Ontwikkelingen in de onderwijsvormen Naast het aanbod van opleidingen ver anderen ook de gehanteerde onder wijsvormen. Het accent verschuift steeds meer van klassikaal naar stu dent- en contextgericht leren. In onderstaande beschrijvingen van op leidingen worden hiervoor begrippen gehanteerd als afstandsonderwijs, blended learning, praktijkopdrachten, beroepscompetenties en tutorsysteem. Op zichzelf allemaal niet nieuw, maar de invoering zet nu echt door aan vrij wel alle onderwijsinstellingen. Stu dent- en contextgericht onderwijs is noodzakelijk voor post-initiële deel tijdopleidingen, waar de student zijn opleiding met een baan combineert. Maar ook in het voltijds initieel onder wijs wordt het groepsgewijs consume ren van kennis steeds meer vervangen door ervaringsgericht leren op basis van praktijkproblemen en individuele leervragen. De implementatie hiervan is in het geo-informatie onderwijs rela tief eenvoudig vanwege de beperkte aantallen studenten. Concluderend kan worden gesteld dat het onderwijslandschap in de geo-infor- matie onvergelijkbaar is met de situatie van pakweg vijf a tien jaar geleden. Op de meeste ontwikkelingen is de invloed van het werkveld de afgelopen jaren ove rigens gering gebleken. Regelgeving, fi nanciering, instellingsbeleid en initia tief van docenten waren belangrijker factoren. Tegenover het verlies aan ini tiële opleidingen staat een enorme verrijking van het aan bod aan postinitiële opleidingen. Volop nieuwe mogelijkhe den dus voor Geo-Informatie Nederland. De UNIGiS masteropleiding aan de Vrije Universiteit UNIGIS is een omvangrijk internationaal netwerk van samenwerkende uni versiteiten dat een gezamenlijk onderwijsprogramma aanbiedt in ruimte lijke informatie. De Vrije Universiteit is mede oprichter van UNIGIS, dat in middels is uitgegroeid tot een wereldwijd netwerk van 17 universiteiten, met 2.000 studenten per jaar, en met meer dan 11 jaar ervaring. In de UNIGIS-opleiding ligt de nadruk op het ontwerp en de implementatie van Geografische Informatie Systemen in de praktijk. Het curriculum is pri mair gericht op mensen die werkzaam zijn in het veld van de geo-informatie- kunde, en een academische verdieping wensen van hun kennis. Cursisten zijn afkomstig vanuit de overheid (evenredig verdeeld over gemeente, pro vincie en nationale overheid), het bedrijfsleven (nutsbedrijven, consultancy, GIS-software) en verder uit onderzoelcs- en onderwijsinstellingen. Professio nals die met succes de opleiding afgerond hebben, zijn werkzaam op het ge bied van planning, landmeten, IT, projectmanagement, telecommunicatie, marketing, R&D, GIS-software-ontwikkeling, consultancy, nutsbedrijven, etc.. De opleiding is gefaseerd: na het eerste algemene jaar, dat afgesloten kan worden met een certificaat, volgt het specialisatiejaar, waarin cursisten kun nen kiezen uit verschillende studiepaden en dat afgesloten wordt met een di ploma. Het derde jaar bestaat uit het schrijven van een scriptie, waaraan de Master of Science titel (MSc) verbonden is. De toelatingsvereisten voor de UNI GIS-opleiding zijn het bezitten van een universitair of HBO-diploma op een relevant vakgebied Ook kunnen geïnteresseerden met relevante professione le kwalificaties en aantoonbare werkervaring zich inschrijven. Het betreft een deeltijdstudie, gebaseerd op afstandsonderwijs in combinatie met workshops op de Vrije Universiteit in Amsterdam. Het lesmateriaal wordt aangeboden via internet. Voertaal is bij voorkeur Engels, vanwege het internationale karakter van de opleiding, UNIGIS start twee maal per jaar: in maart en in september. Telkens worden maximaal 15 studenten toegelaten. Op dit moment volgen meer dan 100 stu denten de opleiding bij UNIGIS Am sterdam. Voor meer informatie, zie www.feweb.vu.nl/gis/education/unigis/ Onderwijs in geo- informatie meestal in kleine groepen. CEO-INFO 2003-0

Geo-Info | 2003 | | pagina 33