Partnerprogramma uitwisseling aan te geven: jaarlijks is er in de orde van 80 miljoen euro scha de ten gevolge van beschadigingen aan kabels en leidingen, waarbij in meer dan de helft van de gevallen geen ge bruik is gemaakt van het KLIC. In het kader van de verdere ontwikkeling van KLIC zijn verdere stappen voorzien, van het indienen van de KLIC-melding per internet tot en met het on line leveren van de benodigde leidinggege- vens aan de aanvrager. Hierbij gaat het KLIC uit van zelfregulering, eventueel ondersteund door ministerieel toe zicht of flankerende wetgeving. Leidingenregistratie bij Rijkswaterstaat RWS is zowel leidingbeheerder als (op drachtgever van de) 'graver', en heeft daarom veel belang bij goede gege vensuitwisseling. Maarten Bredero schetste een situatie waarin RWS twin tigduizend kilometer leidingen in ei gendom en huur heeft, met een diver siteit aan analoge en digitale vormen van leidingeninformatie. Naast ligging en eigenschappen moeten ook nog de nodige vergunningen worden be heerd. Door een minimumset van ge gevens digitaal en uniform te registre ren kan de informatieverstrekking in grote mate worden verbeterd: sneller en efficiënter! In een pilot werd de tijd voor het leveren van gegevens voor een KLIC-aanvraag teruggebracht van drie uur naar tien minuten. Hier liggen dus nog veel kansen voor RWS. Als afsluiting van het congres riep dag voorzitter Leen Murre iedereen op om over twee jaar terug te komen op het GIN-congres, dat ongetwijfeld georga niseerd gaat worden als opvolger van het Geodesia-congres. Voor diegenen die niet zo lang kunnen wachten: het eerste GIN-symposium wordt volgend voorjaar in Ede georganiseerd. Hij sloot af met een dankwoord aan de mensen achter de schermen, die voor eenmaal in het licht van de schijnwer pers geplaatst werden: de congrescom missie, die ruim een jaar lang aan het regelen en organiseren is geweest. Naast het hele gebeuren in de Jaar beurs wordt er ook ieder congres weer een partnerprogramma georgani seerd. Met maar liefst zestig deelne mers (bijna het dubbele ten opzichte van de laatste jaren) vertrokken er op de zonnige herfstoch tend van de eerste congresdag twee bussen richting Naarden, waar een rondleiding door het Arsenaal van Jan des Bouvrie werd gegeven. Hier werd niet alleen uitleg over het assortiment gegeven, maar ook de oorspronkelijke functie van het gebouw uiteengezet. Voor het middagpro gramma werden allen flink aan het werk gezet. De handen moesten uit de mouwen worden gestoken en met grote in zet en inspanning is door elk van de deelnemers een fraaie herfstkrans vervaardigd. Vol trots keerden zij met de werk stukken terug om op tijd te zijn voor de feestavond. Ook de tweede dag begon met fraai, pittig herfstweer. Met slechts licht oponthoud werd rond koffietijd Kasteelmu seum Beeckestijn bereikt. Na de koffie ontvingen de hoog- wel-edel-geboren Heer Willem Boreel en zijn gade Vrouwe Boreel geboren Trip ons op hun buiten, waar zij tezamen met hun dienstmaagd Saar ons deelgenoot maakten van de beslommeringen van hun bestaan en ons met veel gekra keel rondleidden door hun fraaie vertrekken. Na door hen uitgeleide te zijn gedaan, ging het richting dagblad De Tele graaf. Na daar de lunch te hebben gebruikt en na een inlei ding over het maken van een krant kreeg men een rondlei ding door de drukkerij. Indrukwekkend te zien en te horen wat eraan voorafgaat voordat een krant op je deurmat ligt. Voordat aan het sluitstuk van het programma kon worden begonnen, werd het gezelschap geconfronteerd met de eni ge tegenslag van die dagen, een behoorlijke file op de terug weg. Bijgepraat zijn de dames nu in ieder geval wel. Dorstig en met voldoende eetlust werd tenslotte de uitgebreide High Tea in Restaurant Belle alle eer aan gedaan. Rond zes uur arriveerden ze bij de Jaarbeurs. De organisatoren hebben een voldaan gevoel overgehouden aan het partnerprogramma, en afgaande op de vele positie ve reacties die ze kregen, hebben ze de indruk dat ook de deelnemers genoegen hebben beleefd aan deze twee con gresdagen. Dagen als deze 'maak' je uiteindelijk alleen maar met elkaar! Congrescommissie De congrescommissie bestond uit: Coriy Murre, Willy Quee, Katinka Roebert, Wilbert Wouters, Eric de Min, Erwin Mars man, Jan Witte, Harold Bruins, René van Noord, Jan de Kruif, Frank Kenselaar, Nanne Kosta, Jan de Jong en Leen Murre. Het slot: congrescommissie bedankt! GEODESIA 2003-12

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 19