De HBO-opleiding Hydrografie De hogere beroepsopleiding Hydrografie is sinds kort gevestigd aan het Mari tiem Instituut Willem Barentsz. Van 1979 tot 2002 was de opleiding ge vestigd aan de Hogeschool van Amsterdam. Wegens de schaalvergroting al daar was de geringe omvang van de opleiding aanleiding om een ander op leidingsinstituut te zoeken. Terschelling vormt een mooie locatie voor de op leiding Hydrografie, ook al ligt het iets verder weg. Recent is de Octans aan gekocht, mede als hydrografisch opleidingsschip. Het aantal afgestudeerden is per jaar 10 tot 14, waaronder ook telkens enke le vrouwen. Het beroepenveld bestaat ruwweg uit drie delen: de baggerwe- reld, de surveybedrijven en in derde instantie (als de verleiding van het bui tenland is afgenomen) Rijkswaterstaat. De opleiding is erkend door een speciale commissie van de International Hydrographic Organization (IHO) en de Fédération Internationale des Géomètres (FIG). Het vakkenpakket kent enige unieke onderdelen. De stu denten krijgen naast wiskunde, natuurkunde en elektronica te maken met coördinatenstelsels, methoden van plaatsbepaling op zee met nauwkeurig heden en beperkingen, opzetten van referentiestations met landmeetkundi ge methoden en hulpmiddelen, kalibratie, controle, bediening en gebruik van diverse moderne plaatsbepalingssystemen, getij, stromingen, golven en andere meetbare grootheden op zee en stoorinvloeden daarop, bepalen van de positie van elektromagnetische, optische en akoestische sensoren, zowel onder als boven water, met vereiste nauwkeurigheden, kalibratie, controle en gebruik van hydrografische meetinstrumenten en de interpretatie van de meetresultaten. De kern van het werk het in beeld brengen van de zeebo dem - bestaat uit meten, rekenen en tekenen. Daarvoor is de computer on misbaar. Voor meer informatie, zie www.hvdrografie.net De masteropleiding 'Geographical Information Management and Applications' (GIMA) In september 2003 is de geheel nieu we masteropleiding 'Geographical Information Management and Appli cations' (GIMA) van start gegaan. De ze opleiding is een gemeenschappe lijk initiatief van vier Nederlandse kennisinstituten: International Insti tute for Geo-Information Science and Earth Observation (ETC), de Techni sche Universiteit Delft (TUD), de Uni versiteit Utrecht (UU) en Wagenin- gen Universiteit en Researchcen trum (WUR). Elk van de deelnemen de instituten brengt haar eigen spe cifieke expertises in het GIMA-pro- gramma iri. De GIMA-opleiding richt zich zowel op nationale en internationale stu denten in het hoger onderwijs, als ook op professionals die reeds werk zaam zijn in het geo-informatie werkveld. Dit blijkt ook uit de samenstelling van de groep studen ten waarmee in september 2003 van start is gegaan: 18 studenten, sommi gen direct afkomstig van HBO-instel- lingen, het merendeel evenwel uit de beroepspraktijk, en verder zowel Nederlanders alsook buitenlanders (oa. uit Maleisië, Canada, Duitsland). Om aan de eisen en wensen van deze verschillende doelgroepen te vol doen is een modulair programma op gezet met een bijzonder flexibel ka rakter. Het onderwijs wordt En gelstalig aangeboden in de vorm van 'blended learning'. Dit houdt in dat van elke module (13 weken) alleen de Het hydrografisch opleidingsschip Octans. eeme en de laame week van het blok contactonderwijs zijn, terwijl de tussenliggende periode /ia afstandsleren tot stand komt. Overigens bete kent dit zeker niet dat GIMA een schriftelijke cursus is. Door gebruik te ma ken van verschillende ICT-hulpmiddelen (o.a, de digitale leeromgeving Black board) staan de deelnemers in doorlopende interactie met medestudenten en docenten. De GIMA-opleiding is er specifiek op gericht mensen op te leiden tot geo-in- formatiemanager (voor project- en stafmanagementfuncties) en/of tot specia listisch geo-informatieonderzoeker. Voor meer informatie, zie www.msc-gima.nl GEO-INFO 2003-10

Geo-Info | 2003 | | pagina 34