In memoriam Willem de Vos (1936-2003) Horizontale waterpaebaak? Op 10 september 2003 is Willem (prof.ir. W.H.) de Vos overleden op de leeftijd van 67 jaar. Nadat hij op 21 juli 1965 in dienst was getreden bij de landmeetkundige dienst van het Kadaster te Groningen, was hij vanaf 1 no vember 1967 werkzaam in de landinrichting; eerst bij de ruilverkavelingsdienst van het Kadaster te Groningen, daarna in Assen en vanaf 1974 tot 1986 bij de afdeling Ruilverkaveling van de Centrale Directie, later de directie Landinrichting te Apeldoorn. Daarna was hij directeur van het Kadaster in Limburg en Noord-Holland. Van 1993 tot zijn uittreden per 1 april 1997 was hij directeur-secre taris van het Landelijk Samenwerkingsverband GBKN. Te vens was hij vanaf 1990 hoogleraar Landinrichting aan de Technische Universiteit Delft. Eerder doceerde hij ook aan de HTS in Utrecht. Willem was landinrichter in hart en nieren. In zijn land- inrichtingstijd op het hoofdkantoor was hij met zijn scherpzinnigheid en deskundigheid een waardevolle partner in stafbesprekingen over lastige technische en beleidsmatige problemen. Daarbij kwam dat hij als geen ander het resultaat zo uitstekend op schrift kon formule ren. Zijn verhaal was altijd beter dan het resultaat van de discussie; hij loste al schrijvend veel op. In die tijd maakte hij, als enige niet-medewerker van het departement van LNV, deel uit van de werkgroep die de opdracht had de Landinrichtingswet op te stellen. Die op dracht heeft hij altijd als zijn mooiste professionele kar wei beschouwd. Zijn vakkennis en scherpzinnigheid wer den naast zijn relativerend vermogen, zijn joie de vivre en zijn warme collegialiteit in de werkgroep zeer ge waardeerd. De werkgroep is een vriendenclub geworden. De periode die hij als directeur in Noord-Holland door bracht (1987-1993), was privé en zakelijk niet altijd even gemakkelijk. Over het privé-gedeelte sprak hij nauwelijks en dan alleen nog met een zeer beperkt aantal goede bekenden. In zakelijk opzicht kreeg hij te maken met het Kadaster in ver warring, in verandering en weer op de goede weg. Het was de tijd van de 'BSP', het Kadaster-ondernemingsplan en de ver zelfstandiging. Willem realiseerde zich heel goed dat ver anderingen bij het Kadaster noodzakelijk waren om het voortbestaan op langere termijn veilig te stellen. Hij be hoorde tot de directeuren die de laatste hoofddirecteur daarin van meet af aan steunde. Tegelijk was saneren en reorganiseren - hoe noodzakelijk ook - niet iets waar zijn hart naar uitging, ook al deed hij het zeer loyaal. Hij was en bleef Kadastergeodeet met bovenal interesse in de mensen en de primaire processen. Willem bestuurde zijn directies, zoals hij was: onorthodox, soms wat rauw over komend, maar altijd oprecht en fair. Hij kon weieens on vriendelijk en nors lijken, maar dat was meer pose dan werkelijkheid. Confrontaties ging hij overigens niet uit de weg. In de laatste periode van zijn loopbaan heeft hij genoten van het hoogleraarschap. Hij was een geboren docent. De functie van directeur/secretaris van het LSV-GBKN bracht hem ook weer wat dichterbij zijn vak. Tegelijk kon hij zijn netwerkvaardigheden erin kwijt. Velen - wij zeker - zullen zich Willem de Vos blijven her inneren als een zeer betrokken Kadastermens, onortho dox in zijn benadering van vraagstukken, eerlijk, open hartig en wars van opgeblazen toestanden. Een vriend voor het leven. Hij ruste in vrede. Jaap Besemer Jan Sonnenberg Een paar weken terug stopte een trein uit Dordrecht waarin ik op weg was naar huis even voor Rotterdam CS, ter hoogte van het station Hofplein. Mijn oog viel toen op een merkwaardig uitsteeksel uit de muur van dit naar ik meen te weten oudste betonnen kunstwerk van Nederland. Ik vergat het voor val, maar onlangs kwam ik voor een bezoek aan het Rotterdamse Gemeentearchief te voet langs deze wat desolate plek en heb toen bijgaande foto gemaakt. Ik kan deze horizontaal opge stelde waterpasbaak niet goed plaatsen, maar wellicht kan de uitgebreide lezers kring me uit de droom hel pen! (René van der Schans, telefoon (0318) 41 30 70) GEODESIA 2003-11

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 39