Dit is geodesie gerealiseerde en ingerichte RD- en NAP-structuur samen noemde Teunis- sen de 'Deltawerken van de Geodesie', die een geweldige impact hebben ge had op de tegenwoordige mogelij lche- den, van ruimtelijke ordening tot navi gatie. Techniek en wetenschap hebben het vak niet ongemoeid gelaten, met name door de enorme ontwikkeling in de natuurkunde en de elektronica met toepassingen in automatisering en ruimtevaart. De revolutionaire techni sche ontwikkeling resulteerde vooral in toename van kwaliteit en precisie, en onder andere de ontwikkeling van het GPS. 'Geen ruimtevaart en geen GPS zonder automatisering'. Er ont stonden meer mogelijkheden voor op slag, verwerking en visualisatie van geo-informatie. Teunissen voorspelde dat de ontwik keling verder zal gaan en dat we een tijdperk in zullen gaan waarin de meetgegevens praktisch real time be schikbaar zullen komen met een nog grotere precisie en nog groter bereik. Een en ander zal gevolgen hebben voor de mariene aardobservatie; op het gebied van het aardse zwaarte- lcrachtsveld en voor de satellietplaats bepaling, waaronder de modernise ring van het GPS, Galileo en de ont wikkelingen in China en Japan. Samenwerking met andere disciplines maakt integrale benadering mogelijk en gewenst op het gebied van ontwik- Beeld van de keling van aardwetenschappen, wat expositie. Een stukje verleden. zal leiden tot meer kennis van de levende aarde, noodzake lijk gezien de toenemende mate waarin de mens de aarde gebruikt. Een uitdaging zal zijn het bouwen van een mon diale observatiestructuur ten behoeve van de toekomstige exploitatie van de aardse bestaansbronnen. De NCG zal zich daartoe op nationaal niveau richten op vier onderzoekster reinen: problematiek van de bodembeweging en zeespiegelvaria tie; mariene geodesie en zeebodemkartering; modellering van de geo-informatie; geometrische infrastructuur van Nederland. En grijpt haar honderdvijfentwintigjarig bestaan aan om het vakgebied voor een groot publiek in de schijnwerpers te zetten. Zij doet dit met een symposium 'de aarde op maat' op 20 februari 2004 in Delft; de uitgave van een boek 'De aarde, verdeeld en verbeeld, berekend en getekend'; de toekenning van de 'prof. Tienstra onderzoeksprijs'; de tentoonstelling die deze dag is geopend: 'De aarde in beeld', waarmee tevens de officiële viering van het 125- jarig bestaan van de NCG begint, wat Teunissen met die woorden ook deed. En daarmee werd de expositie voor geopend verklaard. Het NCG-bestuur werd uitgenodigd als eerste de expositie ruimte te betreden; de andere genodigden volgden op gepaste afstand. Aan het eind van de rondgang kwam ieder een tot dezelfde conclusie: het is heel mooi geworden. De samenstellers hebben bij de opbouw als leidraad gehan teerd de indeling van het door de NCG binnenkort uit te ge ven boek 'De aarde, verdeeld en verbeeld, berekend en gete kend'. In de expositie zijn de hoofdstukken uit het boek te herkennen: beeld van de geodesie; de aarde als planeet; punt, lijn en kaart; greep op de grond; plaatsbepaling en na vigatie; bouw en infrastructuur. Bij het betreden van de gro te expositiezaal krijgt dat direct gestalte. De opgestelde ap paratuur, de ingerichte vitrines en de vele attributen aan de GEODESIA 2003-12

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 29