Waar ligt VWeeingen? Tentoonstelling Laboratorium voor Geodesie Topografische kennis schiet tekort geoïde (1996). Aardoom zag het werk van de NCG groeien van het uitvoeren van projecten via een dialoog met rijks diensten naar het aansturen van on derzoek. Als ingelast onderdeel bracht voorzitter drs. Lodewijk Palm van de Adviesraad van de stichting hulde aan de bevlogen voorzitter, nu stichting en tijdschrift het eerste lustrum vieren. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de tentoonstelling 'De Aarde in beeld'. Projectleider Henk Leenders leidde hem in met de waarschuwing: "U bent als deskundige niet de doel groep." De bezoektijd van een uur leek hem te kort en hij adviseerde de aan wezigen eens terug te komen met hun kleinkinderen! Hij pareerde de perskri- tielc van een te geringe tekstuele uitleg met de wetenschap dat anderen uit de museale cultuur die weer teveel von den. (Op pagina 5W van De Volkskrant van 8 november 2003 leverde Michael Persson kritiek op de bijschriften op de expositie onder de kop "Landmeten met weinig kennis".) Na de lunch gaf prof.ir. Henk Zorn een boeiende powerpoint-presentatie over het Laboratorium voor Geodesie van professor Schols. "Toen de landmeters cursus naar Delft kwam, werd het een school, toch bleef het Laboratorium he ten," aldus Zorn, die ook alternatieven Gebouw voor Geodesie In 1801 op verzoek van Dr. Ch.M. Schote, hoogleraar landmeten, waterpaeeen en geodeeie, ontworpen door rijrebouwkundlge J. van Lokhorst. In 1895 In gebruik genomen door de Rijkscommissie voor Graad meting en Waterpassing en voor het onderwijs In de geodesie aan de Polytechnische Schooi. Eerste nieuwbouw In de latere TU-wtJk. Opmerkelijk zijn de middentoren met beeldjes boven de toegangsdeur en rustend op vrijstaande pijlers, het observatorium op het dak. Tot 1076 m gebruik door de Afdeling Geodesie van de Technische Hogeschool Delft. Het pand bood ook onderdak aan de Rijksdriehoeksmeting van het Kadaster, de door prof. dr. Ir. W. Schermerhom opgerichte Meetkundige Dienst (met het NAP) van de Rijkswaterstaat (1031) en het International Training Centre for Aerial Survey: ITC (1060). Aangeboden aan de Nederlandse Commissie voor Geodesie, 2003. Building for Goodmy Stale architect J. van LoMiorat designed this bulldbig In 1801 at die request of Dl CH.M. Schol#, professor of surveying, levelling end geodesy. Put Into use In 1806 by the YtfkscomflitssfevocrGraadmellng en Waterpassing-predecessor ot the Netherlands Geodetic Commission (NCO)- and for education m geodesy at the Polytechnic School. Fket dedicated bunding In future district of Delft Unfvereily of technology. Remarkable ore the central tower wtth sculptures abovs front door snd root-top obssrvatoty, supported by Irss-standlng plasm. Una 1076 hi use by the Department ol Geodesy ol me Unlvsralty. Ths building also accommodated me National Trtangulatkxi Service ol the Cadastre, the Slavey Depmtment (wtth the National Ordnance Datum: NAP) of the Department ol Public Works (1931) and the IntsmedonaJ Training Centre lor Aedal Survey: rrc (1060), me latter two established by prol. dr. Ir. W. 8chermerhom. Offered to the NCG. 2003. Stichting De Hollandse Cirkel X De topografische kermis van leerlingen op de basisschool schiet ernstig tekort. Slechts zestien procent van de leer lingen haalt een voldoende als het gaat om de Neder landse topografie. Vlissingen kunnen ze zelden vinden. De Europese landen en steden kennen ze beter: 27 pro cent haalt daar de norm. Een verklaring voor de tegen vallende resultaten geeft het Periodiek peilingonder- zoek (PPON) van het Cito ook. Omdat leerlingen een onvoldoende kaartbeeld hebben, weten ze plaatsen en namen niet goed te koppelen. Overigens blijkt uit het onderzoek dat wanneer niet de kaart van Nederland, maar deelkaarten worden gebruikt, de leerlingen veel beter weten hoe een bepaalde plaats in zijn omgeving ligt. "Toch blijft het eindoordeel somber", schrijven de onderzoekers van het Cito. Op de eerste plaats omdat de resultaten ver achterblijven bij het gewenste niveau. (Uit: Het Onderwijsblad, 4 oktober 2003) Het ANWB-bord. Prof. Bruins onthult het bord. als 'gebouw met het hoedje' of 'klooster' noemde. Zorn kon niet alleen putten uit eerdere publicaties van anderen en an sichten uit het ge meente-archief, maar ook uit eigen herinne ren van ruim een halve eeuw terug. Het pand staat nu leeg door het vertrek van de Meetkundige Dienst van de Rijkswa terstaat op 6 oktober 2003. Via de Delftse donateur dr.ir. Menno Tienstra werd be kend dat het pand sinds anderhalf jaar rijksmonument is en dat de gemeente voor de locatie aan een nieuw bestem mingsplan werkt. De gemeente maakt zelf geen gebruik van het eerste recht van koop van de Rijksgebouwendienst en heeft een conflict met de hotelexploi tant aan wie men dat overdroeg. Na een wandeling onthulde de 94-jari- ge emeritus-professor ir. G.J. Bruins een toeristisch ANWB-bord op het Gebouw voor Geodesie op Kanaalweg 4. Het bord is een geschenk van de stichting De Hol landse Cirkel aan de 125-jarige NCG. Het bord vertelt zowel in het Neder lands als in het Engels de geschiedenis van het gebouw. (De Volkskrant was ab sent maar had vast geen klagen gehad over de lengte van de tekst.) Bruins waardeerde het historisch besef en dik te dat aan door het lint door te knippen met een schaar, die hij ooit van Geode sie meenam, en deze aan de stichting te overhandigen. De stichting kreeg van hem ook een gedrukt In Memoriam in zake professor Schols uit 1897 en Bruins sloot niet uit dat er thuis nog meer lag. Tot slot werd genoten van een hapje en een drankje in het Dutch Hotel in het voormalige ITC-gebouw, nu eigendom van de woningbouwstichting DUWO. De problemen van zowel de instand houding van het Geodesiegebouw als van de hotelexploitant konden worden besproken met de glazen van de laatste in de hand! Adri den Boer GEODESIA 2003-12

(NGT) Geodesia | 2003 | | pagina 69