digitaliseren en digitaal te beheren, waarna deze ook digitaal worden ont sloten. Het is een gegeven dat er veel digitale gegevens aanwezig zijn in de gemeente. Hoe kunnen die gegevens worden ontsloten, zodat meerdere af delingen hiervan gebruik kunnen ma ken? Hoe meer afdelingen gebruik kunnen maken van de gegevens, hoe hoger het rendement van het gebruik van de data is. Vooral de kleingebrui- kers, die voorheen mede in verband met de hoge kosten en ingewikkelde systemen geen toegang hadden tot de ruimtelijke gegevens, kunnen nu voor relatief lage kosten gebruikmaken van de gegevens. Dit alles was voldoende aanleiding voor de gemeentelijke Stuurgroep Vastgoed (tegenwoordig: Kerngroep Ruimtelijke Informatie voorziening) om een projectgroep op te richten, met als taak het invoeren van een raadpleegsysteem voor ruim telijke gegevens. Projectplannen Een aantal uitgangspunten was vooraf bekend: ontsluiting van de gegevens met een browser, niet door een viewer, en opslag van alle data in een Oracle- database. Met verschillende leveran ciers zij n verkennende gesprekken ge voerd om visie, technische mogelijk heden en kosten te bespreken. Op basis hiervan is ArcIMS van ESRI gekozen als de meest geschikte oplossing. Om het invoeringsproject goed te definiëren is vooraf een projectplan opgesteld. De basis van het opgestelde project plan was dat het ging om een ontwik kelingstraject voor een webapplicatie en het inrichten van een bijbehorende database. Daarbij is gekozen voor ont wikkeling via een zogenaamd RAD- principe: Rapid Application Design. Het snelle traject zou in een aantal timeboxen worden opgedeeld om binnen vastgestelde termijnen en bud getten te blijven. In een dergelijk ont wikkeltraject heeft een vertegenwoor diging uit de toekomstige gebruikers groep een grote betekenis. Deze ver tegenwoordiging moest per timebox de te behalen resultaten via de mos- cow-regels bepalen (de must's, de should's en de wishes). Dit gebeurde dan vooraan binnen de timebox en aan het einde van de twee weken durende timebox zou dan via een evaluatie kunnen worden bijgestuurd. Op deze ma nier stonden er twee timeboxen gepland: daarbinnen was dan twee weken fulltime de programmeur aan het werk. Zo zou in twee maanden doorlooptijd (één timebox per maand) de webapplicatie in zijn eerste productieversie wor den opgeleverd. Er was ook rekening mee gehouden dat er vervolgens nog een derde timebox na oplevering van de eerste productieversie zou plaatsvinden. De realiteit van het projectverloop In werkelijkheid ging het toch allemaal anders dan in het projectplan was bedacht (fig. 1), de eerste grote tegenslag diende zich aan bij het einde van de eerste timebox. Eerder waren er al andere zaken die tegenvielen, zoals de hoeveel heid tijd die het kostte van de van ESRI ingehuurde mede werkers Zo was het software-installatietraject met aanslui tend het laden van de data in het datawarehouse ingepland voor één week. In werkelijkheid duurde dit enkele weken, waardoor er extra manuren van ESRI moesten worden afge nomen. Omdat dit heel erg in het begin van het uitvoe ringstraject was, werd daar nog niet moeilijk over gedaan. Het budget was gelukkig zodanig dat kleine financiële tegenvallers nog wel waren op te vangen. Een financiële meevaller was overigens dat ESRI heel erg graag wilde mee werken aan het project en de software voor de loop van een halljaar gratis ter beschikking stelde. Maar een tegenslag zoals die aan het einde van de eerste timebox werd gecon stateerd, leek het project echt te frustreren: de webapplica tie was niet vooruit te branden! De gekozen Java-viewer van ArcIMS leverde op ons pc-netwerk een volstrekt onaccepta bele performance. Er is toen stevig met de leverancier ge sproken om een oplossing te zoeken waar beide partijen zich in konden vinden. Op basis van gesloten beurs heeft de leverancier zich bereid gesteld de ombouw van de reeds ge programmeerde functionaliteit naar de andere HTML-vie wer voor haar rekening te nemen. Dit leverde samen met de uitgestelde tweede timebox in december 2000 een applica- Fig. 1. Groei van kosten en doorlooptijd. atartnotltia Invoarlngaplan oplavartng i kosten (C) doorlooptijd (maanden) GEODESIA 2003-11

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 7