Expositie 'De aarde in beeld' geopend Verslag Openingstoespraak door prof. Teunissen. De expositie 'De aarde in maat en beeld' in het Tech niek Museum in Delft is donderdag 30 oktober 2003 officieel geopend. Het is precies geworden wat de bedenker, de Nederlandse Commissie voor Geodesie (NCG), zich ervan had voorgesteld: weergeven dat onze planeet niet alleen maar wordt opgemeten om kaarten van te maken, maar veel meer ten behoeve van het beheer van de wereld. Dat wegen, rivieren, percelen en gebouwen worden opgemeten voor het vastleggen van de rechten daarop, het waterbeheer, het aanleggen van dijken en het voorbereiden van uit te voeren grote publieke werken. De expositie gaat over de centrale vraag: hoe ziet de wereld er uit en hoe beheren we haar. Dat wil dus zeggen: laten zien hoe onze planeet dagelijks wordt bekeken, gemeten, afge tast en gemonitord. De opening werd ingeleid door de directeur van het Techniek Museum, drs. H. Heymans, die verklapte bij zijn aantreden in deze functie nog erg weinig kijk te hebben gehad op het begrip Geodesie, en enkele ja ren tussen geodeten te moeten hebben verkeren 0111 dat wel te krijgen. Wel kon hij zich voorstellen hoeveel inzicht de gemiddelde Nederlandse burger daarvan wel moet heb ben... niets dus, en hij hoopt dat de tentoonstelling daarin verbetering kan brengen. Wat er te zien is, vatte hij samen als 'veel'. Voor dat werk werd de man die de NCG-gedachte heeft gerealiseerd en de motor was achter de samenstel- ling en opbouw van de expositie, Henk Leenders, in de bloemetjes ge zet. De eigenlijke opening werd ver richt door prof.dr.ir. P.J.G. Teunissen, voorzitter van de NCG, die een verhan deling gaf over de ontwikkeling van de geodesie in de laatste decennia en de taak van de jarige NCG daarin. Geen GPS zonder automatisering Teunissen vergeleek de geodetische omstandigheden van een eeuw gele den met de mogelijkheden waarmee we tegenwoordig kunnen meten en berekenen. Hoe de oorspronkelijke geodetische infrastructuur, waarvoor in 1879 de grondslag werd gelegd met de opdracht tot het inrichten van een landsdekkend stelsel (het RD-stelsel), pas vijftig jaar later gereedkwam. Ge zien de beperkte mogelijkheden die er in het pre-computer en pre-GPS tijd perk waren, een enorme klus. De toen Ruime aandacht voor de ruimtegeodesie. Theo Scheele, redacteur. GEODESIA 2003-12

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 28