Langste kaart van Nederland onthuld Verslag Het gebeurde in Rotterdam, vlakbij de Euromast in het plantsoen van de deftige Parklaan. Een promotie stunt van het Kadaster om in het Guinness Book of Records te worden vermeld, en natuurlijk de schijnwerpers" op de werkzaamheden van deze dienst te richten. Of dit goed is gehikt, is moeilijk te meten, maar de poging is prijzens waardig. C'Wr. De historische locatie (het grasveld van de Parklaan was tot 1880 een binnenhaven) was wel geschikt voor deze operatie, maar ligt niet direct op de route voor een massa publiek. Wel was de halve landmeetkundige wereld toegestroomd om de honderdzesenzestig meter lange kaart, een weergave van de doorsnede van ons land vanaf Cadzand tot Nieu- weschans op vlaggendoek, te aanschouwen. Onder de geno digden veel vertegenwoordigers van bedrijven en diensten die in de landmeetkunde werkzaam zijn, waaronder die van de gemeente Rotterdam, want die moesten de meting doen. De kaart lag netjes uitgestrekt in het gras te wachten toen de genodigden zich ergens bij het midden van de kaart schaarden rondom de opgestelde meetapparatuur. Een blo te (stenen) dame op een voetstuk aanschouwde het geheel vanuit de hoogte. Thuiswedstrijd Mr. Jaap Besemer, voorzitter van de Raad van Bestuur van het Kadaster, verwelkomde allen, maar speciaal genoemd wer den de vertegenwoordigers van de gemeente Rotterdam (Rot gans, Smit en Verkaaik), de NCG (prof. Teunissen) en de Ve- luwse vlaggenindustrie (Van Hemmen). Besemer was in zijn element, niet alleen vanwege het zeldzame uitgerolde kadastrale product van honderdzesenzestig meter lengte, maar ook omdat dit alles gebeurde op vijf minuten afstand van zijn geboortehuis en eveneens vijf minuten van de middelbare school die hij ooit bezocht. Een thuiswedstrijd dus. Hij kondigde aan dat de meting zou gebeuren door de landmeters van de gemeente Rotterdam, waarmee het Kadaster in de loop der jaren een goede verstandhouding heeft opgebouwd onder het motto: wat de gemeente (goed) doet moet het Kadaster niet overdoen. De operatie Langste Kaart is een voorbeeld van deze goede samenwerking die, wat hem betreft, in de toekomst nog mag toenemen, en dat de Rotterdamse professionals ook best een bijdrage mogen leveren aan de wettelijke taak van het Kadaster. Omdat het maken van kaarten op vlaggendoek zelf geen 'co- rebusiness' van het Kadaster is, gaf Besemer een uitleg dat de Langste Kaart wel degelijk een kadastraal product is, name lijk een kadastraal profiel van Neder land, dat is ontleend aan de landelijke kadastrale database waarin alle regiona le bestanden zijn samengevoegd, zodat hieruit willekeurige selecties kunnen worden gemaakt en afgebeeld. In dit geval van het uiterste zuidwesten (Cadzand) tot het verste noordoosten (Nieuweschans) en van alle tussenlig gende, en op één lijn liggende plaatsen. Tenslotte merkte hij nog op dat dit geo detisch product wordt gepresenteerd bij het begin van de viering van het hon- derdvijfentwintigjarig bestaan van de Nederlandse Commissie voor Geodesie (NCG), een reden om voor de meting de hulp in te roepen van prof. Teunissen, de voorzitter van die commissie. Geen Kadaster zonder kaarten en geen kaart zonder coördinaten Professor Teunissen gaf de relatie aan tussen de lange kaart in het gras en de NCG, en greep daartoe terug naar een besluit van Koning Willem III die in 1879 opdracht gaf ons land in een na tionaal landsdekkend 'netwerk van in onderlinge ligging bekende punten' te brengen, waarvan de uitvoering in han den werd gelegd van de voorganger van de NCG, de Rijkscommissie voor Graad meting en Waterpassing. Dat werd het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting (RD), maar het duurde wel tot 1930 eer dat was voltooid. Het meten moest erg precies en ging onder andere daardoor, dit in tegenstelling tot vandaag, erg langzaam. Geen wonder, want er moesten tienduizenden tijdrovende Verzamelde terrestrische metingen worden ver- belangstellenden richt, die met de hand moesten worden aan de Parklaan. verwerkt en gecontroleerd. Een enorme GI-ODKSIA 2003-12

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 20