diverse (Geodesia-)verenigingen in GIN om middernacht, en feliciteerden de voorzitter, de aanwezigen en elkaar voortdurend en uitbundig. Niet dat dit iets afdeed van de kwaliteit van de voordrachten, integendeel, geïnteres seerden kregen een gevarieerd pro gramma van hoog niveau voorgescho teld, in een helaas wat matig gevulde zaal. Onder het motto De toekomst is aan GIN' kwamen vijf sprekers aan het woord, telkens ingeleid door twee bestuursleden van bij de fusie betrok ken verenigingen. Waar landmeetkunde en kartografie (in eendracht) Omroepster Anke samenkomen Leenders aan het De spits werd afgebeten door René van der Schans, een werk. landmeter die zich sterk met visualisatie bezighoudt, en als lid van vier bij de fusie betrokken organisaties een voor beeld van de gewenste integratie van het vakgebied geo-in- formatie. Aan de hand van Concordia (eendracht), een voor malige lusthof voor de betere stand in Rotterdam, nam hij ons mee op een reis door de tijd, waarbij hij probeerde aan te tonen dat landmeten en kartografie twee zijden van één medaille zijn. Deze werden telkens tegenover elkaar gezet, waarbij de één niet kan bestaan zonder de ander: techni sche wetenschap tegenover beeldende kunst, nauwkeurig heid tegenover artistieke vrijheid, gedachteninhoud tegen over uitdrukkingsvorm. Zonder het verhaal van de karto grafie zijn de feiten van de landmeetkunde sprakeloos! Zo als we van hem gewend zijn, was zijn verhaal schitterend geïllustreerd en doorspekt met spitsvondigheden. Een lust voor oog en oor. Aan Klaas van der Hoek van het Kadaster de moeilijke taak 0111 na René in het veld te treden. De kern van zijn betoog was dat er eigenlijk maar één conflict tussen beleid en uit voering is, en dat is de tijd: het grote tijdsverloop tussen het maken van het beleid en de uitvoering. Hierdoor wordt het beleid regelmatig ingehaald door technologische ont wikkelingen en nieuwe inzichten, die in de uitvoering dan een schijnbaar conflict veroorzaakten. Hij illustreerde zijn verhaal aan de hand van drie voorbeel den: de landinrichting, de wet Ken baarheid Publiekrechtelijke Beperkin gen en de kaartvernieuwing van de ka dastrale kaart. Een opvallende uit spraak van Klaas: "De beleidsuitgangs punten uit 1832 zijn heden ten dage nog steeds geldig". Aan het einde van zijn betoog deed hij een dringende op roep om vooral geen maatvoering af te leiden uit de kadastrale kaart, hoewel dat achter het beeldscherm met schijnbare millimeter-nauwkeu righeid wel zeer verleidelijk kan zijn! We moeten daarmee wachten op het toekomstige l:l-bestand..., als dat er ooit komt. Oud-voorzitter Wim Eimers aan het woord. Na de lunch kwam Roger Haagmans van ESTEC aan het woord. Met enthou siasme, maar ook zeer duidelijk en voor de leek goed te volgen, beschreef hij de diverse onderzoeken die ESA uit voert en misschien gaat uitvoeren. Naast ENV1SAT, een 'onooglijke bus met heel veel systemen waarmee heel veel informatie ingewonnen kan wor den', is er een scala aan dedicated sa tellieten, waarmee specifiek één zaak wordt onderzocht. In het kader van ESA's Living Planet Programme zijn di verse onderzoeken gedaan en nieuwe technologieën gedemonstreerd. In middels zijn twee 'core missies' (kern missies) gekozen en zijn er nog drie voorstellen, waarvan er één zal wor den uitgevoerd. Daarnaast zijn er 'op portunity missies' (missies als zich kansen voordoen), een tweetal is gese lecteerd en nog drie zijn in voorberei ding. In mooie voorbeelden werd ver volgens toegelicht dat de combinatie van satellietwaarnemingen en lokale metingen op de grond tot verbeterin gen van beiden leidt. Mooi omschre ven: alle informatie gebruiken (inte gratie) om tot zinvolle data te komen, die ook nog een verklaring voor werke lijk bestaande processen geven. Met de beschreven combinatie van metingen kunnen bijvoorbeeld sneeuwdikte, ijs- hoogte boven zeeniveau en ijsdikte worden bepaald, maar ook bodemda lingen. Uiteraard moet er nog veel worden onderzocht en opgelost, maar als we de conclusie van Roger geloven, moet dat mogelijk zijn: 'aardobserva tie vanuit de ruimte en van de grond moeten hand in hand gaan en niet alleen bij ESA'. De laatste voordracht bestond uit een dubbele, beiden over nut, noodzaak en aanpak van leidingenregistratie. Paul Rietjens gaf een helder overzicht van doel, organisatie en ontwikkelin gen van het Kabels en Leidingen Infor matie Centrum (KLIC). KLIC functio neert als intermediair tussen leiding beheerders en gravers, met als doel het bevorderen van 'professioneel graven'. Er is nauwelijks wetgeving op dit ge bied, maar wel veel jurisprudentie. Om het belang van goede informatie- Confrontatie tussen beleid en uitvoering bij het Kadaster Aardobservatie vanuit de ruimte en vanaf de grond gaan hand in hand bij ESA Leidingenregistratie (KLIC) GEODESIA 2003-12

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 18