Dag 2: Het heden... Na een geweldige feestavond in Fort Voordorp maakte iedereen zich weer op voor de tweede dag van het congres. Deze stond in het teken van de dage lijkse praktijk van de geo-informatie. De mensen uit de praktijk van het vak gebied staan deze dag centraal. Dag voorzitter Ko van Raamsdonk leidde de dag in met de stelling "Geo, de cen trale factor in de informatievoorzie ning van de overheidslagen". Veel vra gen zijn ruimte-georiënteerd en wor den met behulp van geo-informatie ge analyseerd. Het vakgebied heeft de laatste jaren een grote vlucht geno men en is uitgegroeid tot een breed werkveld, waarin veel mensen werk zaam zijn. In drie sessies kwamen mensen uit de dagelijkse praktijk van de geo-infor matie aan het woord: hoe ervaren zij de ontwikkelingen in het vakgebied, welke kansen zien zij en hoe kijken zij tegen de opleiding aan. Telkens kwa men vijf mensen in beeld, die het nodi ge vertelden over hun werk. Dit werd toegelicht met een korte video die door tweedejaars studenten van de Hogeschool van Utrecht afdeling Geo desie waren gemaakt. De sessies von den plaats in een toneelachtige omge ving, waarin enkele figuranten (soms wel zeer bekende 'Geo-informanten') een bijdrage leverden. In de eerste sessie kwamen drie land meters, een topograaf en een foto- grammeter aan het woord. Zij ont moetten elkaar op een boerenerf waar Bernard Nagtzaam, de landmeter van het Kadaster, een grens reconstrueer de onder het toeziend oog van de boe rin en haar buurvrouw. Na de boeren ruzie werden de begrippen kadastrale grens, gebruiksgrens, juridische grens, verjaring en de rol van het kadaster nader toegelicht. Vervolgens kwam Tom Blokhuis, landmeter van het in genieursbureau ARCADIS, al metende ten tonele met een robotic tachymeter. Hij was aan het meten voor het Water schap. Hij legde uit wat voor boeiende opdrachten een landmeter van een in genieursbureau krijgt. Inmiddels ver scheen Chris van Trigt, landmeter van de gemeente Utrecht, met een GPS-ont- vanger. Chris was bezig de blijvende bebouwing in te meten ten behoeve van een nieuw aan te leggen bouwlocatie. De boerin was niet blij met zijn komst. Chris vertelde de boerin namelijk dat haar boerderij zou moeten verdwijnen. Ook deze land meter vertelde welke meetwerkzaamheden er bij de ge meente allemaal voorkwamen. Intussen kwam Bob Bakker, de topografisch opnemer van de Topografische Dienst, aan gefietst met op zijn stuur de bij de Topografische Dienst ge bruikte veldcomputer. Bob legde uit wat een topograaf zoal doet. Via luchtfoto's werkt hij binnen de topografische kaarten bij. Voor enkele aanvullende zaken gaat hij met de fiets naar buiten en meet bijvoorbeeld de wegbreedte in. De in het veld geconstateerde mutaties verwerkt hij met zijn veldcomputer direct in de kaart. Tenslotte verscheen de fotogrammeter Henk Gjaltema. Hij werkt bij de Advies dienst voor Geo-informatie en ICT en werkte aan een naver- kenning in verband met de aanleg van een nieuwe Rijks weg. Hij licht toe dat hij onder meer de fotogrammetrisch opgebouwde bestanden binnen aanvult en de door derden aangeleverde digitale terreinmodellen verwerkt. De foto- grammetrie is een belangrijke vorm van inwinning, maar kan de terrestrische meting niet vervangen. Beide metho den hebben voor- en nadelen en vullen elkaar aan. Op dit moment verschijnt de boer Wim van Pijlceren die de land meters uitleg vraagt waarom dit werk niet door één man gedaan kan worden. Tenslotte wordt in een soort ronde ta fel gesprek ingegaan op de veranderingen in apparatuur die zich de afgelopen jaren hebben voorgedaan, de meer waarde van de landmeter, de vraag of niet iedereen met de moderne instrumenten kan meten (de door de landmeter gemeten coördinaat heeft een betekenis) en de gevolgde opleiding. In de tweede sessie ontving Ko van Raamsdonk een vijftal GIS-medewerkers, die mee willen werken aan het bedrijf Geo-centraal. Dit nieuwe bedrijf wil de informatievoorzie ning van de overheid met behulp van geo-informatie her structureren. De secretaresse van Ko was druk met het maken van allerlei afspraken, ontving de nieuwe medewer kers en gaf de wel zeer zorgvuldig werkende schoonmaker Arnold Bregt aanwijzingen. Als eerste sollicitant meldde zich Eric Korver, van ingenieurs bureau Oranjewoud. Hij lichtte zijn rol als GIS-specialist Eerste sessie 'Het buitengebeuren' Tweede sessie 'Het binnengebeuren' GEODESIA 2003-12

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 13