door een farmaceut met kartografie als "hobby". De kaart is gebaseerd op "geodetische grondslagen en eerdere topografische inwinning" [1] en vol deed aan een grote behoefte omdat er tot die tijd nog geen (overheids)instan- ties waren die structureel en goed kaartmateriaal vervaardigden. Daar kwam verandering in na de tweede Wereldoorlog. Vanaf 1946 werd een geografische commissie in gesteld die in 1958 werd omgevormd tot wat tegenwoordig het Instituto Geografico Nacional (IGN) is. Het vormt nu onderdeel van het "Ministe- rio de Obras Publicas, Transporte y Vivienda" (Ministerie van Openbare Werken, Transport en Wonen). Het IGN is verantwoordelijk voor de ver vaardiging van officiële kaartproduc- ten en daaraan gerelateerde onder werpen zoals de bepaling en vastleg ging van nationale grenzen, maritie me grenzen, grenzen tussen departe menten, geografische naamgeving en alles wat te maken heeft met officiële positionering/plaatsbepaling op het gebied van topografie, geodesie, geo fysica en geografie. Het IGN vervaardigt de basiskaart van Honduras. Dit is een serie kaartbladen schaal 1:50.000 met in totaal 282 bla den. Op basis van deze kaarten worden afgeleide producten gemaakt 1:100.000, 1:250.000, 1:500.000. De vervaardiging van de kaarten gebeurt met behulp van fotogrammetrie en analoog karte ren. Op dit moment worden de huidi ge analoge producten omgezet naar digitale producten waarna bijhouding ook zoveel mogelijk digitaal uitge voerd zal worden. Logo IGN. Ontwikkeling van de landregistratie Tot de koloniale tijd was grond een algemeen goed. Ge bruikt en beheerd door de indianen. Met de komst van de Spaanse veroveraars ontstond het grootgrondbezit dat bleef bestaan tot na de onafhankelijkheid in 1824. Echter met de komst van de grote buitenlandse bedrijven werden de indi viduele grootgrondbezitters verdrongen door deze institu tionele grootgrondbezitters waaronder de United Fruit Company. Naast het bezit van de grond werd dit bedrij f ook de sterkste politieke en economische macht van het land [2]. Tot 1881 was het gunnen van rechten op grond de verant woordelijkheid van de president van het land. De "titles" werden geregistreerd in het Nationale Archief. In 1881 ont stond de eerste vorm van registratie, in 1898 gevolgd door de oprichting van het Registro de Propiedad Inmueble (het register van eigendom op onroerend goed). Dit vormt een registratie met het perceel als centrale registratie-eenheid. In 1906 werd dit omgezet tot een systeem met het subject als centrale registratie. Dit systeem werd gehandhaafd tot in 1974. Vanaf dat jaar werd het Registro de la Propiedad In mueble, Hipotecas y Anotaciones Preventativas gevormd (het register van eigendom op onroerend goed, hypotheken en annotaties), weer met het perceel als registratie-eenheid. In realiteit is een gemixt systeem blijven bestaan met zowel registratie op perceelniveau als op persoonsniveau. Dit zorgt vooral voor inconsistentie van de gegevens. Het Registro de la Propiedad Inmueble, Hipotecas y Anota ciones Preventativas maakt deel uit van de rechterlijke macht in Honduras. De president van het Hof van Justititie is eveneens directeur van het Register. In het register wor den alle rechten en belangen van natuurlijke en rechtsper sonen op onroerend goed geregisLreerd. Dit gebeurt middels inschrijving en bewaring van kopieën van de docu menten waarin eigendomsrechten worden overgedragen. De documenten bevatten meestal alleen woordelijke be schrijvingen van het onroerend goed, wat leidt tot onduide lijkheid m.b.t. de identificatie van het onroerend goed en het gebruik van ellenlange omschrijvingen om vorm en grootte van het object goed te kunnen beschrij ven. Er wordt zelden gebruik gemaakt van kaartmateriaal en/of kadastra le nummering. De "Direceión Ejecutivo de Catastro" is ver antwoordelijk voor het verstrekken van deze informatie maar dat gebeurt in de praktijk zelden. De "Direceión Ejecutivo de Catastro" oftewijl "DEC" is het nationaal kadaster. Het nationaal kadaster is opgericht in 1906 en onderging daarna reorganisaties in 1962 and 1974 [2], DEC is gevormd in 1980. DEC vormt een van de belang rijkste onderdelen van de "Ministerio de Gobernacion en Justicia" (Ministerie van Regeringszaken en Justitie), Toe zichthouders van DEC zijn afkomstig uit hetzelfde Ministe rie van Regeringszaken en justitie, het Ministerie van Fi nanciën, het Ministerie van Landbouw en Veeteelt, het Hof van Justitie, het Ministerie van Openbare Werken, Trans port en Wonen en het Nationaal Agrarisch Instituut (Insti- Historische topografische kaart gebru ikt voor "oplossing" grensconflicten. Ing. Koers MSc, Directeur IMUNDO 5. de R.L. cc - n CEO-INFO 2003-0

Geo-Info | 2003 | | pagina 39