Geschiedenis en emotie rondom Nieuw-Guinea in 1961, waarin 'PB' zich op eigen gezag, geheel buiten de regering om, bemoeide met het re geringsbeleid en een telegram aan de onderhandelaars zond waarin hij op merkte dat naar zijn mening Neder land zich moest terugtrekken uit Nieuw-Guinea. Niet correct, maar hij had wel gelijk volgens Ad. Keihard was de presentatie van vraag gesprekken met dienstweigeraars uit die tijd, die hun voormalige militaire ondervrager als arrogante hufter kwa lificeerden. Genoemde legerofficier mocht daarop zijn (nog steeds even ar rogante) antwoord formuleren: "Het was mijn taak om die jongens zo aan te pakken". Pleidooi voor nog meer au thentieke weergave van de historie en dus meer zendtijd daarvoor. Voor een afwijkende, maar even boei ende visie op deze authentieke weerga ve van de historie werd het oog gericht op de weergave van de historie in het Bijbels Openluchtmuseum bij Nijme gen. Directeur Pieter Matthijs Gijs- berts belichtte onder de titel 'Geschie denis en emotie' de achtergronden van de opbouw van het heilige land. Via de ervaringen met de bibliotheek Aposto- lica Vaticana in Rome en een korte tocht door meer of minder geslaagde literaire of museale weergaven van historische gebeurtenissen, leerden de aanwezigen dat de eigen invulling van de bezoeker of waarnemer een ruime plaats behoort te krijgen. Hij consta teerde dat de ontsluiting van de ge schiedenis beter door programmama kers wordt opgepakt dan door kunst historici, maar dat er ruimte moet zijn voor de eigen invulling, voortkomend uit de eigen emotie en identiteit. Het ontstaansbeeld van het christendom is in het openluchtmuseum weergege ven in een straatbeeld dat evengoed in Jeruzalem, Palestina of andere heilige landen kan zijn gelegen, want het christendom is volgens Gijsberts im mers uit het volk zelf ontstaan en niet per parachute daarop neergelaten. Zo heeft de kamer waarin het laatste avondmaal werd gevierd, die bena ming niet gekregen omdat Jezus im mers niet wist dat wij dat later zo zou den gaan noemen? Hier zie je gewoon twaalf poppetjes aan tafel en een onduidelijk figuur aan het hoofd, want ook Gijsberts weet niet hoe Jezus er heeft uitgezien. De aange kondigde emotie behoort iedereen dus zelf in te vullen. De spreker worstelt nog wel met de vraag hoe je de geschiede nis objectief kunt weergeven met gebruikmaking van de huidige communicatiemiddelen. Omdat Nederlanders daarin niet voorop blijken te lopen (dat zijn de Engelsen en Amerikanen), zou het goed zijn dat Nederland een studie richting kunsthistorische geschiedenis zou instellen om daarmee de emotie voorbij te komen. Dat archieven behalve emotioneel ook poëtisch kunnen zijn, bewees Bert Looper, directeur van het Historisch Cen trum Overijssel, met zijn verhaal 'Landschap is emotie'. "Het landschap staat in mij geschreven". En verder: "Wij ontmoeten onszelf in de minuutplans en de OAT's en de Processen Verbaal van grensbeschrijving zoals landmeter Van Lith van Hardenberg ons die heeft nagelaten". Op poë tische wijze prees Looper de dag van vandaag, het begin van de echte exploitatie van het ons nagelaten erfgoed. De geest is volledig uit de fles gehaald, nu het weerbarstige kadastra le archief zich opent als een poëtisch archief. Edoch, het Ka daster is niet veranderd, maar wij archivarissen zijn veran derd. Vraag is wat een museum moet-doen om de bezoeker te boeien. Daarin zijn de Engelsen blijkbaar ook niet erg ver gekomen, want volgens Looper ligt de bekende steen van Rosette in het Britich Museum daar ook alleen maar te lig gen en weinig uit te stralen van de geschiedenis van de com municatiemiddelen, wat toch eigenlijk zou moeten. Met 'De woonomgeving' lean het poëtisch archief worden geopend, en kan de diepere betekenis van de archiefstuk ken zichtbaar worden gemaakt, vooral voor mensen die zichzelf zoeken. De keuze om dat via het Kadaster te doen was perfect. Zo kunnen ook de dieper verborgen schatten van het Kadaster naar boven worden gehaald. Na deze ontboezemingen sprak voorzitter Richard Her mans nog een ode aan het Kadaster uit. Hij had veel lof over Bladzijde uit de deze dienst, alsmede over de archiefdiensten, de betrokken OAT, de lijst met ministeries en niet te vergeten alle vrijwilligers waarvan ve- percelen en hun len de zaal bevolkten. eigenaren. Projectleider Jan Wieland kweet zich tenslotte van de heuglijke taak om een aantal cadeautjes en bloemen uit te delen aan mensen die zich voor dit alles verdienste lijk hadden gemaakt. De gebrui kelijke borrel na afloop mocht zich ook in een warme belang stelling verheugen, maar veel aanwezigen haastten zich toch snel naar huis om daar, in op dracht van voorzitter Her mans, meer of minder emotio neel, te gaan genieten van de juist geopende internetsite www.dewoonomgeving.nl. GEODESIA 2003-11

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 37