dlinden? hydrografen worden geënterd: kapitein-luitenant ter zee J.C. Appelman (hoofd van het bureau plannen, projecten en opnemingen) en de commandant van de Snellius, Luitenant ter zee le klas J. Schaap. Beiden konden de optimistische juichtoon van de schout-bij-nacht volmondig (vanwege het buffet?) onderschrijven en zijn met de nieuwe aanwinst enorm in hun sas, niet alleen vanwege de afmetingen (ruim tachtig meter lang en dertien meter breed), de mooie vorm en de snelheid van 12,5 mijl per uur, maar vooral ook dooi de geavanceerde apparatuur waarmee de hydrografische opnamen zullen worden verricht. Met name langs de Neder landse kust en het 'continale plat', maar ook regelmatig ver weg, onder andere in het Caribische gebied. In het Neder landse kustgebied zullen de opnamen in volledige samen werking met Rijkswaterstaat worden uitgevoerd en vooral zijn gericht op het in kaart brengen van de steeds in bewe ging zijnde zeebodem. Uit de opnamen die de Snellius doet, worden zeekaarten vervaardigd en ook andere hydrografi sche publicaties, zoals gegevens over stromingen en getij- denvoorspellingen. Soms moeten metingen worden ver- Petje af voor het fraaie nieuwe schip. richt voor het exact vaststellen van de grens van het Nederlands (grond)- gebied, de zogenaamde twaalf-mijls zone, bijvoorbeeld bij visvangstover tredingen of drugssmokkel. Omdat steeds zwaardere eisen worden gesteld aan de eindresultaten, wordt voortdurend gestreefd naar het berei ken van de hoogste nauwkeurigheid in x, y en z, en daarvoor heb je ge avanceerde instrumenten nodig zoals lodingsapparatuur, een modern mul- tibeamsysteem en een nauwkeurig boven- en onderwater GPS-navigatie- systeem. Ook is veel samenwerking met opnamediensten van andere lan den noodzakelijk en worden de eigen hydrogafen regelmatig, vaak in het buitenland, bijgeschoold. De beide hydrografen/zeeofficieren zien enigszins ongeduldig uit naar het moment dat de nieuwe Snellius, met de ongeveer dertien man sterke be manning, waaronder zes hydrografen, het zeegat uit zal varen. Maar dan is het wel 2004 geworden. En Geodesia (of de opvolger daarvan) wordt bij voorbaat uitgenodigd voor een praktijkervaring ter zee. Waarvan akte. O- Voor de keuze van een nieuwe GPS- ontvanger werden door een tiental Kadastermedewerkers testmetingen uitgevoerd in Beekbergen. Een basis schoolklas, op weg naar het gym nastieklokaal, naderde het groepje mannen met hun futuristisch ogen de apparatuur. Natuurlijk kwam de onvermijdelijke vraag: wat bent u aan het doen mijnheer? De begelei dende onderwijzer opperde het idee eerst eens te vertellen wat de kinderen er zelf van dach ten. Vliegende schotels, zonnecellen, satellieten en ande re fantasierijke mogelijkheden werden geopperd. Maar wat zijn jullie nu echt aan het doen, vroeg de onderwijzer tenslotte. De snel als meest deskundig naar voren geschoven Kadastermedewerker be sloot zijn antwoord didactisch ver antwoord in te leiden en begon: vroe ger liepen we met roodwitte stokken en nu met deze. Waarna de klas in koor riep: oh, blinden! U begrijpt dat de rest van de uitleg in de algemene hilariteit verloren ging. (joop van Buren, uit: personeelsblad Kadaster) GEODESIA 2OO3-II

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 30