Hoe verder Literatuur Summary Organisatie voorwerpen binnen het Profiel van Vrije Ruimte en het Rode Meetgebied Situatieschets VHO Profiel van Vrije Ruimte Grens meetgebied Schaal 1 25 Week 10.780 Digitale foto Bd -Tb (Gz) Lijn/tmpl Gebogen Object PERRONWAND HEKWERK Binnen Buiten zijde van de boog Zijde spoor LINKS De foto's moeten uiteraard worden bij gehouden, immers ook naast het 'spoor' verandert nogal eens wat, zon der melding. De ongeveer drieënder tighonderd kilometer spoorbaan in Nederland wordt dan ook in een cyclus van zeven jaar opnieuw gefotogra feerd. Daarnaast ontvangt Kartografle zogenaamde 'Bedienings Voorschrif ten'. Dat zijn meldingen dat er aan of nabij het spoor iets is gewijzigd. Op ba sis van deze meldingen en de leeftijd van de foto's wordt jaarlijks bepaald welke trajecten opnieuw worden gefo tografeerd. In totaal omvat het archief nu twintigduizend foto's van objecten die binnen het PVR/RM vallen. De veiligheidseisen, en daarmee de kosten voor meting, worden nog steeds aangescherpt. Na diverse ongelukken bij werkzaamheden nabij het spoor is voorgesteld om een zone drie meter buiten het PVR in te stellen, waarin zonder bijzondere veiligheidsvoorzie ningen niemand mag komen. De digitale methode nood zaakt echter tot nu toe om de spoormal op het spoor te leg gen en op emplacementen staat de U.O.I. regelmatig in het PVR van het naastgelegen spoor. Binnen Geodesie Infrada- ta wordt dan ook samen met deskundigen uit andere disci plines binnen Prorail nagedacht over een andere manier van meten. Opnieuw wordt weer gedacht aan een meettrein, een methode die ook in andere landen wordt gebruikt. Dit soort treinen meet echter met een snelheid van zo'n dertig kilo meter per uur; de meting moet uiteraard overdag gebeuren en dat houdt, op ons drukke spoorwegnet, het overige trein verkeer te veel op. Met de meettrein zou daarom de meting met baanvaksnelheid (meestal minimaal tachtig kilometer km per uur) moeten gebeuren. Een andere mogelijkheid is wellicht om de spoormal te vervangen door lichtmerken, door deze met licht te projecteren op de spoorstaven, dan is dat probleem tenminste opgelost. Ook over de vorm van de U.O.I. wordt nagedacht, misschien kan het wat compacter en kunnen hierbij toch de nauwkeurigheidseisen worden gehaald. Kortom, de mensen van Prorail hebben nog een boeiende tijd met vele uitdagingen. [1] www.ovnet.nl/begrip.php?m=b&b=buiten_profiel. [2] www.ns.nl. [3] www.prorail.nl. [4] www.railipn.nl. Terrestrial photogrammetry at the railways The Geodesy and Geo-information department (Geodesie Infra- data) of Prorail, the owner of the Dutch railway network, uses ter restrial digital photogrammetry for the measurement of objects near the rail which can be dangerous for trains or special trans ports over the rail, the clearance gauge. A special instrument, named U.O.I. (external, bearing instrument), is developed. This U.O.I. is photographed together with the object. With this photo the bearing and scale of the photo can be computed and the structure gauge can be automatically placed in the photo. KEYWORDS photogrammetry, engineering survey, applications TREFWOORDEN fotogrammetrie, technische metingen, toepassingen Voor buitenstaanders is de huidige organisatie van de NS nogal onbekend, de organisatie is dan ook de afgelopen jaren ingrijpend gewijzigd. De oude NS bestaat niet meer, maar is op gedeeld in onder meer de (reizigers)vervoerder NS [2], met als belangrijkste onderdelen NS reizigers, NS stations en NS vastgoed, de vrachtvervoerder Railion [4] en Prorail [3]. Prorail is verantwoordelijk voor het inframanagement op het Nederlandse spoorwegnet. Prorail is ontstaan uit de NS-diensten Railverkeersleiding, Railned en Railinfrabeheer. Geodesie Infradata is onderdeel van Railinfrabeheer, bestaat uit ongeveer zestig medewerkers en is weer verdeeld in de afdelingen Railgeometrie (voormalig Landmeten) Kadaster en Karto grafle. Kartografie telt elf medewerkers en is verder belast met advisering over GIS en geo- informatie in het algemeen en het beheren en (laten) maken van de topografische kaart van het spoor (de basisbeheerkaart 1:1000). Fig. 6. Het eindresultaat: een formulier. GEODESIA 2003-11

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 19