Reünie L.G. Snellius Op zaterdag 7 februari 2004 zal een reünie van het Landmeetkundig Gezelschap 'Snellius' plaatsvinden. Eenieder die lid is geweest van L.G. Snel lius en/of Geodesie gestu deerd heeft aan de Technische Univer siteit Delft is van harte uitgenodigd voor deze reünie. De reünie zal in de avond plaatsvinden in het monumentale pand 'De Linden- hof te Delft. De avond zal muzikaal worden ondersteund door een strijkorkest en een band; daarnaast zal er een kleine 4*7 tentoonstelling zijn van ge odetisch interessante objec ten. Binnenkort ontvangt u als oud-lid een brief met verdere informa tie over deze reünie. Mocht u echter geen brief ontvangen of iemand ken nen die geen brief heeft ontvangen, neemt u dan contact op via onder staand e-mailadres. Daarnaast is het Themamiddag '3D models and applications' De sectie Geo-ICT van Geo-Informa- tie Nederland GIN (waarin o.a. de activiteiten van de KvAG-sectie GIS zul len worden voortgezet) en de subcom missie Geo-informatiemodellen (GIM) van de Nederlandse Commissie voor de Geodesie (NCG) organiseren op woensdag 17 december 2003 een the mamiddag '3D models and applica tions'. De bijeenkomst zal worden ge houden in zaal D van de Aula van de TU Delft (Mekelweg 5, Delft). Lag bij eerdere themadagen van de KvAG rondom het thema 3D geo-infor- matie de nadruk nogal eens op het in winnen van de gegevens, tijdens de themamiddag op 17 december zal de nadruk vooral op het gebruik van deze informatie liggen. Naast een viertal spekers uit Nederland, zijn er ook twee buitenlandse sprekers, te weten Jonathan Raper (London, UK) en Martin Heller (Zürich, Zwiterland). De voertaal zal daarom dan ook Engels zijn. Het voorlopige programma vindt u op www.kvag.nl. voor alle geïnteresseerden mogelijk om via het volgende e-mailadres infor matie op te vragen: reunie@snellius.tu delft.nl. Oprichting Oud-ledenvereniging L.G. Snellius Onlangs heeft een groep enthousia stelingen het initiatief genomen tot oprichting van de Oud-ledenvere- niging L.G. Snellius. De doelstelling van de Oud-ledenvereniging is het be vorderen van de sociale contacten tus sen haar leden (en de leden van L.G. Snellius) en richt zich nadrukkelijk niet op vakinhoudelijke zaken. De vereniging zal minimaal één keer per jaar een leuke activiteit organiseren en mogelijk een aantal aanvullende borrels. Mocht u net zo enthousiast zijn over deze nieuwe vereniging als de initiatiefnemers, dan nodigen wij u, als u oud-lid bent van Snellius, uit lid te worden. Voor informatie en het on line-aanmeldingsformulier verwij zen wij u naar onze website: www.oud leden.snellius.tudelft.nl. Gepromoveerd! Op 15 september promoveerde aan de T.U.Delft ir. F.A. (Frank) van den Heu vel op het proefschrift getiteld "Automa tion in architectural photogrammetiy - line-photogrammetry for the reconstruc tion froni single and multiple images", oftewel "Automatisering in de architec- tuurfotogrammetrie - Lijnfotogramme- trie voor reconstructie uit enkele en meerdere beelden". Naast de voorzitter prof.ir. W.L. Dalmijn en de promotor prof.dr.ir. M.G. Vosselman bestond de promotiecommissie uit de volgende le den: prof. Förstner, Universiteit Bonn, Duitsland; prof. van Gooi, Katholieke Universiteit Leuven, België; prof. Maas, Universiteit Dresden, Duitsland; prof. Mole- naar, ITC, Enschede; en prof. Teunissen, Technische Univer siteit Delft. Het proefschrift rapporteert over onderzoek naar automatisering in de architectuurfotogrammetrie voor de efficiënte reconstructie van gedetail leerde gebouwmodellen met behulp van een of meer digitale beelden. Ar chitectuurfotogrammetrie wordt al meer dan een eeuw toegepast met als belangrijkste doel de documentatie van ons cultureel erfgoed. Sinds de introductie van de computer - en later de digitale camera - richt het onder zoek in de fotogrammetrie zich op automatisering. Dit onderzoek bevindt zich op het grensvlak van fotogramme trie en computer vision. Het onderzoek heeft geresulteerd in nieuwe methoden voor het geïnte greerd gebruik van enerzijds lijnmetin- gen in foto's en anderzijds algemene kennis van de gebouwvorm. Automa tisch geëxtraheerde lijnen maken in combinatie met objectkennis een hoge mate van automatisering van het foto- grammetrisch proces mogelijk. De ont wikkelde methoden kunnen bovendien gebruikt worden voor gedeeltelijke re constructie op basis van een enkele historische opname gemaakt met een niet-fotogrammetrische camera. De zitting verliep voorspoedig, zij het dat de voorzitter prof. Dalmijn op een gegeven moment het commissielid Förstner op de vingers moest tikken om dat deze een stelling, waarop hij de pro movendus wilde aanvallen, zelf begon voor te lezen. Dat is een prerogatief van de voorzitter, waar deze op speelse wij ze op wees. Zo leerde het publiek ook nog iets over de universitaire mores. Herman Quee GEODESIA 2003-11

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 42