Innovatieve missie? zestig centimeter of meer een orga nisch stofgehalte van 20% of meer be vatten). Er zijn veel nuttige toepassingen van het gebruik van deze bodemgegevens, zoals de invoer voor modellen (nutri ëntenmodellen, hydrologische model len, gewasgroeimodellen), het gebruik in planologische vraagstukken, uitvoe ren van milieu-analyses (vervaardigen van kaarten met uitspoelingsgevoelige gronden), aanleg van leidingen en ka bels (determineren van slappe onder grond en lage pH-waarde) en het bepa len van bodemkwaliteit. De bodemge gevens van Alterra gaan tot zo'n ander halve nieter onder maaiveld. Ook over de diepe ondergrond in Nederland zijn gegevens beschikbaar. Jan Diederik van Wees gaf een interes sante presentatie over hoe TNO NITG 3D-modellen van de Nederlandse ondergrond ter beschikking stelt, die een diepte beslaan van vijfhonderd me ter tot drie a vier kilometer onder het maaiveld. TNO NITG is hiertoe overge gaan omdat één van de belangrijkste taken van TNO NITG bestaat uit het zonder winstopslag ter beschikking stellen van geowetenschappelijke gege vens en informatie aan derden. TNO be heert een bestand dat bestaat uit 3D- gridcellen van tweehonderdvijftig bij tweehonderdvijftig meter. Het bestand staat centraal opgeslagen en wordt via internet gedistribueerd. Ieder willekeu rig persoon kan de gegevens ophalen via het DINO (Data en Informatie van de Nederlandse Ondergrond) loket. Via de ze website kun je een ruimtelijke bevra ging uitvoeren op het gebied waarin je geïnteresseerd bent. Het 3D-model van het interessegebied wordt in een zipfile Fig. 4. De sprekers (hier Martin Salzmann) ontvingen een zakje bloembollen van Peter van Oosterom voor de ondergrond van hun tuin. naar de gebruiker toegezonden. Om het 3D-model ook echt 3D te kunnen visualiseren is een 3D-viewer gebouwd in Java (fig. 3). Deze is ook gratis te downloaden via het DINO-loket. In de 3D-viewer kan het 3D-model worden gecombineerd met topografische informatie. Andere handige functiona liteiten van de 3D-viewer zijn dat je op elke willekeurige positie een verticale of horizontale dwarsdoorsnede kunt maken en datje de verschillende geologische lagen kunt af pellen. Jan Diederik gaf een demonstratie over wat je alle maal kunt leren over de Nederlandse ondergrond met behulp van het 3D-model en de 3D-viewer. Zo leerden we over de zoutlcoepels in Noord-Nederland, het Carboon dat aan de oppervlakte komt in Zuid-Nederland en ook dat Nederland een heuse vulkaan in de ondergrond rijk is. De presentaties van de sprekers, die tot levendige discussies leidden, zorgden voor een zeer geslaagde themamiddag. Uit de reacties uit de zaal bleek dat de toehoorders het groeien de belang van ondergrondse geo-informatie zeer zeker in zien. De presentaties worden beschikbaar gesteld op de website van KvAG (www.lcvag.nl). Meer toepassingen van 3D-modellen zullen worden gepresenteerd op de volgende themamiddag, dan onder de vlag van de sectie Geo-ICT van GIN. Deze themamiddag zal plaatsvinden op 17 december 2003 bij de TU Delft (voor verdere informatie wordt verwe zen naar de eerdergenoemde website). Vanaf 1999 is de Projectorganisatie HSL-Zuid onze op drachtgever. De projectorganisatie heeft een coördine rend projectleider Landmeten, die ondersteund wordt door Prorail en de Meetkundige Dienst. Voor deze vorm van samenwerking is gekozen, omdat vlak naast het spoor de A16 wordt verlegd en verbreed. Wij hebben de specifieke wegkennis die Prorail niet heeft. Zij hebben speciale spoorsoftware waarmee ze berekeningen voor ons doen. We werken aan het project op basis van een in novatief contract. Hoofdzakelijk houden we ons bezig met risicobenadering, het beoordelen van werkplannen, risicobeoordeling en het toetsen van de processen van de aannemer(s). Wat betreft het werken met innovatieve contracten zitten we nog in een leerproces. Daarnaast zien aannemers nog niet altijd de meerwaarde van geo- informatie bij innovatieve contracten. Daar hebben we nog een missie liggen. (Johan Kessels in: MoDem, personeelsblad van de Adviesdienst Geo-informatie en ICT van Rijkswaterstaat, no. 2003-3) GEODESIA 2003-11

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 27