelegd door gemeenten; het kadastrale perceelnummer is de basis voor de registratie; de kadastrale registratie bevat het totaaloverzicht van signalen (ver wijzingen) inzake pb's doordat: a. de signalen van pb's van Rijk, provincies en water schappen door het Kadaster zelf worden aangebracht; b. de signalen van de overige pb's van gemeenten wor den verkregen; het totaaloverzicht van pb's wordt verkregen door raad pleging van de kadastrale registratie: a. of ten kantore van het Kadaster; b. of via een aansluiting op 'Kadaster-on-line'; c. of ten gemeentehuize via de kadastrale balie bij ge meenten; de gemeentelijke beperkingenregistratie omvat uitslui tend de beperkingen van de gemeente; het is de bedoeling dat de pb's die onder de werking van de wet vallen, worden aangewezen bij AMvB. Het zal uit eindelijk om ongeveer vijfenzestig soorten pb's gaan; bij een onj uiste of onvolledige registratie kan de raadpleger eventuele schade verhalen op de overheidsinstantie die voor die onjuistheid of onvolledigheid verantwoordelijk is. De artikelen 4-12 van het wetsvoorstel betreffen de registra tie van gemeentelijke pb's. Er komen openbare registers bij de gemeente waarin de besluiten worden ingeschreven en er komt een beperkingenregistratie die per perceel een overzicht geeft van de ingeschreven besluiten. De gemeente houdt de beperkingenregistratie gereed voor raadpleging door klanten van het Kadaster via het zogenoemde haalmo- del. Dat werkt als volgt: iemand die de kadastrale registra tie raadpleegt, bijvoorbeeld via Kadaster-on-line, krijgt de gemeentelijke pb's te zien doordat het systeem deze op haalt bij de gemeente, zodat deze op het scherm van het Kadaster te zien zijn. De artikelen 14-16 zijn van toepassing op de pb's die door een ander dan een gemeentelijk bestuursorgaan worden opgelegd. Het gaat dus om pb's die zijn opgelegd door de partementen, provincies, waterschappen en bijvoorbeeld Zelfstandige Bestuursorganen die pb's kunnen opleggen. De registratie van al deze pb's gebeurt doordat het besluit wordt ingeschreven in de openbare registers op de manier zoals de Kadasterwet dit voorschrijft. De bijhoudingsregels van de Kadasterwet zorgen ervoor dat in de kadastrale re gistratie bij de desbetreffende percelen melding wordt ge maakt van de pb. Die melding zal - net als andere mutaties in de kadastrale registratie - doorgaans binnen vierentwin- Kapverbod. GEODESIA 2003-11

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 13