9 De geschiedenis van de land meetkundige ingenieursverenigingen Van Geodesia naar GIN KenL, NVF en CLGI Nu belangrijke ontwikkelingen in de structuur van het geodetische, en verwante, verenigingsleven hun beslag hebben gekregen, heeft de redactie van Geo desia mij verzocht een overzicht te geven van de vroege ge schiedenis. Tijd voor een grondige studie was er niet, maar een deel van de ontwikkeling heb ik zelf meegemaakt; voor dat deel heb ik veel gebruik kunnen maken van een reeks nummers van het Huishoudelijk Orgaan (HO) van de Vere niging van Civiel-Landmeters en Geodetisch Ingenieurs (CLG1) en enkele rapporten in mijn bezit. Voorzover bekend ligt het begin van het landmeetkundig verenigingsleven in Nederland bij de oprichting van de Ver eniging voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) in 1887. De statuten van 1946 vermelden als doel: a. Het bevorderen van de belangen van het Kadaster en de landmeetkunde en b. Het bevorderen van de belangen der leden. Doelstelling b. is pas in 1913 toegevoegd. Doelstelling a. heeft de vereni ging uitstekend vervuld, met name door het uitgeven van het Tijdschrift voor KenL en door het ijveren voor een goede opleiding van landmeters van het Kadaster, hetgeen uitein delijk mede leidde tot de instelling van de landmetersoplei ding aan de Landbouwhogeschool te Wageningen in 1918. De ontwikkeling en de toenemende toepassing van de fotogrammetrie leidden in 1932 tot de oprichting van de Nederlandse Vereniging tot Foto grammetrie (NVF), een puur technisch- wetenschappelijke vereniging, waar van iedere belangstellende lid kon worden evenals institutionele leden (vennootschappen). Door de economische crisis kon het Kadaster, de grootste werkgever van landmeters, in de vroege jaren dertig geen pas afgestudeerde landmeters meer in dienst nemen. Met advies en steun van prof. J.M. Tienstra richtten zij in 1933 de Vereniging van Civiel- landmeters op, in 1950 omgedoopt tot CLGI. Het doel was het behartigen van de belangen der leden en het bevorde ren van een betrouwbare uitoefening van de landmeetkunde. Naast de ge bruikelijke middelen (vergaderingen, enz.) worden genoemd het voeren van propaganda en het instandhouden van GEODESIA 2003-12

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 38