en software-ontwilckelaar toe. Eric heeft geen reguliere Geo-opleiding en vindt dit voor zijn werkzaamheden ook niet noodzakelijk, daar hij zono dig terug kan vallen op enkele geo-spe- cialisten die wel een dergelijke oplei ding hebben. Intussen heeft Mirjam Luis-Westenbroek van Prorail zich ge meld. Zij houdt zich bezig met de ont sluiting van spoorgerelateerde gege vens met behulp van GIS en het geven van GIS-advies aan medewerkers van Prorail. Binnen de NS-organisatie en Prorail zijn omvangrijke bestanden met allerlei gegevens, die aan de kilo- metrering van het spoor gerelateerd zijn. Het visualiseren van dergelijke in formatie is een interessante uitdaging. Na het spoor kwam het Waterschap. Koen Wijlens van Waterschap Regge en Dinkel lichtte zijn werkzaamheden toe aan de hand van een leuke video. Het Waterschap heeft eigen landme ters die de GBKN aanvullen met infor matie die het Waterschap nodig heeft. Koen vertelde verder over de conversie- problematiek rond de invoering van een nieuw GIS-systeem. De secretares se heeft inmiddels Adrie Noorlander van het Kadaster gemeld bij Ko. Adrie is projectmanager GBKN in Zuid-Hol land en Zeeland. Hij stuurt de activitei ten van beide stichtingen aan. Hij ver telde over de ontwikkeling van de GBKN en de organisatie. Met name noemde hij de noodzaak van stan daardisatie binnen het bijhoudingstra- ject van de GBKN. "We moeten toe naar een meer efficiënte en tijdige bij houding". Vooral het eenmalig meten van mutaties en het doorgeven van de ze mutaties aan alle partijen vindt Adrie essentieel. Tenslotte werd Adri- aan Huijskens van de gemeente Mi chielsgestel aangekondigd. Adriaan is vastgoedcoördinator in de gemeente en fungeert als een spin in het web van de gemeentelijke informatievoorzie ning. Hij vertelde hoe hij het gebruik van de geo-informatie voor de diverse gemeentelijke processen stimuleert en hoe hij de benodigde basisbestanden heeft opgebouwd. Adriaan hecht voor al aan de kwaliteit van de basisbestan den. Vervolgens werd rond de tafel met de vijf mensen nagepraat over onder meer het steeds gebruikersvriendelij ker worden van de GIS-programatuur en de gevolgen hiervan met als vraag of hierdoor de geodeet niet overbodig wordt. Gelukkig geeft men als antwoord dat dit niet het ge val is. Wel heeft men na de opleiding behoorlijk wat moe ten bijleren. De schoonmaker onderbreekt het gesprek met de opmer king dat in dit vak veel wordt gepraat en weinig gewerkt, in tegenstelling tot in zijn werk. Voordat in de geo-informatie zaken geregeld zijn, moet er wel erg veel worden gepraat. De sprekers beamen dit. Er moet een breed draagvlak zijn, willen bepaalde soorten zaken van de grond komen. Derde sessie 'de verkoop' In de derde sessie is het toneel omgebouwd tot een stand van een wel zeer druk bezochte Geo-beurs. De exposanten komen even napraten onder het genot van een glaasje. Een serveerster schenkt regelmatig drankjes voor de bezoekers en neemt er zo nu en dan zelf ook een. De eerste exposant was Jan Koers van ingenieursbureau Imundo. Met zijn ge meentelijke ervaring ondersteunt hij vanuit Honduras Nederlandse gemeenten bij conversieproblemen als het di gitaliseren van bestemmingsplannen. Voorts gebruikt hij zijn Nederlandse ervaring bij advieswerkzaamheden in Honduras. Zo is hij bezig met het opzetten van een GIS- systeem voor misdaadbestrijding en een systeem om ka dastrale registers, die onder verschillende instanties vallen, te integreren. Vervolgens komt Machteld de Jong, hoofd Geo-informatie van de gemeente Hilversum, aan het woord. Haar credo is 'de klant is koning' en zij vertelt hoe zij tracht dit waar te maken met de opbouw van basisregistraties en de toegankelijkheid hiervan via internet. Een basisvoor waarde hiervoor zijn 'goede mensen' en een 'goede organi satie'. Een gevaar is dat de vraag naar de producten te groot wordt. Voorts is men in de gemeente Hilversum geneigd om het beheer van gegevens bij Geo-informatie onder te bren gen. Machteld is voorzichtig met deze groei om de organisa tie en de mensen niet te sterk te belasten. Inmiddels is Niek Parlevliet directeur van RWS/Advies- dienst voor Geo-informatie en ICT (AGI) op de beurs gearri veerd. Ko vroeg hem naar de naamswijziging van de Meet kundige Dienst in Adviesdienst voor Geo-informatie en ICT. Niek legde uit dat dit is om de naam van de dienst aan te passen aan de huidige producten. Verder herkende de ICT- poot zich niet in de oude naam. De RWS-diensten zullen de komende tijd inkrimpen, terwijl de specialistische taken Het toneel van de derde sessie. GEODESIA 2003-12

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 15