Geo-informatie en de nieuwe Wet Ruimtelijke Ordening Nieuwe regels Ruimtelijke Ordening Het rommelt al enige fijd In ruimte lijke ordeningslancL Sinds 1999 wordt gewerkt aan wat wordt genoemd een fundamentele herziening van de Wet op de Ruimtelijke Ordening De hui dige wet is niet meer bij de tijd. In mei 2003 is een wetsontwerp voor een nieuwe Wet ruimtelijke ordening bij de Tweede Kamer ingediend Wat betekent dit voor ons vakgebied? voor een goede ruimtelijke ordening. De praktijk is dat ruimtelijke afwegin gen vaak buiten de WRO om plaatsvin den. Daarom is in 1999 besloten tot een fundamentele herziening van de wet. In mei 2003 is een wetsvoorstel bij de Tweede Kamer ingediend. Ambitie van het wetsvoorstel is het be ter mogelijk te maken een duurzame toekomst te bevorderen. Een belangrij ke wijziging zal liggen op het terrein van de verbetering van de afstemming van procedures, ook met procedures op andere beleidsterreinen (fig. 1). Daar naast wil het wetsvoorstel ruimtelijk samenhangende besluitvorming ver sterken, iets wat door de opkomst van projectbesluitvorming de laatste jaren nogal eens in het gedrang is gekomen. Hierbij zal het ontwikkelingsgerichte karakter van ruimtelijke besluitvor ming, waarbij de gemeente in wissel werking met marktpartijen een ruimte lijke visie ontwikkelt, wel mogelijk blij ven. Ten slotte wil het voorstel meer daadkracht en besluitvaardigheid en een grotere doelmatigheid en helder heid bij overheidsbesluiten over de ruimtelijke ordening bewerkstelligen. In het kader (p. 51) is een nadere uitwer king van de doelstellingen opgenomen. Het systeem van de wet Hoe zijn deze uitgangspunten uitge werkt in het wetsvoorstel? De belang rijkste elementen hieruit worden aan de hand van een aantal punten besproken. Momenteel maakt de WRO het gebruik van allerlei verschillende plannen mo gelijk. Op gemeentelijk niveau gaat het om het (indicatieve) structuurplan en het bestemmingsplan. Daarnaast maakt de WRO een zelfstandig project- besluit (art. 19) mogelijk, waardoor voor het betreffende gebied het be stemmingsplanregime opzij kan wor den gezet. Een speciale wet, de Wet op de stads- en dorpsvernieuwing, maakt het mogelijk om een leefmilieuveror dening en een stadsvernieuwingsplan vast te stellen. In de regio kunnen samenwerkende gemeenten een inter gemeentelijk structuurplan maken; Fig. 1. Afstemming verbeteren, bijvoorbeeld tussen ruimtelijke ordening en verkeer en vervoer. De huidige Wet op de Ruimtelijk Ordening is in 1965 in werking getreden. Sindsdien is de wet op allerlei onderdelen gewijzigd. Die wijzigingen hebben geleid tot een onoverzichtelijke en slecht leesbare wet. De Raad van State sprak in 1997 bij het advies over het wetsvoorstel inzake de introductie van de zelfstandige projectprocedure in de WRO over een 'lappendeken.' Algemeen wordt onder schreven dat de huidige wet onvoldoende handvatten biedt Uitgangspunten Andere planfiguren 1) De bestaande wet wordt aangeduid als Wet op de Ruimte lijke Ordening, afgekort WRO. De nieuwe wet zal door het leven gaan als Wet ruimtelijke or dening, afgekort als Wro. CEO-INFO 2003-0

Geo-Info | 2003 | | pagina 52