Uil de fowae pela Hercules tiÊÈMÉÊk. 9 'ïtyiddty 'Veé&udé Mijn jongste zoon heeft de basisschool verlaten. Een periode in mijn leven is afgesloten, 't Is even slikken, maar geeft ook leuke nieuwigheden, 's Avonds komt hij nu met vragen over zijn huiswerk, bijvoorbeeld over wiskunde. Het wiskundeboek probeert praktijkgericht te zijn en is daarom geïllustreerd met landmeet kundige en kartografische proble men. Bij duizenden middelbare scholieren wordt geodesie op die manier naar binnen gegoten. Aard rijkskunde wordt met veel kaart materiaal en met de cd-rom van de Bosatlas behandeld. GIS wordt aldus standaard bij al die scholieren on der de aandacht gebracht. Van al die vwo'ers en havisten gaan er velen naar een hogere opleiding aan universiteit of hogeschool. Wij in Utrecht hebben de enige geodesie- opleiding in het hoger onderwijs in Nederland. Massa's studenten moet dat opleveren. Achttien eerstejaars studenten dit jaar, achttien!! Als docent geodesie heb je de nei ging naar al die middelbare scholen toe te gaan. Je wilt ervoor zorgen dat overal en altijd duidelijk is dat al dat leuks in die leerboeken geodesie is. Dat er geen leukere hbo-oplei- ding dan de geodesie-opleiding is. Laten we lespakketten maken en posters. Gastlessen geven en excur sies organiseren. Waarom doen wij, docenten in Utrecht, dat niet? Het is, praktisch gesproken, onmogelijk. Het handjevol Utrechtse docenten heeft de handen vol met onderwijs geven en vooral met alles wat daar omheen speelt. Laat ik een indruk geven. In 2005 moet de opleiding worden geaccrediteerd volgens recente wet geving. Het traject daarnaartoe is inmiddels gestart. We moeten alle procedures en producten doorlich ten, documenteren en verantwoor den. Pfff... Bachelor-master-struc- tuur: ook nieuwe wetgeving, die ho- ger-onderwijsland op de kop heeft gezet en dus veel werk oplevert. Dit nieuwe studiejaar zijn we gestart met een eerste semester, dat hetzelf de is voor de opleidingen geodesie/- geo-informatica, civiele techniek, bouwkunde, ruimtelijke ordening en planologie en bouwtechnische bedrijfskunde. Als gevolg daarvan: alle volgende semesters moeten nieuw worden ontworpen. We zijn er nog nauwelijks mee gestart, maar we weten reeds dat de volgende stap er al aankomt. Het opzetten van de opleiding volgens competentie gericht onderwijs. Dat is een com pleet nieuwe benadering. Terwijl dat speelt, ontstaan er ideeën óm een doorgaande leerlijn van mbo naar hbo te ontwerpen - met aanpas singen van het hbo-onderwijs. Oké, genoeg. Ondertussen wordt er ook nog les gegeven. Mijn jongste zoon bracht een boekje van school mee over de Griekse mythologie. Daarin het verhaal van de Griekse halfgod Heracles (Hercu les in het Latijn). Hij nam de wereld bol even van Atlas over en droeg de hele wereldlast in zijn eentje. Zo voelen wij ons. De onderwijslast van de geodesie dragen en ondertussen ook even: nieuwe didactiek ontwikkelen en invoeren; de middelbare scholen bewerken; het 'gat van Delft' onderzoeken en proberen te vullen; het elders uitventen van geode- sie/-geo-informatica-onderwijs. Laat ik niet pessimistisch klinken. Het zijn dynamische tijden en er kan veel. Maar toch even dit. Twee jaar geleden hebben we het netwerk van relatiebeheerders op gericht. Een relatiebeheerder is een geodeet uit het bedrijfsleven of de overheid, die uit naam van de geo desie vijf middelbare scholen be zoekt om studenten te werven. Er zijn meer dan veertig relatiebeheer ders en het werkt niet... Bedrijven en overheidsinstellingen, sla uw handen ineen en pak het net werk van relatiebeheerders com mercieel aan. De vrijblijvendheid tot nu toe heeft niet gewerkt. De docenten van de Hogeschool kun nen het niet in hun eentje. Binnen kort wordt u door de Hogeschool uitgenodigd. GEODESIA 2OO3-II

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 38