KvAG-themamiddag Ondergrondse Geo-informatie Verslag Er gebeurt veel in de Nederlandse ondergrond. Door een toenemende druk op de ruimte wordt de onder grond steeds meer benut, denk bijvoorbeeld aan het groeiende aantal kabels en leidingen, maar ook aan onder gronds bouwen, waardoor het relevant is de ondergrond in bestemmingsplannen op te nemen. De toegenomen interes se voor de ondergrond vraagt om beschikbaarheid van geo- informatie over de ondergrond. De ondergrondse geo-infor matie krijgt tot nu toe echter weinig aandacht. Het idee achter deze laatste KvAG-themamiddag vóór de fusie in GIN op 11 september 2003 was dan ook om het belang van een goede ondergrondse geo-informatievoorziening duidelijk te maken. Tijdens de themamiddag was een aantal gast sprekers uit de praktijk uitgenodigd om te vertellen hoe in hun organisatie wordt omgegaan met ondergrondse geo-in formatie: welke gegevens worden gebruikt, welke toepas singen, hoe worden de gegevens gevisualiseerd, enzovoort. De themamiddag werd georganiseerd door de sectie GIS- technologie van de TU Delft. De locatie en de borrel werden verzorgd door de Meetkundige Dienst van de Rijkswater staat. In totaal bezochten zo'n tachtig personen afkomstig uit de universitaire wereld, de overheid en het bedrijfsleven de middag. Professor Peter van Oosterom (sectie GIS-techno- logie, TU Delft) zat de middag voor. Bart Hulshoff lichtte in zijn presentatie het gebruik toe van ondergrondse geo-informatie binnen de NAM. Ondergrond se geo-informatie ondersteunt het hele proces om van data via informatie, kennis te vergaren teneinde besluiten te kunnen nemen. Binnen de NAM staat de 'exploratie en pro ductie life-cycle' centraal: exploratie van nieuwe gas- en olievelden, en de productie van gas en olie. De life-cycle be gint bij het opsporen van gas- en olievelden, vervolgens wordt geëvalueerd of het veld geschikt is om gedurende een bepaalde tijd voldoende gas en olie te leveren, daarna wordt er geproduceerd, tenslotte wordt het terrein geabandon neerd (in de oorspronkelijke staat hersteld). Omdat tachtig procent van de informatie die nodig is binnen deze proces sen, een ruimtelijke component heeft, wordt de informatie centraal opgeslagen in Oracle Spatial 9i. Via Arc-IMS en ArcGIS kan toegang worden verkregen tot de informatie. Bij het opsporen van gas en olie wordt geo-informatie gebruikt voor concessie datamanagement, kadastraal gegevens beheer, seismische acquisitie en plaatsbepaling. Tijdens de evaluatiefase worden ruimtelijke analyses uitgevoerd om te bepalen wat de kans is dat gas of olie daadwerkelijk wordt aangetroffen en hoeveel gas/olie er zal worden aangetrof fen. Geo-informatie tijdens de boorfase wordt gebruikt om boringen te plannen, leidingenbeheer uit te voeren en MER's uit te voeren. Een belangrijke toepassing van geo-informatie tijdens en voorafgaande aan de boorfase is ook het vervaardigen van 3D-visualisaties om betrokkenen, zoals burgers en be leidsmakers zo goed mogelijk te kun nen informeren. Tenslotte wordt bij het abandonneren de 'situatie-zoals-deze- was' opgeslagen in de database. Peter van Cappelleveen (Witteveen en Bos) gaf een interessante presentatie over de wijze waarop ondergrondse geo-informatie bij de Noord-Zuidlij n wordt ingezet. De Noord-Zuidlij n is de geplande (en reeds in aanleg zijnde) metrotunnel die van Amsterdam- Noord naar het WTC-gebouw loopt. De ze tunnel wordt geboord. Omdat dit boorproces een aantal risico's met zich meebrengt, is het belangrijk de conse quenties van het boren op de zetting van de grond te voorspellen en de hier mee gepaard gaande risico's voor de bebouwing boven en in de buurt van de tunnel vast te stellen. De Noord- Zuidlijn maakt daarbij gebruik van er varing die is opgedaan bij het boren van de Heinenoordtunnel. Bij dat boor proces is een groot aantal heipalen als proef de grond ingebracht met grote stukken beton daarop. Daardoor kon den geotechnische modellen worden gecontroleerd en waar nodig worden aangepast. GIS wordt bij de Noord- Zuidlijn bij de volgende werkproces sen ingezet: de koppeling van geotechnische profielen met GIS. In speciale geo technische software worden zet tingsberekeningen uitgevoerd op dwarsprofielen. In GIS worden deze raaien omgezet naar surfaces. Op basis hiervan kunnen zettingscon touren worden bepaald; geotechnische lengteprofielen. In het gebied waar de tunnel wordt ge boord, zijn puntboringen gedaan. Met behulp van GIS zijn deze punt- Jantien Stoter, Technische Universiteit Delft. GEODESIA 2003-11

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 24