Het begin van de digitale ontsluiting van de Nederlandse archieven Op i september 2001 is het project De Woonomgeving gestart met als doelstelling het Kadaster 1832, minuutplans en Oorspronkelijke Aan wijzende Tafels (OAT's) te ontsluiten voor een breed publiek. Twee jaar later zijn alle minuutplans, verzamel- plans en bladzijden OAT gescand en toegankelijk gemaakt met moderne zoeksleutels, als postcode, burger lijke gemeente en de Topso. Op 25 september is de website van De Woonomgeving tijdens een feeste lijke bijeenkomst overgedragen aan DIVA en de lucht in gegaan. In het kader van een betere ontsluiting van de archieven heeft de DIVA (Vereniging voor Documentaire Informa tievoorziening en het Archielwezen) in september 2001 het project De Woonomgeving gestart. Doel van de Woon omgeving is dat iedere internetgebruiker kan achterhalen hoe zijn of haar omgeving in het begin van de 19e eeuw eruit heeft gezien1'. Na mijn artikel in Geodesia (2002-9) heeft het projectteam uiteraard niet stilgezeten. Conform de planning waren in oktober 2002 alle 17.134 (minuut)plans gescand. Van een enkele gemeente blijken geen minuutplans meer terug te vinden In dat geval zijn kaarten van een latere datum ge scand. Uiteindelijk ontbreken totaal slechts 330 minuut plans (2%). Dit betreft in verreweg de meeste gevallen verza- melplans. Van de ongeveer 150.000 bladzijden OAT werden in overeenstemming met de planning eind december 2002 de laatste bladzijden gescand. Met uitzondering van Zee land zijn alle OAT's aanwezig. De kwaliteitscontrole van al deze scans is of wordt voor een groot deel door vrijwilligers uitgevoerd. De kwaliteitscon trole van de scans van de OAT-bladzijden is op dit moment in de eindfase. NedtflMd loais he! wit De WoonQmgevin Kaart met minuutplanindeling (MP minuutplan, VP verzamelplan). Website In samenwerking met het bedrijf Nieuwland uit Wageningen is vervol gens een website ontwikkeld. Op 25 sep tember 2003 is het zover: de 17.134 gedi gitaliseerde minuutplans en de 150.000 bladzijden OAT gaan de lucht in. Het adres van de site is www.dewoonomge- ving.nl. Een website met veel potentie en die ervoor zal zorgen dat geschiede nis echt een beleving wordt. Dankzij het geo-refereren van de mi nuutplans is het mogelijk gebleken deze kaarten te koppelen aan de 6-posi- tie postcodetabel en aan de tabel met de huidige burgerlijke gemeenten. Door het invoeren van een postcode of een burgerlijke gemeente krijgt u een lijst van de minuutplans die hierop be trekking hebben. Met een moderne sleutel naar de situa tie in 1832! De landmeters van toen zouden eens moeten weten... Hun kaarten zijn nu op het 'world wide web' wereldwijd beschikbaar. Overigens is het ook mogelijk een lijst van alle minuutplans en verzamel kaarten te produceren die destijds door een bepaalde landmeter zijn ver vaardigd. En sommige landmeters heb ben veel kaarten vervaardigd, dus heb ben lange afstanden te voet afgelegd. Als u bijvoorbeeld de geproduceerde Kadaster 1832: in de lucht Uiunnej Geme«nte. .%tst«rdam Sectie G BiacM Naam Da Nieuwe Markt 1) Digitaliseren van de kadastrale kaart 1832 en OAT, Wim Kamphorst, Geode sia 2002-9 W. Kamphorst, projectleider Di- CEO-INFO 2003-0

Geo-Info | 2003 | | pagina 22