Een goede geo-informatie-infrastructuur waar het actuele planologische regime uniform in wordt bijgehouden, ont breekt in veel gemeenten. In het verlengde van de digitalise ring van ruimtelijke plannen wordt daar in sommige ge meenten de laatste jaren wel werk van gemaakt. Dit wordt mede gestimuleerd vanuit het project Digitale Uitwisselbare Ruimtelijke Plannen van het ministerie van VROM [4], Door de invoering van het nieuwe wetsvoorstel zal het geldend planologisch regime beter inzichtelijk worden. Er blijft im mers maar één bindende planfiguur over. Omdat de moge lijkheid vervalt om vrijstelling te verlenen van het bestem mingsplan zonder dat het bestaande plan uiteindelijk gewij zigd wordt, zal het bestemmingsplan wat dat betreft de gel dende bestemming en gebruiksvoorschriften weergeven. Er blijven nog enkele uitzonderingen op dit regime: Als een voorbereidingsbesluit is genomen kunnen de ge bruiksmogelijkheden daardoor beperkt zijn; Als een provinciaal of rijksbestemmingsplan is gemaakt, zijn de daarbij behorende gebruiksvoorschriften leidend; Als algemene regels van rijk of provincie zijn opgesteld die na afloop van de gestelde termijn nog niet in het be stemmingsplan verwerkt zijn of als er een voorberei dingsbesluit is genomen door rijk of provincie in ver band met deze algemene regels, gelden deze boven op het bestemmingsplan. Een deel van deze uitzonderingen heeft te maken met ruim telijke regels die niet door de gemeente zijn gesteld. De in formatievoorziening moet zo georganiseerd zijn, dat ook de ze informatie direct wordt opgenomen. Het bestemmings plan zal straks elke tien jaar moeten worden herzien en voor het hele grondgebied moeten bestemmingsplannen worden gemaakt. Dit brengt voor gemeenten veel werk met zich mee. Door de inhaalslag en de verplichte herziening zullen meer gemeenten overgaan tot standaardisatie van voor schriften in bestemmingsplannen. Ook digitale bestem mingsplannen (die eenvoudiger te wijzigen zijn) zullen veel vaker gehanteerd worden. Hier liggen kansen voor een digi tale geo-informatie-infrastructuur met het geldend planolo gisch regime. Voor wat betreft de informatievoorziening tij dens de bestemmingsplanprocedure bevat het wetsvoorstel een aantal bepalingen waar-door gemeenten ook de digitale snelweg moeten gebruiken: van relevante proceduremomen- Versnipperd planologisch regime fff .v. Fig. 4. Snellere onteigenings procedure mogelijk. ten moet ook "langs elektronische weg" mededeling van worden gedaan. Dat betekent overigens nog niet automa tisch dat het betreffende plan zelf ook digitaal beschikbaar moet zijn, maar om in staat te zijn om digitale vragen vervolgens adequaat te kunnen beant woorden ligt het wel voor de hand. Afrondend De nieuwe Wet ruimtelijke ordening brengt enkele ingrijpende veranderin gen met zich mee. Of alles zo doorgaat moet nog blijken; bij de belangrijke dis cussiepunten horen de nieuwe, beperk te rol van de provincie en het afschaffen van de zelfstandige projectprocedure. Voor het geodetisch vakgebied betekent de nieuwe wet een versterking voor het grondbeleid. De informatievoorziening over het plano- logisch regime wordt enerzijds eenvoudiger, maar anderzijds ook complexer. De verplichte tienjaar lijkse herziening zal een belangrijke prikkel zijn voor digitalisering en stan-' daardisatie van bestemmingsplannen, met als uitdaging een digitale geo-infor- matie infrastructuur met het geldend planologisch regime. Literatuur [1] Nieuwe regels omtrent de ruimte lijke ordening (Wet ruimtelijke or dening). Tweede Kamer, vergader jaar 2002-2003, 28 916, nrs. 1-2 [2] Nota Grondbeleid [3] Wolff, H.W. de (2002). Instrumenta rium stads- en dorpsvernieuwing na fundamentele herziening WRO. In: Tijdschrift voor Omgevings- recht, 2002, nr. 5 [4] 'vww.vrom.nl: dossier digitale uit wisselbare ruimtelijke plannen Voor een woonwijk is in 1970 een bestemmingsplan vastgesteld. Dit plan is later gewijzigd om dakopbouwen mogelijk te maken. Op een aantal plaatsen is vrijstelling verleend van de bestem mingsregeling om een bebouwing van de erven deels mogelijk te maken. Voor een deel van de wijk is, in het kader van herstructu rering, samen met een deel van de aangrenzende wijk een nieuw bestemmingsplan gemaakt. Hiervoor is eén andere topografische ondergrond gebruikt. De gemeente heeft 6 jaar geleden een leef milieuverordening gemaakt, die ook voor de betreffende wijk van toepassing is. Enkele jaren geleden is, door de opheffing van het bordeelverbod, een gemeentebrede wijziging van de bestem mingsvoorschriften voor de bestemmingscatcgorie bedrijven doorgevoerd. Ten slotte is voor een deel van de wijk een voorberei dingsbesluit genomen, met het oog op voorgenomen sloop en nieuwbouw van een aantal bebouwingsblokken. Een horecaonder nemer, die wil weten welk planologisch regime voor de verschil lende winkelpanden geldt, mag hopen een bereidwillige en des kundige medewerker achter de balie te treffen. GEO-INFO 2003-10

Geo-Info | 2003 | | pagina 56