Geo-informatie in Honduras Honduras is een van de landen die deel uitmaken van Centraal-Amerika. Honduras heeft grofweg vier keer de oppervlakte van Nederland en ruim zes mil joen inwoners. Belangrijkste economische activiteit is de agrarische sector (koffie, bananen, ananas, tabak) en een industriële activiteit op het gebied van kledingproductie. Daarnaast probeert de huidi ge regering ook de toeristische sector een flinke impuls te geven. Armoede en daardoor veroorzaak te criminaliteit en gebrek aan een goede infrastruc tuur zorgen er echter voor dat de ontwikkeling daarvan nog niet echt snel verloopt. Honduras bezit (nog steeds) veel natuurlijke rijkdommen als oerwouden, nationale parken, hydrologische bronnen, etc. De natuurlijk rijkdommen worden echter bedreigd door gebrek aan controle en beheer, waardoor misbruik en vernietiging van deze rijkdommen aan de orde van de dag is [3]. Honduras in een notendop Om zowel de economische ontwikke ling alsook het beheer van de natuur lijke rijkdommen zo goed mogelijk uit te voeren is een goede geo-informatie- infrastructuur onmisbaar. Dit artikel schetst een globaal beeld van de geo- informatie-infrastructuur in Hondu ras, waarbij zowel wordt ingegaan op de verbetering van de juridische zeker heid door het beschikbaar hebben van een goed kadaster, alsook verbeterde geo-informatie-voorziening door het beschikbaar hebben van de juiste geo- data en het creëren van een netwerk van belanghebbenden. Ontwikkeling van de kaartvervaardiging De historie van de geo-informatie be gint met kaarten die door de Maya's werden gemaakt en gebruikt voor het aanduiden van geschikt land, water bronnen, etc. [1]. In de koloniale tijd (15e - 18e eeuw) zijn kaarten vervaardigd die gebruikt werden voor het onderwerpen en behe ren van de koloniale gebieden. In de 19de eeuw ontstonden de grote veran deringen met de onafhankelijkheid van de Spaanse koloniën. Meteen werd kaartmateriaal ontwikkeld waarop de grenzen van de nieuwe onafhankelijke staten de belangrijkste rol spelen. Het zijn ook de eerste kaarten waarop vorm en grootte van Honduras behoor lijk waarheidsgetrouw worden afge beeld. Ander kaartmateriaal, vooral vervaardigd door Engelsen, Duitsers, Fransen en Nederlanders, is bedoeld om een verbinding te zoeken tussen de Atlantische en Pacifische Oceaan. Vanaf de 20ste eeuw is het kaartmateri aal vooral gericht op verdere ontwik keling en exploitatie van Honduras op het gebied van mijnbouw en land bouw (bananenplantages, ananas, kof fie, tabak). In 1932 verscheen de eerste kaart van Honduras die gebaseerd is op ingepaste luchtfoto's. Een jaar later verscheen een eerste complete over zichtskaartvan Honduras, vervaardigd GEO-INFO 2003-0

Geo-Info | 2003 | | pagina 38