Website de woonomgeving geopend - verslag Na twee jaar hard werken kon donderdag 25 septem ber 2003 de nationale website 'de woonomgeving' officieel worden geopend. Projectleider Jos Wieland kreeg de eer om die belangrijke handeling uit te voeren in de fraaie oude Raadszaal van het gemeentehuis van Nijme gen. Een betere (en warmere) omgeving was niet denkbaar. Meer dan honderdzeventig medewerkers die aan de op bouw van het bestand dat aan deze website ten grondslag ligt, hun steentje hebben bijgedragen, keken toe. De grond slag van de website wordt gevormd door zeventienduizend kadastrale minuutplans, vervaardigd omstreeks 1820-1830, en de uit dezelfde tijd daterende bijbehorende eigenaren- lijsten (OAT's). Na eerst massaal te zijn gescand werden ze door vrijwilligers gevectoriseerd tot een bewerkbaar be stand. Het was niet zomaar een bijeenkomst, maar een echt con gres met sprekers, presentaties en natuurlijk een borrel na. Terecht, want er was een belangrijke stap gezet in het open gooien en toegankelijk maken van de bronnen die een in zicht geven in het leven van het begin van de 19e eeuw, en zelfs toegang verschaffen tot het leven van onze voorouders vóór die tijd; hoe ze woonden en werkten, en hoe het vroe ger was. Omdat de kadastrale minuutsituatie het hele Nederlandse grondgebied omvat, kunnen beschikbare ar chiefstukken zoals foto's, (bouw)tekeningen, plattegron den, aktes en andere documenten veel vertellen en zicht baar maken over de geschiedenis van steden, dorpen, en van individuele woningen, door deze aan de kadastrale ba sisgegevens te koppelen. En vanaf deze dag kan dat alles ge woon via internet worden bekeken. Eenentwintig 'pilotpro- jecten' maken duidelijk wat er nog meer mogelijk is, zodat Verzamelplan van de gemeente Amsterdam. ook voor de komende jaren nog arbeid ligt te wachten voor de tientallen vrij willigers. De aangekondigde sprekers wisten het belang van deze stap op een boeiende wijze te belichten. Wethouder me vrouw Van der Woude opende de bij eenkomst met een uitleg waarom het congresthema 'Geschiedenis en emo tie' was gekozen. Als emotioneel voor beeld noemde zij een historisch ar chiefstuk uit WO II, dat aangaf aan wie beloningen waren verstrekt (ad f 7,50 per persoon) voor het verraden van Joodse families. Nijmegen, vrijwel de oudste stad van Nederland, al blij met de hedendaagse kadastrale gegevens (hoe zou Nijmegen anders zijn be lasting moeten innen?), ziet nu heel veel mogelijkheden om oudheidkundi ge gegevens aan die kadastrale basis te koppelen en daarmee haar archief te ontsluiten. Aan klanten zal het vast niet ontbreken, want het enorm uitge groeide stamboomonderzoek van de laatste jaren blijkt steeds meer verder gaande vragen op te roepen, vragen waarop de woonomgeving antwoord kan geven. En voor het onderwijs glo ren ook mooie kansen. Ode op de authenticiteit Ad van Liempt, eindredacteur van VPRO's programma 'Andere Tijden', stal de show met zijn verhaal 'Het ver leden op Prime time', wat een ode op de authenticiteit bleek te zijn. Ad gaf zijn visie op hedendaagse nagemaak te authenticiteitprogramma's met bedenkelijke waarheidsgetrouwheid. Vaak ingekleurd naar eigen visie van de maker, maar gevaarlijk echt lij kend. Slimme digitale tovenaars weten daarmee geschiedenis opnieuw te con strueren, waardoor commerciële histo rie de authentieke geschiedenis ver vangt. Van Liempt illustreerde de au- thenticiteitwaarde met enkele voor beelden, waaronder de inmenging van Prins Bernhard in de politieke chaos Nederland zoals het was Theo Scheele, redacteur. GEODESIA 2003-11

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 36