boringen omgezet naar surfaces die aangeven waar de verschillende grondtypen zich bevinden; risicovoorspelling. Welke gebou wen lopen risico om schade op te lopen bij het boorproces? Hiertoe wordt allerlei ruimtelijke en niet- ruimtelijke informatie met elkaar gecombineerd, zoals type funde ring, funderingsdiepte, type con structie, omvang constructie, loca tie van de zetting en de mate van zetting; vergroten van inzicht door middel van 3D-visualisatie (fig. 1); volumeberekening. Op basis van het 3D geotechnische profiel kan per grondsoort het volume worden bepaald dat geboord zal worden. Op deze manier kan ook worden be paald wanneer de betreffende hoe veelheid vrijkomt. Hiermee kan in het planningsproces rekening wor den gehouden (afvoer van grond); monitoring. Om het gedrag van gebouwen tijdens het boorproces te kunnen bewaken, zijn op de gebou wen in de omgeving van de tunnel reflectoren op de voorgevels aange bracht. Met behulp van automati sche tachymeters wordt het gedrag van de reflectoren (en daarmee van de gebouwen) in de gaten gehou den. Eens in de vier uur worden de gegevens doorgestuurd naar de cen trale computer. Hierbij komt een enorme hoeveelheid data vrij, die moet worden beheerd en geïnter preteerd. Uiteindelijk zal de inzet van GIS bij de Noord-Zuidlijn moeten leiden tot een Integraal Boring Beheer Systeem. Hier bij wordt de meet- en boorapparatuur in het veld op een intelligente manier gelinkt met de centrale computer. Aan de ene kant kunnen hierdoor model len worden aangepast aan de hand van de verzamelde gegevens en aan de an dere kant kan het boorproces indien nodig worden aangepast, bijvoorbeeld wanneer de grond zich anders ge draagt dan voorspeld. Hans Nobbe (Rijkswaterstaat) ging in op de registratie van buisleidingen. Het Centrum Ondergronds Bouwen (COB) heeft in opdracht van de Meetkundige Dienst een rapport (Mogelijkheden voor registratie van buis leidingen) uitgebracht, dat in de pers nogal wat stof heeft doen opwaaien. Voor het COB-onderzoek is een aantal lei dingbeheerders benaderd met vragen als 'wat is de nauw keurigheid van de door u opgeslagen gegevens', 'wat is de beschikbaarheid van gegevens', 'wat gebeurt er als we niets doen'. Vooral deze laatste vraag gaf aanleiding tot aandacht van de media, omdat bij de antwoorden termen vielen als 'gevaar dreigt door chaos in de ondergrond' en 'wachten op de grote klap'. Hans Nobbe besprak de belangrijkste conclu sies uit het COB-rapport. Een centrale registratie zal het mo gelijk maken dat informatie over de ligging van buisleidin gen (totale omvang zestienduizend kilometer) makkelijker beschikbaar komt voor het grote publiek. Een boer die zijn land gaat bewerken, zal daarom sneller geneigd zijn dit systeem te raadplegen dan bij KLIC (Kabels en Leidingen Informatie Cen trum) een mel ding te doen, wat de huidige prak tijk is, 0111 beno digde informatie naar boven te ha len. Dit zal leiden tot minder scha de. Bij de centrale registratie zullen de gegevens bij voorkeur in be heer blijven bij de leidingbeheer ders. De centrale registratie fun- Fig. I. geert als een loket naar de databases van de verschillende 3D-visualisatie van leidingbeheerders. Het rapport concludeert verder dat tech- de Noord-Zuidlijn. nische hobbels voor een dergelijke centrale registratie kun nen worden genomen. Hiervoor is flankerende wetgeving noodzakelijk (zoals bij VROM). Ook zijn er standaarden voor uitwisseling nodig en moet een toegangsregeling worden gedefinieerd (welk type gebruiker heeft toegang tot welke soort gegevens). De aansprakelijkheid voor het aanleveren van juiste gegevens is juridisch niet goed geregeld en vereist daarom maatregelen. Daarnaast is voor de centrale registra tie een GBKN of gelijkwaardig product als ondergrond no dig. De gecoördineerde registratie zal de meeste kans van slagen hebben indien de overheid een beperkte landsdek- kende registratie opzet, waarna de gebruiker/-marktpartijen aanvullende gegevens aanleveren. Hans sloot af met de vraag wat de belangrijkste doelstellingen zullen zijn van de centrale registratie: registratie voor veiligheid, registratie ten behoeve van de ruimtelijke ordening, registratie ter be perking van schaderisico's of een registratie ten behoeve van juridische vastlegging? De centrale registratie zal op deze doelstellingen moeten worden ingericht. De laatste presentatie voor de pauze kwam van Robert Hack (ITC), die in ongeveer tien minuten een projectvoorstel toe lichtte, dat in het kader van Ruimte voor Geo-informatie GEODESIA 2003-11

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 25