Figuurzagen aan Europa Ongeclassificeerd object Waar ligt het centrum van de Europese Unie? In Brussel, waar de Europese Commissie haar decre ten uitvaardigt? In Straatsburg, één van de zetels van het Europese Parlement, of in Frankfurt, de locatie van de Europese Centrale Bank? Volgens Jean Georges Affholder vallen al deze gewichtige steden af. Het werkelijke cen trum, het punt waar de krachten van de landen van de Eu ropese Unie elkaar precies in evenwicht houden, ligt in Oig- nies-en-Thiérache: een boerendorp in het westen van de Bel gische Ardennen, vlakbij de Franse grens. Daar kwam een einde aan toen vorig jaar in Kopenhagen de uitbreiding van de Unie werd bekrachtigd. Affholder werkt op het Institut Géografic National in Pa rijs en gebruikt al jaren een 'politiek correcte' methode om het centrum van landen en grotere geografische ver banden te bepalen. Hij scant topografische kaarten, slaat de informatie over de loop van grenzen en kusten op in een databank en laat de computer vervolgens uitrekenen waar het zwaartepunt van het aldus 'gefiguurzaagde' op pervlak - zonder watervlakten - moet liggen: het punt waar dit oppervlak als het ware zonder te kantelen kan worden opgetild. In 1987 berekende Affholder, op verzoek van een organisa tie die de Europese gedachte wilde stimuleren, voor het eerst het zwaartepunt van de toen nog uit twaalf leden be staande Europese Unie. Dat punt lag in Saint-André-le Coq, in het Franse departement Puy de Döme. Driejaar later, na de toetreding van Oost-Duitsland, schoof het vijftig kilome ter noordwaarts naar Saint-Clément (departement Alliers). En in 1995, na de toetreding van Finland, Oostenrijk en Zweden, schoof het naar de huidige positie in het gebied van de Viroinval. Katinka Roebert, redacteur. Overgenomen uit NRC, 11 december 2002 Onlangs heeft de Franse geograaf ook het zwaartepunt van euroland, de Euro pese Monetaire Unie, bepaald. Dat ligt in Frankrijk bij Blancafort, ruim vijfhon derd kilometer van het kantoor van Dui- senberg. De vraag die bij mij opkwam is: waar ligt het zwaartepunt in Nederland? Ook dit heeft Affholder berekend. Het ligt ten zuiden van Putten, bij de ingang van de camping 'Heihaas'. Het ligt twee kilometer af van het in 1984 door de Nederlander Frank Storbeck bepaalde punt dat op stafkaarten is aangegeven. Daar ligt een steen met een grote ring. Affholder claimt nauwkeuriger te zijn, maar op zijn punt ligt (nog) niets. Als ook Noorwegen tot de Europese Unie was toegetreden, zou het zwaar tepunt van de Unie vlak bij de Bel gisch-Nederlandse grens liggen, ergens tussen Turnhout en Eindhoven. Maar de tien of meer landen die vanaf 2004 tot de EU zouden kunnen toetreden, liggen - op Malta na - allemaal in ooste lijke richting. Hoewel Affholder het nog niet heeft berekend, is het duide lijk dat België het zwaartepunt van de Europese Unie gaat overdragen aan Duitsland. In Duitsland zal dit punt, afhankelijk van de volgorde waarin de nieuwe landen toetreden, op grillige wijzen verspringen. Het markeren er van heeft voorlopig weinig zin. Het maken van luchtfoto's boven Amsterdam is, door de nabijheid van Schiphol, altijd een groot probleem. En als er al toestemming wordt gegeven om te vliegen, moeten de piloot van het fotovliegtuig en de luchtver keersleiding nauw contact houden om ongewenste ontmoetingen te vermijden. Dat zullen ze ongetwij feld zorgvuldig doen. Toch ziet het er altijd weer eng uit als je bij het updaten van de basiskaart ineens een vliegtuig op je beeldscherm ziet verschijnen... (Ad van der Meer) GEODESIA 2003-11

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 32