Opleiding in geo-informatie we ons daarom tot een korte beschouwing over de veranderingen in het Ontwikkelingen in het onderwijslandschap Het recente artikel van Jan de Kruijf in Geodesia [1] biedt een bijna uitputtend overzicht van de opleidingsmogelijkheden op het terrein van geo-informatie en geodesie. Aan dat overzicht valt weinig toe te voegen. In dit artikel beperken onderwijs. Daarnaast presenteren we een zestal opleidingen die wellicht niet allemaal even bekend zijn bij de lezers. Want als het overzicht van De Kruijf één ding duidelijk heeft gemaakt, is het wel dat het aanbod van geo-informa- tie-gerelateerde opleidingen veel groter is dan het in de landmeetkunde tradi tionele rijtje: MBO-landmeten, Hogeschool van Utrecht, TU Delft en ITC. Het landmeetkundig-geodetisch werkveld kende ja renlang een stemming van kommer en kwel met be trekking tot het onderwijs. Men keek dan vooral naar de ooit zo fraaie drie-eenheid van zelfstandige MBO-, HBO- en WO-opleidingen Geodesie. Momenteel resteert daarvan nog slechts de HBO-opleiding Geodesie Geo-infor- matica in Utrecht. Ook daar wordt overigens steeds meer samengewerkt met andere disciplines binnen de Hoge school. De vier zelfstandige MBO-opleidingen Geodesie zijn vervangen door een keuzerichting Landmeetkunde binnen de opleiding Middenkaderfunctionaris Infratechniek (zie [2]). Deze wordt inmiddels door negen ROC's aangeboden, maar het moet nog blijken hoeveel er daarvan blijvend vol doende studenten kunnen aantrekken. De opleiding Geode sie aan de TU Delft is inmiddels in afbouw, er stromen geen nieuwe studenten meer in. In de toekomst zal de TU Delft nog slechts mas teropleidingen op ons vakgebied aanbieden. Ontwikkelingen in het onderwijsaanbod Het is duidelijk dat opleidingen die de geo-informatie bena deren vanuit de klassieke basisdisciplines Landmeten. Kar- tografïe of Fotogram me trie niet of nauwelijks het hoofd bo ven water hebben kunnen houden. En dat geldt zeker voor opleidingen die het moeten hebben van instroom vanuit de middelbare school. Ondanks vele goedbedoelde wervings campagnes lijken Geodesie en geo-informatie als vakgebied domweg te klein en te specialistisch om de huidige genera tie scholieren mee te verleiden. Tegelijkertijd toont het overzicht van De Kruijf een rijkdom aan opleidingen die de geo-informatie benaderen vanuit grotere disciplines en toepassingsdomeinen, zoals de Land bouwwetenschappen, Geografie, Civiele Techniek, Bestuurs kunde of Informatica. Een zestal opleidingen wordt verder op in dit artikel gepresenteerd. Het merendeel daarvan be treft masteropleidingen of post-initieel onderwijs, vaak in deeltijd, voor studenten die al een (bacheloijopleiding hebben afgerond. Het aantal (geplande) masteropleidingen geo-informatiekun- de en geo-informatiemanagement is in middels zo groot dat enige concurren tie zou kunnen ontstaan. De invoering van het bachelor-master- systeem in het hoger onderwijs (zie [3]) begint inmiddels zichtbaar te worden. Daarbij kan een brede drie- of vier-jarige bacheloropleiding worden gevolgd door specialisatie in een één- of twee-jarige masteropleiding. Het vakgebied geo-in formatie lijkt het dan vooral te moeten hebben van de masterfase, mogelijk voorafgegaan door enkele vakken in de bacheloropleiding van een grotere disci pline. Verschillende universiteiten voe ren inmiddels ook een major-minor systeem in. Als onderdeel van de bache lor- of masteropleiding krijgt de student dan de gelegenheid bijvoorbeeld een half studiejaar in te vullen met een zelfgeko zen bijstudie, de minor. Dat zou dan mo gelijkheden kunnen gaan bieden voor geo-informatie of Geodesie als minor in opleidingen van grotere disciplines. ir. F. Kenselaar, Afdeling Geo desie TU Delft. Met medewerking van Marien de Bakker (Van Hall Instituut), Gerrit Epema (Wageningen Universiteit), Stan Geertman (GIMA), Mathilde Molendijk (UNIGIS Amsterdam), Ubo Pakes (GIS Larenstein), Rob van Ree (HBO Hydrografie). CEO-INFO 2003-0

Geo-Info | 2003 | | pagina 32