GiN STICHTING GEODESIA EN GIN Martijn Akkermans laatste winnaar Geodesiaprijs INFORMATIE Donateursdag 2003 van De Hollandse Cirkel - Verslag NCG 125 jaar Stichting Geo-lnformatie Nederland G e o d e s i a De redactie had zich de uitdaging Resultaat van vele gesteld om de uitreiking van de prijs voor het beste artikel van 2003 nog te publiceren in dit laatste num mer. Schoon schip maken voor de over gang naar Geo-Info dus. Dan diende wel haast te worden gemaakt in de twee weken tussen het uitkomen van het novembernummer en de druk van dit decembernummer. De waarderin gen van de redactieleden moesten wor den verzameld, de balans opgemaakt, de oorkonde opgesteld en een prijsuit reiking gearrangeerd, die liefst ook nog voor de gelukkige winnaar geheim moest blijven. Prijswinnaar Martijn Akkermans met oorkonde tussen drie redactieleden. van veie telefoontjes en e-mails was dat in de namiddag van 26 november hoofdredacteur Herman Qtiee en redactieleden Adri den Boer en Frank Kenselaar aanbelden ten hui ze van de winnaar. Op de meest ge schikte dag bleek deze jonge vader namelijk net ouderschapsverlof te heb ben. Zijn vrouw was dus in het com plot betrokken zodat ook zijn ouders toevallig langskwamen. Die winnaar is ing. Martijn Akker mans, werkzaam bij de Adviesdienst Geo-informatie en ICT (AGI) van de Rijkswaterstaat. Hij krijgt de prijs, en dat is uniek, omdat twee artikelen van zijn hand met evenveel pun ten als beste werden gewaardeerd. Het artikel DTB-revisie met FLI- MAP uit het aprilnummer, met co auteur Luc Amoureus van Fugro, en het artikel Doorrij hoogten me ten met 3D-laserscannen uit het juninummer, met co-auteur R. Poelman van DelftTech. Beide arti kelen zijn technisch van karakter maar voor een breed publiek ge schreven. Ze behandelen de toepas sing van nieuwe technologie, la- serscanning, ter verhoging van de effi ciëntie, kwaliteit en veiligheid van werkprocessen bij de Rijkswaterstaat: de bijhouding van grootschalige (weg) topografie vanuit een helikopter en de bepaling en visualisatie van doorrij- hoogten van portalen en viaducten met terrestrische laserscanning. In beide gevallen ging het om een ex periment. En experimenten zijn om van te leren. Ervaren problemen wor den in de artikelen gelukkig eerlijk vermeld zodat ook de lezer er van lean leren en kan beoordelen of laserscan ning mogelijkheden biedt voor toepas sing in zijn eigen werkproces. Een terechte winnaar dus, voor een vakblad dat hoogwaardige technische artikelen wil bieden aan een breed lezerspubliek. Aan de Geodesiaprijs is geen geldbedrag verbonden, het gaat om de eer. De winnaar krijgt een oor konde, het relatiegeschenk van Geode- sia (dat wordt een collectors item) en de publiekelijke felicitaties in dit blad. De redactie feliciteert Martijn en de AGI van harte met deze allerlaatste Geodesiaprijs. Vrijdag 14 november werd de jaar lijkse donateursdag van de stich ting De Hollandse Cirkel gehouden. De ze keer ging de metafoor van een 'thuis wedstrijd' op. De dag vond plaats in het Techniekmuseum van de TU, met als sprekers de voorzitter en een redacteur van de stichting zelf. Dagvoorzitter mr.ir. Peter Laarakker constateerde in zijn openingswoord dat de deelname aan deze donateursdag een record was. Hij memoreerde ook, dat het aantal do nateurs de honderd was gepasseerd en het oormerken van de honderdste niet eens lukte. "Het donateurschap schept rechten om aan werkgroepen deel te nemen," zo legde hij verder uit. De voorzitter van de Nederlandse Com missie voor Geodesie (NCG), prof.dr.ir. Peter Teunissen, was blij dat de stich ting haar dag aan het NCG-jubileum wijdde. Prof.dr.ir. Leen Aardoom was voorzichtiger in zijn lezing onder de ti tel "De NCG bijna 125 jaar". De jubi leumdatum is 20 februari 2004 en je weet maar nooit, zo was zijn uitleg. Boeiend signaleerde hij dat de Rijks commissie voor Graadmeting en Water passing - de eerste naam van de NCG - in feite werd geboren uit een Europese vraag. Cohen Stuart van de Delftse Ho geschool bekeek destijds of de geome trische infrastructuur van Krayenhoff daar een afdoend antwoord op kon ge ven en de conclusie was dat er behoefte was aan nieuw meetwerk. Hij kreeg zelfs een Leids eredoctoraat vanwege zijn kritiek op het werk van Krayenhoff. Prof.dr. F.J. Stamkart sloeg daarop aan het meten, sinds 1879 gestimuleerd door de daartoe opgerichte Rijkscom missie. Na zijn dood werd zijn werk ge archiveerd en begon men in 1885 onder leiding van prof.dr. Ch.M. Schols. Genoten werd nu van de constatering dat de commissie precies bij haar 25-jd- rig bestaan het primaire RD-net klaar had (1904) en bij haar 50-jarig bestaan het secundaire net (1929). In 1930 werd de bijhoudingsdienst overgedragen aan het Kadaster, net zoals de bij hou ding van het NAP in 1888 was overge dragen aan de Rijkswaterstaat. Een link met de tentoonstelling werd al ge legd door het noemen van het slinger apparaat van Vening Meinesz voor zwaartekrachtmetingen op zee: vol gens Aardoom ook wel bekend als het 'gouden kalf. Verdere doorbraken in de geodesie werden gememoreerd, voorlopig culminerend in de De Min- GEODESIA 2003-12

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 68