wanden geven een beeld: dit is geodesie. Bij nadere be schouwing en bestudering krijgen de onderdelen vorm, zij het in een andere volgorde als in het boek. Allereerst zijn de plaatsbepaling en navigatie weergegeven en de kunst van het kaarten maken. Kartografische hoogstandjes in oude at lassen en kaarten van Blaeu en Van Deventer, en twee grote bollen, één van de aarde en één van de hemel. Diverse pro jectiemethoden laten zien hoe de aarde plat kan worden weergegeven. Een fotogrammetrische toepassing wordt ge toond met luchtfoto's van Delft uit 1944. Een modernere toepassingsmethode is gevonden door middel van een serie foto's van de stad Delft, opgenomen vanuit een helikopter en gekoppeld aan terrestrische opnamen. Interactief kun je zo de hele stad bekijken, niet alleen van bovenaf, maar af dalend kun je bijvoorbeeld het Techniek Museum vanaf de grond aanschouwen en zelfs daar binnengaan. Ook de Nieu we Kerk is op die wijze te bezichtigen. Met een koppeling van oude en nieuwe beelden kunnen op een beeldscherm in het project 'De woonomgeving' via kadastrale minuutplans plaatjes worden bekeken uit de historie van Delft. Actueler gaat het er aan toe bij de bouwput van de HSL, waar een film de boorverrichtingen in beeld brengt en waar de bezoeker met laserapparatuur de waterpashoogte kan controleren, of plaats kan nemen op de stoel van de machi nist van een HSL-trein en met een vaart van 300 km per uur virtueel door het landschap scheuren. Natuurlijk is er ook een Kadasterhoelc, een verfrissende modern ogende werk plek. Aan de muur hangt een stuk van de Langste Kaart van Nederland, die een dag daarvoor in Rotterdam was onthuld. Interessanter is de digitale versie van die kaart die op een pc is op te roepen en langs te lopen van Cadzand tot Nieu- weschans, op zoek naar eigen huis of woonplaats. Dat het Genodigden in afwachting van de opening. Hoe de aarde vanuit de ruimte in beeld wordt gebracht. Kadaster meer doet, is weergegeven met een interactief ruilverkavelings- spel op een pc dat de mogelijkheid geeft zelf een toedeling te ontwerpen. Ook wordt een kijkje gegund op de chaos van kabels en leidingen onder de grond en hoe die worden gere gistreerd. Er zijn meerdere inwinningsmogelijk- heden in beeld gebracht, zoals een serie 'rondkijkfoto's', opgenomen met een 360 graden-camera op een auto, en helikoptermetingen met Flimap. Heel actueel is hoe in een GIS-systeem wordt aangetoond hoeveel auto's er in een bepaalde stad worden gestolen en welk automerk daarbij favoriet is. Bij het onderdeel navigatie ontbreekt de routeplanning niet, maar er lean ook gespeeld worden met oude warmteme- tingsapparatuur die in de Deltawer ken is gebruikt bij het baggeren. In de hydrografiehoek zijn opnamevaartui gen te zien en de methoden om de zee bodem met multibeam-echosounders in kaart te brengen. Met de trap betreedt de bezoeker de zol derruimte, die zich erg goed leent om de ruimtegeodesie in beeld te brengen. Er staan modellen van satellieten en ruimtestations tegen een achtergrond van een deel van het heelal, dat met 3D- brillen kan worden bekeken. Een slin ger van Foucault bewijst dat de aarde echt draait en met een simpel tolletje kun je zelf de afplatting tot stand bren gen. Mooie satellietopnamen tegen het dak laten zien hoe satellieten de aarde in beeld kunnen brengen. En dat laatste was het doel van de expositie. Een bezoek is zeer aan te bevelen en dat kan tot 23 mei 2004. GEODESIA 2003-12

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 30