GtN z7tt\ Geo-lnformatie Nederla avond. De vrouw van Jansen was al met soep gekomen, nadat ze zeven keer koffie had geschonken. Uiteindelijk werd er een besluit genomen dat me neer De Wit maar eens moest 'gaan praten', en dat ze er over twee weken op terug zouden komen. Het was rokerig in de vergaderzaal toen meneer De Wit van wal stak. Het was een positief gesprek geweest. De be stuursleden van de naburige club wa ren enthousiast. Geld voor verlichting was niet nodig. Zij hadden alles piekfijn voor elkaar en 'Samen Sterk' kon wel op hun veld spelen. Ook andere zaken had den ze fantastisch geregeld. Er zou een reclamebureau worden ingehuurd om het hele fusieproces te begeleiden. Het was stil in de zaal. Toen gevraagd werd wat 'fusie' nu precies betekende, kwam meneer De Wit er ook niet goed uit. Hij wist alleen te vertellen dat 1+1=3 zou worden. Nu was de gemiddelde oplei ding van de bestuursleden niet hoog. Nee, ze waren meer doeners, maar ze wisten wel precies waar ze het over had den en dat 1+1=3 zou worden, konden ze met de beste wil van de wereld niet bevatten. O ja, meneer De Wit had het ook nog over cultuur. Eerst dacht men aan de velden rondom het dorp, maar meneer De Wit kwam met en heel ande re uitleg. Hun nieuwe vrienden (er was nog geen besluit genomen) hadden al len een prachtige auto en ze droegen een wit overhemd met stropdas. En luister, de kantine was uitbesteed aan een 'catering'. Niemand durfde te vra gen wat dit inhield. Die avond kwamen de kleine uurtjes weer aan bod. Uiteindelijk werd er een besluit genomen. Vier bestuursleden waren voor en drie tegen. Meneer De Wit ging met een goed gevoel naar huis. Hij vertelde het hele verhaal aan zijn vrouw, die al die tijd geduldig op hem had zitten wachten. "Mogen wij wel de shirtjes blijven wassen en mag Jansen wel het gras blijven maaien?. Onze jongens hebben toch niet van die mooie voetbalschoenen en de koffie in de kantine is toch de beste in de streek. Waarom dan catering?". Meneer De Wit wuifde alles weg. "Dat zijn details, het gaat om de hoofdlijnen, en daar hebben jullie vrouwen geen verstand van". Twee jaar later hadden de details hun werk gedaan: het dameselftal was verdwenen; de inzet van de mensen aan de kant gezet (te dorps); het knusse verenigingsgebouw was in vervallen staat; de contributie was tweemaal zo hoog; de helft van de leden had opgezegd; het dorp was verdeeld in twee groepen die niets meer voor elkaar over hadden, nee zelfs tegenwerking was aan de orde van de dag; tot overmaat van ramp stond de nieuwe club ook nog onderaan; 1+1=0 geworden. Met meneer De Wit en zijn gezin ging het steeds meer berg afwaarts. Vrijwel niemand in het dorp had nog contact met hen. Meneer De Wit begreep het niet. Hij had toch zijn best gedaan, waar was het enthousiastme gebleven, alles was toch prima geregeld? Uiteindelijk kwam hij bij de psychiater terecht, hopende dat deze de onredelijkheid van zijn dorps genoten kon bevestigen. Maar helaas liep het voor meneer De Wit geheel anders. De psychiater begon over mensen, over gevoelens, over aanzien, over meetellen, over gewaardeerd worden, over het gevoel dat bij elke gewonnen wedstrijd hun inzet bepalend was geweest. En dat, zo zei hij, is nu allemaal voorbij. Meneer De Wit vond die stropdas toch ook interes sant, en zijn foto elke maand in het clubblad was ook niet mis. Had meneer De Wit dan nog nooit van de ijsberg-theorie gehoord? Nee, dat had hij niet. Wel meneer De Wit, negentig procent van een ijsberg zit onder water. Kijkje naar de top pen, dan zijn die nog ver van elkaar verwijderd. Kijkje echter onder water, dan zie je dat ze elkaar al flink raken. En zo zit ook het gevoelsleven van de mens in elkaar. Daarbij komt nog het feit dat de mens tachtig procent van zijn beslissin gen en acties neemt op basis van gevoel. U moet dus onder water duiken om te zien wat er echt aan de hand is om een fusieproces goed te laten verlopen. Meneer De Wit was ten einde raad. Zoveel wijsheid die toch zo eenvoudig leek. Ineengedoken zat hij in de stoel, terwijl het woord reorganisatie door zijn hoofd tolde. Uiteindelijk vroeg hij bijna op fluisterende toon: "Wat is er nu echt mis gegaan?". De psychiater zweeg lange tijd. Meneer De Wit, elk bedrijf, elke vereniging, ja elke vorm van relatie bestaat uit mensen. Wie dat vergeet, kan de rest wel vergeten. Hoe meneer De Wit is thuisgekomen, is niet bekend. Hij over leed drie jaar nadat hij met zijn overtuigende speech de voetbalclub en het dorp in het ravijn had getrokken. Natuurlijk is dit voorbeeld niet van toepassing op GIN. Zij kopen zwemvliezen en een duikbril, en maken duiken tot hun favoriete sport. Het bestuur van GIN weet dat, zeker in een vereniging, de gevoelens het verschil maken tussen suc ces en afgang en als wiskundige weten ze ook dat deze twee zaken even dicht bij elkaar liggen als het begin- en eind punt van een cirkel. Het is allemaal niet makkelijk, maar wel mogelijk. SUCCES!!!!!!! GEODESIA 2003-12

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 45