Druk op de knop klus dus en je zou de RD, samen met het NAP, dan ook de 'Deltawerken van de geodesie' kunnen noemen. Omdat bij de voltooiing in 1930 de bij houding van het RD-stelsel bij wet werd opgedra gen aan het Kadaster, werd het Ka daster de hoeder van de geometrische infrastructuur van Nederland, tenmin ste wat de horizontale positie betreft. Nu blijkt dat de genoemde Deltawer ken de basis vormen voor de Langste Kaart, wat Teunissen tot de uitspraak bracht: "Geen Kadaster zonder kaarten en geen kaarten zonder coördinaten". En dat de kaart de band visualiseert tus sen Kadaster en NCG. Dat metingen vandaag de dag veel snel ler gaan dan in het geschetste verle den, bleek even later, want de meting waai-voor iedereen was gekomen was klaar eer de toeschouwers het in de ga ten hadden. De opgestelde tachymeter was al helemaal voorbereid, zodat een druk op de knop voldoende was om de Zoeken naar het definitieve uitkomst te krijgen: 170,43 eigen huis. m. Wel wat meer dan de voorziene afwijking voor rek en krimp van het vlaggendoek van 1% dus. Maar voor het Guin- nesbook wellicht een grotere kans. Eigenlijk waren het twee drukken op de knop, want het instrument was opgesteld en kele meters terzijde van het midden van de kaart. Er moest dus naar beide eindpunten worden gemeten. Sommige aan wezigen hadden erop gerekend dat het met de meetband zou gebeuren, want dan zie je tenminste wat er gebeurt. Nu moetje het maar geloven. Om twijfel in de toekomst te voor komen werd de uitkomst vastgelegd in een authentiek certi ficaat en ondertekend door prof. Peter Teunissen namens de NCG, Henk Rotgans, directeur Gemeentewerken, Louis Smit, hoofd van de landmeetkundige afdeling, en landmeter Jac ques Verlcaaik, alledrie van de gemeente Rotterdam. Dat was het signaal om de champagne het veld op te dragen, zodat Besemer een toast kon uitbrengen op de blijde gebeur tenis. Direct daarna zwermden de gasten uit om de kaart van nabij te bewonderen en te kijken of het eigen huis er ook op te vinden was. Een moeilijke opgave, omdat de perceelnum mers niet waren afgedrukt. Enkele gelukkigen bleken in de afgebeelde strook van één kilometer breed te wonen. Dat het ouderlijk huis van Jaap erop stond, had hij al verklapt, maar de meeste bezoekers bleken net naast de strook te wonen of helemaal niet in de buurt daarvan. Een enkeling ontdekte dat de kaart was opgebouwd uit twee delen die vrijwel on zichtbaar aan elkaar waren genaaid en dat het dus eigenlijk geen echte lange kaart uit één stuk was... Maar verder over heerste alom bewondering voor het werkstuk. Na afloop mocht (het moest niet) iedereen nog even op tempe ratuur komen in de nabije 'Captains Club' en een consumptie nuttigen op de goede afloop. Deze keer wel op eigen rekening, want ook in de Parklaan groeien de bomen niet (meer) tot in de hemel. De kaart zelf bleef nog de hele middag liggen, maar het werd niet erg druk met toeschouwers. Misschien was 'de Koopgoot' toch een betere plek geweest om veel kijkers te trek ken, maar wellicht kan dat een volgende keer, als de kaart echt in het boek blijkt te komen. Voorlopig blijft een specimen van de kaart nog tot 23 mei 2004 te zien in het Techniek Mu seum in Delft op de tentoonstelling 'De aarde in beeld', teza men met nog veel meer geodetische pronkstukjes. Besemer leest de gemeten afstand af. Het tekenen van het certificaat met de uitkomst. GEODESIA 2003-12

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 21